Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wycinanie przydrożnych drzew
Autor Wiadomość
taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad BoyPomógł: 34 razy
Wiek: 39
Posty: 6770
Skąd: Smog Wawelski
Wysłany: 2017-03-28, 14:20   

yarosh1980 napisał/a:
A przydrożne drzewa nie spełniają funkcji ekologicznej, tylko budowlaną.


Nie. Kiedyś drzewa przydrożne spełniały funkcję budowlaną. Teraz m.in. ekologiczną.

yarosh1980 napisał/a:
Zgodnie z tym rozumowaniem powinno się zakopać rowy melioracyjne, żeby w zimę na drogę lała się woda (...) Nie powinno też być studzienek (...) Powinno się też usunąć latarnie drogowe (...) Usuńmy też plastikowe znaki odblaskowe (...)


Niszczenie dróg i infrastruktury nigdy nie poprawi bezpieczeństwa na drodze. Tymczasem statystyki są jednoznaczne:Zamiast niszczyć środowisko można zastosować bariery energochłonne.yarosh1980 napisał/a:
Ale chyba tylko w glebie ta ich funkcja występuje, a nie w atmosferze (przynajmniej zauważalnie). Wiadomo że przy drogach jest pełno wyciekłych olejów, smarów i innych chemikaliów, które są wchłaniane przez korzenie przydrożnych drzew. Więc może coś tam glebę chronią przed większym zanieczyszczeniem, ale tylko lokalnie przy drogach. Natomiast zanieczyszczenia w powietrzu pochodzące z dróg i przemysłu są rozpylane po całym mieście i wszystkie drzewa uczestniczą we filtrowaniu powietrza. Nie ma tak, że dym z silników utrzymuje się zawsze przy drodze i przydrożne drzewka go sobie samodzielnie wchłaniają. Przydrożne drzewa stanowią mały procent w oczyszczaniu ze spalin, w którym biorą udział lasy i drzewa w parkach.


Zanieczyszczenia transportowe obecne są w największym stężeniu przy węźle komunikacyjnym. Przy zabudowaniach mieszkalnych z własnymi kotłowniami jest niska emisja i zanieczyszczenia innego rodzaju. Dlatego właśnie ważna jest zieleń przy drogach, a nie kilka kilometrów od niej. Na zanieczyszczenia komunikacyjne najbardziej narażeni są mieszkańcy pobliskich domów i osiedli. Wycieki na drogach to zupełnie inna kwestia związana z kanalizacją opadową i separatorami substancji ropopochodnych.

yarosh1980 napisał/a:
Dopóki ofiarą nie był nikt z twoich bliskich, tylko inni ludzie, to łatwo jest pouczać i obstawać przy swoim.


Jeżeli jakiś skurwiel kierowca potrąciłby pieszego na chodniku / pasach, to miałbym rozpocząć kampanię wyburzania przydrożnych chodników, likwidacji poboczy i zamalowywania pasów? Rzecz warta rozważenia. W 2013 r. w wyniku zderzenia z drzewem zginęło 473 osób, w wyniku najechania na pieszego 1130. W końcu chodniki mogą być gdzie indziej.

yarosh1980 napisał/a:
Gdyby na drzewach ginęli tylko szaleńcy, to ho ho ho, zupełnie inna sprawa i inne spojrzenie na przydrożne drzewa.


"Analiza bezpośrednich przyczyn wypadków we wszystkich badanych krajach wykazała, że to nie drzewa"wyskakują na drogę", a nadmierna szybkość (80% wypadków w Polsce) oraz prowadzenie pojazdu przez nietrzeźwych kierowców (ponad 30% wypadków) są głównymi przyczynami zderzeń na drogach."

Reszta to nieszczęśliwe wypadki, które zdarzają się wszędzie i zawsze.

Zaufajmy Kaczyńskiemu. W końcu chce postawić przed sądem za Smoleńsk Tuska, a nie brzozę.
_________________
Jadasz rosół z kur wielu?
 
