Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzikie drzewa owocowe rosnące w Polce
Autor Wiadomość
marcin dabrowsk 
Natchniony VegPomógł: 1 raz
Posty: 135
Skąd: lubin
Wysłany: 2007-09-03, 15:36   Dzikie drzewa owocowe rosnące w Polce

No właśnie.Ostatnio chodzac na spacery koło swojego miasta, często spotykam duże drzewa oblepione czarnymi owocami podobnymi do dzikich wiśni lub czereśni.Jednak to chyba nie są ani wiśnie ani czereśnie.W smaku są wspaniałe,bardzo słodkie z lekką goryczka.To też nie jest Czarny Bez który tez teraz dojżewa.Trochę ich zjadłem ale szczeże mówiac boję sie bo nie wiem czy czasem nie sa trujące.Może wiecie co to jest, bo mam ochotę wejsc na nie i je ogołocić.
_________________
I poznacie prawdę a prawda was wyswobodzi.Ew.Jan.8,32

http://nadzieja.pl/
 
 
Malroy 
Veg nad Vegami
FeniksWiek: 41
Posty: 238
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-09-03, 21:45   

hehehe, i tak żeś odważny, że trochę zjadłeś - gorzki smak nie wróży nic dobrego :)

Zrób zdjęcie tego drzewka i owoców.
_________________
http://www.shac.pl
http://www.lalucza.bzzz.net
 
 
 
michelle 
Natchniony Veg


Pomogła: 4 razy
Posty: 125
Wysłany: 2007-09-04, 07:16   

Cześć Marcin :bye:

To może być aronia, ona jest właśnie z taką lekką goryczką. Ostatnio nawet spotkałam, bo teraz właśnie owocuje w Polsce.
Wyglądem przypomina trochę borówkę amerykańską, ale tą wysoką. Owoce aronii rosną w skupisku, a nie tak jak wiśnie czy czereśnie, pojedynczo.
Tutaj jest zdjęcie owoców aronii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aronia

Na rynku wydawniczym jest książka po polsku o jadalnych roślinach dziko rosnących
http://www.luczaj.com/jadalne.htm
:D
 
 
marcin dabrowsk 
Natchniony VegPomógł: 1 raz
Posty: 135
Skąd: lubin
Wysłany: 2007-09-04, 15:44   

wiecie,to na pewno nie jest Aronia.Mam Aronie na działce,wiem jak wyglada.To potężne drzewo podobne do czereśni.Postaram sie pożyczyć aparat i zrobić zdiecie.Ale mówię Wam w smaku jest super i za darmo.
_________________
I poznacie prawdę a prawda was wyswobodzi.Ew.Jan.8,32

http://nadzieja.pl/
 
 
Aisha 
Ostoja Wiedzy
The Power of YogaPosty: 519
Skąd: z epicentrum JA
Wysłany: 2007-09-05, 10:02   

dzika wiśnia

a gorzka, bo już przejżała

nie jedz ich, będzie Cie bolał brzuch...

rosną przy mnie takich tysiące :) przy torach kolejowych :) buhehehe...
_________________
"Uwolnić się od bólu i cierpienia.. Oto prawdziwy sens Yogi"
 
 
 
bartezzzzz 
Veg Dojrzały
leszczPomógł: 1 raz
Wiek: 38
Posty: 53
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-10, 13:17   

Fajny tekst z dzisiejszej rzepy:
http://www.rzeczpospolita..._zycia_a_1.html

ROZMOWA Jarosław Pająkowski

Zbieram jabłka


W sadzie Jarosława Pająkowskiego rośnie 80 odmian starych jabłoni. "Gromadziliśmy je przez 12 lat" - mówi sadownik

Rz: Czy wie pan, ile odmian starych jabłoni rośnie w pana sadzie?

Jarosław Pająkowski: Wiem - 80. Gromadziliśmy je przez 12 lat. Gdy powstał Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego w 1995 roku‚ mieliśmy ponad hektar pola i wymyśliliśmy‚ że założymy tradycyjny sad. Jeżdżąc po okolicy znaleźliśmy kilkanaście odmian jabłek‚ więc wymyśliliśmy minikolekcję - od 20 do 25 odmian z regionu dolnej Wisły. Dziś mamy cztery razy więcej i wiemy‚ że to nie wszystko. Do tego dochodzą grusze‚ śliwy‚ wiśnie‚ czereśnie. Można przyjąć‚ że w okresie międzywojennym było tu uprawianych od 150 do 200 różnych odmian drzew owocowych.

A teraz ile odmian jabłek jest w nadwiślańskich sadach?

W nowoczesnych sadach zwykle się uprawia kilka‚ kilkanaście odmian ogólnoświatowych. We współczesnym rolnictwie, liczy się wytrzymałość‚ plenność i dostosowanie do klimatu.

Czy te tradycyjne odmiany oprócz pana ktoś jeszcze uprawia?

Przed wojną po obu stronach Wisły było ponad dwa tysiące sadów przydomowych. To nie były ogródki‚ ale geodezyjnie wydzielone sady‚ w których rosło od kilkunastu do kilkuset drzew. Jedna trzecia zachowała się do dzisiaj. Wybraliśmy 20 sadów‚ w których są prowadzone badania‚ m.in. owadów zapylających‚ ptaków lęgowych‚ porostów. Słabą stroną naszej działalności są realia ekonomiczne. Większość sadowników produkuje tzw. spady na ekstrakty do soków. Jednak od początku jest duże zainteresowanie naszym pomysłem. Chętnych na dobre jabłka jest więcej niż liści na naszych drzewkach. Nasz "Poradnik sadowniczy starych odmian drzew owocowych" , będzie miał trzecią edycję. To jedyne takie wydawnictwo po polsku.

Po co uprawiano kiedyś tak wiele odmian jabłek?

Jabłka dzielą się na deserowe -do jedzenia, i te na przetwory. Niektóre można wykorzystywać tak i tak. Ale np. Jakub Lebel to jabłko‚ którego nie da się zjeść na surowo‚ a mus z niego jest doskonały. Późnozimowe jabłka da się jeść dopiero od marca‚ mogą być nawet kopcowane. Wcześniej smakują jak mrożone jajko‚ są bez smaku. Dzięki różnorodności odmian zbiory trwały cały sezon. Najpierw papierówki‚ potem sierpniówki‚ potem antonówki. Niektóre jabłka mogły przetrwać w kopcu całą zimę i stanowić cenne źródło witamin na przednówku (np. grochówka i żeleźniak).

Co teraz owocuje?

Teraz owocują sierpniówki -charłamowska‚ jest końcówka ananasa berżenickiego‚ a zaczynają się grafsztynki. Zbiory są słabe‚ bo w weekend majowy przemarzło 95 procent pąków .

Jak się sprawdza odmiany?

Jest cała dziedzina wiedzy o sadownictwie zwana pomologią. Nam pomaga m.in. Marta Dziubiak z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Grzegorz Hodun z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Nasza kolekcja znalazła się też pod nadzorem Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych. Okazuje się‚ że założyliśmy sad dla siebie i nagle stworzyliśmy bank genów.

Jak się tworzy sad?

Mówi się‚ że "najlepszy sadek‚ który sadził dziadek". 40-‚50-letnie drzewa są w sile owocowania. Nasza szkółka to fabryka marzeń -została założona z powodów sentymentalnych. Pamiętamy‚ że kosztele jadło się u babci. Jest kilka metod rozmnażania drzew owocowych. Nie sieje się ich z nasion‚ lecz "klonuje"‚ aby powtarzały cechy genetyczne. W tym celu łączy się gałązkę z gałązką. Trzeba ściąć po skosie gałązkę z odmiany dzikiej i z odmiany szlachetnej‚ złączyć je i owinać. Wiosną i latem łatwo się zrastają. Druga technika to oczkowanie‚ inaczej okulizowanie. W lipcu z miazgi pod korą odmiany‚ która nas interesuje‚ pobiera się uśpione "oczko"‚ pęd‚ który wprowadza się pod korę rośliny uszlachetnianej‚ obwiązuje wstążką i zostawia. Późną jesienią zdejmuje się wstążeczkę. W następnym roku odcina się pęd i z niego wyprowadza drzewko. Przyjmuje się około 90 proc. drzewek.