 
 
orzechova 
Guru Veg
żółtodzióbPomogła: 81 razy
Wiek: 32
Posty: 5714
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-03-28, 14:52   

yarosh1980 napisał/a:
Przydrożne drzewa stanowią mały procent w oczyszczaniu ze spalin, w którym biorą udział lasy i drzewa w parkach.


fajnie by było, gdybyś zaczął się podpierać statystykami z rzetelnego źródła, bo tak robi Taffit, a Ty piszesz tylko jakieś tezy bez pokrycia. Jak mały ten procent? Kto to zbadał?
_________________
kiełkuj zielonym do góry! :)
 
 
Argumental
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-10, 12:23   

Wywiad z Peterem Wohllebenem, autorem książki "Sekretne życie drzew".
 
 
yarosh1980 
Ostoja WiedzyWiek: 40
Posty: 567
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-07-06, 21:15   

orzechova napisał/a:
a Ty piszesz tylko jakieś tezy bez pokrycia. Jak mały ten procent? Kto to zbadał?

wystarczy trochę oleju w głowie. Porównaj sobie liczbę drzew przydrożnych do liczby wszystkich pozostałych drzew w Polsce. Różnica jest miażdżąca. Tak zachwalasz rolę przydrożnych drzew w oczyszczaniu środowiska? Czyli że co, uważasz że Polacy robią wielki błąd że nie sadzą już przydrożnych drzew przy nowo budowanych drogach? Chciałabyś żeby w dalszym ciągu jak dawniej sadzono dziś drzewa przy wszystkich drogach? OMG, czyli chciałabyś również zwiększenia liczby grobów? :zdziwko:

taffit napisał/a:
Niszczenie dróg i infrastruktury nigdy nie poprawi bezpieczeństwa na drodze.

No ale sam niedawno przypisałeś drzewom funkcję infrastruktury drogowej, sugerując że są one swoistymi straszakami na kierowców aby zdjęli nogę z gazu by nie wyrżnąć w jakieś drzewo. Wobec tego, analogicznie brak tych wszystkich gadżetów drogowych ułatwiających jazdę byłby straszakiem na kierowców, aby jechali dużo wolniej i ostrożniej żeby w coś nie walnąć / nie zjechać z drogi. Ty jesteś za zostawieniem przydrożnych drzew jako straszaków, a wzorem tego ja jestem za usunięciem wszelkich znaków, rowów, latarni, za zrobieniem dziur i szczelin w jezdni (tyle samo co przydrożnych drzew) - wszystko po to, aby kierowcy bardzo zwolnili. To taki ekstremalny rodzaj infrastruktury drogowej, podobnie jak ty wymyśliłeś z tymi drzewami jako "odstraszaczami" przed zbytnim szaleństwem na drodze. Przytoczyłeś również statystyki, którymi jedynie potwierdziłeś że miałem rację gdy ironicznie zmieniłem infrastrukturę drogową na makabryczną. Bo, jak pokazują statystyki, gdy warunki pogodowe na drodze są fatalne (pochmurno, lodowato, ślisko, leje jak z cebra, mała widoczność), to ofiar jest radykalnie mniej niż gdy wszystko widać elegancko jak na dłoni i jest przejrzyście. A więc również jeśli drogi i ich wyposażenie będą w takim stanie jakby zostały zbombardowane, to kierowcy będą jeździć tak, jakby bali się o swoje życie.

taffit napisał/a:
Nie. Kiedyś drzewa przydrożne spełniały funkcję budowlaną. Teraz m.in. ekologiczną.

I depopulacyjną (zabójczą). No bo co tam, miejmy ciut lepsze powietrze kosztem tysięcy zabitych i kalek. Ponadto mniej żywych ludzi oznacza mniej dwutlenku węgla wydychanego przez nich i zużywanego tlenu, a więc czystsze powietrze. Niezłe są te obłędne pomysły zielonych.

taffit napisał/a:
yarosh1980 napisał/a:
Gdyby na drzewach ginęli tylko szaleńcy, to ho ho ho, zupełnie inna sprawa i inne spojrzenie na przydrożne drzewa.