Można więc wyhodować dowolną odmianę. To wydaje się proste.

Młode drzewka rosną trochę jak choinka‚ trzeba obrywać pędy boczne. Jedna osoba musi stale czuwać. Dużo jest przy tym roboty. Dlatego jedne odmiany przetrwają‚ a inne niekoniecznie. To jest kwestia kosztów. Papierówka jest lubiana‚ ale np. aporta smakuje jak wata. To odmiana mrozoodporna‚ która zawsze owocuje. Gdy zdarzają się lata ekstremalne‚ kiedy nie owocują przemarznięte drzewa‚ jest zawsze aporta. Kiedyś uprawiano ją jako rezerwę. Dzisiaj nikt jej nie sadzi‚ bo to niepotrzebne. Dlatego trzeba ją podtrzymywać. To ochrona materiału genetycznego.

Czy w przydomowym ogródku można uprawiać stare odmiany jabłoni?

Oczywiście. Można nawet szczepić na gałęziach kilka odmian. Na jednym pniu możemy mieć np. trzy. To dobre rozwiązanie ze względu na oszczędność miejsca. Nie radziłbym tylko próbować zaszczepić gruszki na wierzbę. Notabene to sformułowanie wzięło się stąd‚ że istnieje gatunek gruszy wierzbolistnej do złudzenia przypominającej wierzbę. W Kórniku w arboretum przy pałacu rosły takie "gruszki na wierzbie"‚ ale drzewko złamała styczniowa wichura. Już posadzono nowe.

rozmawiała Monika Kucia

Ważniejsze odmiany jabłoni w przedwojennej Polsce

Letnie:
ananas berżenicki‚ charłamowskie‚ grafsztynek inflancki‚ kalwila letnia Fraasa‚ oliwka inflancka‚ różanka wirgińska‚ titówka.

Jesienne:
aporta‚ grafsztynek prawdziwy‚ antonówka zwykła‚ antonówka półtorafuntowa‚ glogierówka‚ kalwila czerwona jesienna‚ kosztela‚ kronselska‚ malinowa oberlandzka‚ rarytas śląski‚ Signe Tillisch‚ truskawkowe Nietschnera.

Wczesnozimowe:
alant‚ cesarz Wilhelm‚ kantówka gdańska‚ kardynalskie‚ koksa pomarańczowa‚ królowa renet‚ landsberska‚ Mank's Kchenapfel‚ niezrównane Peasgooda‚ parmena szkarłatna zimowa‚ pepina Linneusza‚ pepina Ribstona‚ piękna z Boskoop‚ rajewskie‚ szara reneta.

Późnozimowe:
boiken‚ grochówka‚ kalwila biała zimowa‚ kuzynek‚ Ontario‚ pepina londyńska‚ piękna z Rept‚ reneta baumana‚ sztetyna zielona‚ zorza‚ żeleźniak.

na podst. "Szkółkarstwo" 1/2005 www.stareodmiany.pl; www.tpdw.pl
 
 
 
Jędruś 
Veg przez duże VPomógł: 35 razy
Posty: 1629
Skąd: Ziemia Ognista
Wysłany: 2007-09-11, 10:35   

Dzięki Bartezzzzz

Bardzo dobre informacje na przednówek
Fragment:
Późnozimowe jabłka da się jeść dopiero od marca‚ …….Niektóre jabłka mogły przetrwać w kopcu całą zimę i stanowić cenne źródło witamin na przednówku (np. grochówka i żeleźniak).

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO spam
 
 
Aisha 
Ostoja Wiedzy
The Power of YogaPosty: 519
Skąd: z epicentrum JA
Wysłany: 2007-09-11, 22:13   

ja mam 4 jablonie w ogrodzie..
2 LOBO
GENEWE jedna (juz zjedzona.. owocuje w lipcu)
i jedno drzewko niezidentyfikowane jeszcze..

w smaku jablka podobne do Jonagored.. ale.. mniej czerwone..

twarde, slodkie soczyste :)

teraz jest jej czas :D


a wczoraj dostalam cala torbe gruszek z sadu znajomej :) Pozdrowienia dla NINY :D ...
_________________
"Uwolnić się od bólu i cierpienia.. Oto prawdziwy sens Yogi"
 
 
 
krzysztof
Veg Do Potęgi


Pomógł: 54 razy
Posty: 2891
Wysłany: 2012-01-30, 19:25   Re: Dzikie drzewa owocowe rosnące w Polce

WITAM :sloneczko:

Więcej dzikich owców z tematu :"Dzika roślinność"
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=2968#81049

bartezzzzz napisał/a:
...W sadzie Jarosława Pająkowskiego rośnie 80 odmian starych jabłoni. "Gromadziliśmy je przez 12 lat" - mówi sadownik

Rz: Czy wie pan, ile odmian starych jabłoni rośnie w pana sadzie?

Jarosław Pająkowski: Wiem - 80. Gromadziliśmy je przez 12 lat. Gdy powstał Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego w 1995 roku‚ mieliśmy ponad hektar pola i wymyśliliśmy‚ że założymy tradycyjny sad. Jeżdżąc po okolicy znaleźliśmy kilkanaście odmian jabłek‚ więc wymyśliliśmy minikolekcję - od 20 do 25 odmian z regionu dolnej Wisły. Dziś mamy cztery razy więcej i wiemy‚ że to nie wszystko. Do tego dochodzą grusze‚ śliwy‚ wiśnie‚ czereśnie. Można przyjąć‚ że w okresie międzywojennym było tu uprawianych od 150 do 200 różnych odmian drzew owocowych.
....


Stare odmiany drzew owocowych - jabłonie , grusze, śliwy , czernie, wiśnie
http://stareodmiany.pl/
ODMIANY JABŁONI SPOTYKANE W STARYCH SADACH W POLSCE
http://www.staresady.republika.pl/index_pl.htm
W związku z gromadzeniem starych odmian jabłoni do kolekcji Ogrodu Botanicznego-CZRB PAN w Warszawie przeprowadzono rozeznanie w terenie podczas wypraw terenowych, jakie odbyły się w latach 1987 - 2003. Najczęściej na terenie Polski w starych przydomowych sadach spotykane są niżej zamieszczone odmiany (w nawiasach podano synonimy angielskie lub niemieckie):
Cytat:

W związku z gromadzeniem starych odmian jabłoni do kolekcji Ogrodu Botanicznego-CZRB PAN w Warszawie przeprowadzono rozeznanie w terenie podczas wypraw terenowych, jakie odbyły się w latach 1987 - 2003. Najczęściej na terenie Polski w starych przydomowych sadach spotykane są niżej zamieszczone odmiany (w nawiasach podano synonimy angielskie lub niemieckie):

1. Antonówka Śmietankowa, syn. Półtorafuntowa (Riesenantonovka) – odmiana rosyjska znaleziona w 1888 roku przez Miczurina jako sport Antonówki Mohylewskiej Białej
2. Antonówka Zwykła (Antonovka) – stara odmiana rosyjska
3. Beforest – odmiana kanadyjska, sprowadzona do Polski po I wojnie światowej
4. Boiken (Boikenapfel) – odmiana niemiecka, opisana w 1828 r. przez Schrödera
5. Cesarz Wilhelm (Kaiser Wilhelm) – odmiana niemiecka z 1864 roku, jest siewką Renety Harberta
6. Glogierówka (Littauischer Pepping) – pochodzi z krajów nadbałtyckich, nazwę swą wzięła od ojca Zygmunta Glogera znanego etnografa i historyka
7. Gołąbki (Taubenapfel), np. Nathuzius Taubenapfel – odmiana niemiecka z 1824 roku
8. Grafsztynek Inflancki (Rosenstreifling) – prawdopodobnie pochodzenia rosyjskiego
9. Grafsztynek Prawdziwy (Gravensteiner) – według Hirszfelda pochodzi z Włoch, inni autorzy wskazują jako rejon pochodzenia Schleswig-Holstein, znana już w XVI wieku
10. Grochówka (Grosser Rheinischer Bohnapfel) – pochodzi z Nadrenii z 1700 roku
11. Kantówka Gdańska (Danzinger Kantapfel) – przypuszczalnie holenderska, uprawiana była w Holandii i Niemczech już w XVIII wieku
12. Kosztela – odmiana polska, jest to prawdopodobnie Wierzbówka Zimowa wyhodowana przez zakonników w Czerwińsku w XVI wieku, nazwa ‘Kosztela’ związana jest z postacią króla Jana III Sobieskiego, miłośnika sadów i ogrodów
13. Kronselska (Apfel aus Croncels) – odmiana francuska z 1869 roku
14. Królowa Renet (Winter Goldparmäne) – prawdopodobnie francuska, niektóre źródła podają, że znana była już w Śedniowieczu (XIII wiek)
15. Landsberska (Landsberger Renette) – odmiana niemiecka, prawdopodobnie z 1840 roku
16. Malinowa Oberlandzka (Oberländer Himbeerapfel) – odmiana holenderska z 1770 roku
17. Oliwka Inflancka (Weisser Klarapfel) – pochodzi z krajów nadbałtyckich
18. Piękna z Boskoop (Schöner aus Boskoop) – odmiana holenderska wyhodowana przez W. Ottolandera, nazywana powszechnie Szarą Renetą
19. Starking – odmiana amerykańska, będąca sportem odmiany Delicious, znaleziona
i rozpowszechniona w USA w latach 20-tych XX wieku
20. Sztetyna Czerwona (Roter Winterstettiner) – jak również Sztetyna Zielona i Żółta, pochodzą z Czech z XVI wieku, sprowadzone do Szczecina w 1650 roku przez czeskiego emigranta Jerzego Halika i nazwane imieniem tego miasta
21. Sztetyna Zielona (Grünner Winterstettiner)
22. Titówka (Tetofsky) – odmiana rosyjska, opisana w 1800 roku
23. Żeleźniak (Roter Eiserapfel) – stara niemiecka odmiana z 1600 roku

Rzadziej lub tylko w niektórych rejonach Polski spotyka się w starych sadach odmiany:
1. Ananas Berżenicki – pochodzenia litewskiego
2. Bankroft – odmiana kanadyjska, sprowadzona do Polski w 1928 roku
3. Bukówka – bardzo stara odmiana polska, uprawiana w południowo-wschodniej Polsce
4. Bursztówka Szlachetna (Edelborsdorfer, Deutscher Maschautzker) – odmiana łużycka
5. Charłamowskie (Duchess of Oldenburg, Charlamovsky) – odmiana rosyjska z XVIII wieku
6. Cukrówka – odmiana litewska
7. Cytrynówka
8. Filippa – odmiana duńska
9. Golden Noble (Gelber Edelapfel) – odmiana angielska z 1820 roku
10. Grahama Jubileuszowa (Grahams Jubiläumsapfel) - odmiana angielska z XIX wieku
11. Jacob Lebel
12. Kalwila Czerwona Jesienna (Roter Herbstkalvil) – odmiana francuska z 1670 roku
13. Kalwila Letnia Fraas’a (Fraas’ Sommerkalvil) – odmiana niemiecka z połowy XIX stulecia
14. Koksa Pomarańczowa (Cox Orange Renette) – odmiana angielska z 1830 roku, jest siewką Pepiny Ribstona
15. Książę Albrecht Pruski (Prinz Albrecht von Preussen) – odmiana niemiecka z 1865 roku
16. Kuzynek (Purpurroter Cousinot)
17. Niezrównane Peasgooda (Peasgods Goldrenette) – odmiana angielska, znana od 1872 r.
18. Ohm Paul – odmiana niemiecka, wyhodowana przez Ferkela pod koniec XIX wieku
19. Ontario (Ontarioapfel) – odmiana kanadyjska z końca XIX wieku
20. Pepina Angielska (Englischer Gold Pepping)
21. Piękna z Herrnhut (Schöner aus Herrnhut) – odmiana niemiecka z 1880 roku
22. Reneta Kulona (Coulons Renette)
23. Truskawkowe Nietschnera – odmiana łotewska
24. Tyrolka (Moldavaner Taubenapfel, Tylorer Pepping) – prawdopodobnie pochodzi z Tyrolu
25. Zorza (Zoria) – stara odmiana ukraińska
Literatura na temat starych odmian.POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:
 
 
krzysztof
Veg Do Potęgi


Pomógł: 54 razy
Posty: 2891
Wysłany: 2013-04-20, 05:03   

Cześć :sloneczko:

zdjęcia wybranych starych odmian jabłoni z opisem
http://e-fleks.pl/AdsListing/133?pageNumber=6
Cytat:
Charłamowskie – rosyjska odmiana uprawiana w Polsce od połowy XIX w., obecnie spotykana sporadycznie, głównie w północnej części kraju. Ma średniej wielkości, kuliste lub kuliste lekko spłaszczone owoce z delikatną, błyszczącą, białawożółtą skórką i dużym, karminowym, wyraźnie smużkowanym, zwykle dość mocnym rumieńcem. Miąższ owoców żółtobiały, kruchy, soczysty, kwaskowaty, lekko aromatyczny i dość smaczny. Szypułka średniej grubości, wyraźnie wystająca poza zagłębienie szypułkowe. Kielich stosunkowo duży, zamknięty lub półotwarty. Owoce dojrzewają w ostatnich dniach sierpnia i w tym terminie powinny być zebrane, bo łatwo opadają. Zerwane w fazie dojrzałości zbiorczej dają się przechować przez 2–3 tygodnie. Nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory, np. kompoty. Drzewa rosną niezbyt silnie. Początkowo tworzą korony wyniosłe, później – prawie kuliste, z przewieszającymi się gałązkami. Bardzo wcześnie rozpoczynają owocowanie, plonując obficie, ale zdecydowanie przemiennie. Są wytrzymałe na mróz i średnio podatne na parcha.

Cytat:
Antonówka Półtorafuntowa (Śmietanówka) – mutant odmiany Antonówka Mohylewska Biała powstały spontanicznie w 1888r. Ma bardzo duże, lekko żebrowane, kuliste lub kulistostożkowate owoce z cienką, żółtawobiałą skórką. Miąższ owoców biały, kruchy, mało soczysty, lekko aromatyczny i smaczny. Szypułka krótka, średniej grubości. Kielich mały, zamknięty. Owoce zwykle dojrzewają nierównomiernie (pierwszena początku drugiej dekady września) i krótko się przechowują. Ze względu na wyraźnie kwaskowaty smak doskonale nadają się na kompoty, susz i szarlotkę. Drzewa rosną bardzo silnie. Tworzą kuliste, często dość silnie zagęszczone korony. Późno rozpoczynają owocowanie, obfite plony dając co drugi rok. Na mróz są wytrzymałe, na choroby – mało podatne.

Cytat:
Gloria Mundi – prawdopodobnie amerykańska odmiana uprawiana w Stanach Zjednoczonych od 1804 r., u nas bardzo rzadko spotykana. Rodzi wyjątkowo duże, kuliste, czasami lekko spłaszczone, słabo żebrowane owoce o mocnej, zielonkawej skórce. Miąższ owoców również zielonkawy, stosunkowo luźny, mało soczysty, lekko kwaskowaty i dość smaczny. Owoce nadają się do zbioru pod koniec pierwszej dekady października. Dają się przechować do stycznia. Mogą być wykorzystane do surówek, sałatek, placków, ciast i na kompoty. Drzewa rosną silnie, tworząc rozłożyste korony. Wcześnie wchodzą w owocowanie, plonując średnio obficie, ale w miarę regularnie. Są wytrzymałe na mróz i niezbyt podatne na choroby. Wyróżniają się szczególną długowiecznością.

Cytat:
Kardynalskie Płomieniste – prawdopodobnie czeska odmiana, dość rzadko uprawiana i często mylona z Grafsztynkiem. Ma duże lub średnioduże, kulistostożkowate, wyraźnie żebrowane i trochę nieregularne owoce o zielonkawożółtej, błyszczącej skórce, z dobrze widocznymi, białawymi przetchlinkami i rozległym, żywoczerwonym, paskowanym rumieńcem. Miąższ owoców zielonkawobiały, kruchy, soczysty, słodkokwaskowaty, smaczny. Szypułka średniej grubości, zwykle nieco wystająca ponad zagłębienie szypułkowe. Kielich średniej wielkości, zamknięty. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec września i mogą poleżeć do lutego. Przydatne są do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Drzewa rosną silnie, tworząc kuliste, nieco zagęszczone korony z dość sztywnymi pędami. Zaczynają owocować niezbyt wcześnie, obficie plonując zwykle co drugi rok. Są wytrzymałe na mróz, mało podatne na parcha i mało wymagające względem stanowiska.

Cytat:
Kantówka Gdańska – odmiana o bliżej nieustalonym pochodzeniu, wyhodowana w Holandii lub w okolicach Gdańska. Rodzi średnio duże, kulistostożkowate lub prawie kuliste owoce, silnie karbowane przy kielichu, często z charakterystycznym kantem. Skórka owoców zielonkawożółta, tłusta, z rozległym, żywym, karminowym, drobnomarmurkowym rumieńcem i licznymi, białawymi przetchlinkami. Miąższ białawo-żółty, soczysty, luźny, kwaskowatosłodki, średnio smaczny. Szypułka średniej grubości, nieco wystająca ponad krawędź owocu. Kielich mały, zamknięty. Owoce dojrzewają w trzeciej dekadzie września. W dobrych warunkach dają się przechować nawet do stycznia. Nadają się przede wszystkim na przetwory. Drzewa rosną silnie, tworząc rozłożyste, kuliste korony o mocnych konarach. Średnio późno rozpoczynają owocowanie, nie każdego roku dając obfite plony. Są wytrzymałe na mróz i niezbyt podatne na parcha.

Cytat:
Koksa Pomarańczowa – siewka odmiany Pepina Ribstona otrzymana w Anglii w 1830 r. przez M.R. Coxa, kiedyś bardzo popularna w sadach przydomowych, dziś spotykana w nich coraz rzadziej. Posiada małe, ale bardzo smaczne, regularne, kulistostożkowate owoce o zielonkawożółtej, dość grubej skórce, ze średniej wielkości lub dużym, niezbyt intensywnym, pomarańczowoczerwonym, marmurkowo-paskowanym rumieńcem. Miąższ owoców białawożółty, zwięzły, soczysty, winnosłodki, lekko korzenny i aromatyczny. Szypułka średniej grubości, dość długa. Kielich mały, zwykle zamknięty. Owoce nadają się do zbioru pod koniec września. Dają się przetrzymać do stycznia. W czasie przechowywania więdną, nie tracąc przy tym doskonałego smaku (jedne z najsmaczniejszych jabłek deserowych). Drzewa rosną umiarkowanie silnie. Tworzą kuliste korony, szybko zagęszczające się w młodym wieku. Dość wcześnie wchodzą w owocowanie, dając nie zawsze regularnie umiarkowanie obfite plony. Na parcha są mało podatne, ale mocno cierpią od mrozu. Najlepiej rosną i owocują na żyznych i wilgotnych, ciepłych i przepuszczalnych glebach.

itp.

:bye:
 
 
.M. 
świerzak

Posty: 1
Wysłany: 2013-07-24, 14:53   

Myślę, że autor tematu jadł czeremchę. Ja od 2 lat się nią zajadam jak jestem u babci. Lepsza w smaku od czereśni dla mnie. Wcześniej też się bałam, bo nikt tego nie jadł. Już nie mogę się doczekać jej w tym roku.
 
 
krzysztof
Veg Do Potęgi


Pomógł: 54 razy
Posty: 2891
Wysłany: 2013-07-25, 09:02   

Cześć :sloneczko:

możliwe ,że zainteresujesz się tematem Dzika roślinność jest tam watek o dzikich owocach naszych lasów
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=2968#43519

:bye:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group