"Analiza bezpośrednich przyczyn wypadków we wszystkich badanych krajach wykazała, że to nie drzewa"wyskakują na drogę", a nadmierna szybkość (80% wypadków w Polsce) oraz prowadzenie pojazdu przez nietrzeźwych kierowców (ponad 30% wypadków) są głównymi przyczynami zderzeń na drogach."

Nie chodzi mi o przyczyny wypadków z udziałem drzew, tylko o to, kto w nich ginie - winowajca czy osoba która nie zawiniła w wypadku. Tylko to jest w tym wszystkim ważne.

taffit napisał/a:
Zamiast niszczyć środowisko można zastosować bariery energochłonne.

To wcale nie zawsze zapobiega przed wyrżnięciem w drzewo. A Kubica jak się załatwił? Nadział się na barierę.
Ostatnio zmieniony przez yarosh1980 2017-07-06, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
D.M. 
Guru Veg
weg liberalnyPomógł: 15 razy
Wiek: 49
Posty: 5118
Skąd: Kielce
Wysłany: 2017-12-04, 00:59   

Argumentacja yarosh1980 wydaje mi się bardziej przekonująca, niż jego oponentów. Być może, warto byłoby zrobić tak: wycinać przydrożne drzewo po wysadzeniu gdzieś w pobliżu (ale nie przy drodze) innego drzewa. I aktywnie tak robić, póki nie znikną wszystkie przydrożne drzewa.

Ale, być może, alternatywnym wyjściem mogłaby być jakaś amortyzacyjna bariera, o którą chodziło na jakimś przytoczonym obrazku. Jeżeli takie bariery naprawdę dobrze działają i ich budowanie jest łatwiejsze od sadzenia i wycinania drzew, to chyba warto wprowadzić to rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony przez D.M. 2017-12-04, 01:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jędruś 
Veg przez duże VPomógł: 35 razy
Posty: 1630
Skąd: Ziemia Ognista
Wysłany: 2017-12-04, 07:24   

Moim zdaniem przy drodze i to po drugiej stronie rowu powinny być sadzone niskie gatunki drzew oraz krzewy. Dobór powinien uwzględniać gatunki wytwarzające owoce stanowiące pokarm dla ptaków w okresie jesienno-zimowy.
Przykład: jarzębina, czeremcha, głogi, tarnina, trzmielina, ligustr.

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:
 
 
yarosh1980 
Ostoja WiedzyWiek: 40
Posty: 567
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-12-04, 09:04   

Jędruś napisał/a:
przy drodze i to po drugiej stronie rowu powinny być sadzone niskie gatunki drzew oraz krzewy

cienkie drzewa i krzewy - mogą być. Tylko czy drzewko o grubości 10 cm nie rozrośnie się kiedyś do 15 cm? Wtedy samochód już nie zetnie takiego drzewa przy uderzeniu i z ludźmi w aucie może być źle. A krzaki trzeba co jakiś czas przycinać, bo robią się za wysokie.
 
 
Jędruś 
Veg przez duże VPomógł: 35 razy
Posty: 1630
Skąd: Ziemia Ognista
Wysłany: 2017-12-05, 11:29   

Yarosh1980
Zobacz:
Jarzębina odmiana górska:
http://tiny.pl/glkf7
czeremcha odmiana krzewiasta:
http://tiny.pl/glkf9
głóg:
http://tiny.pl/glkfc
tarnina:
http://tiny.pl/glkff
trzmielina:
http://tiny.pl/glkf5
ligustr:
http://tiny.pl/glkfn

Nie trzeba tego przycinać, ewentualnie artysta może się w to pobawić.

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:
 
 
yarosh1980 
Ostoja WiedzyWiek: 40
Posty: 567
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-12-05, 12:52   

Jędruś napisał/a:
Nie trzeba tego przycinać

Takie amortyzujące drzewka i krzewy przy drodze jak najbardziej, ale jak widzisz ten żywopłot przy drodze w Anglii jest przycinany, zatem i w Polsce władze nie mogłyby przeboleć że krzewy sobie rosną przycinane. U mnie na drodze z 3 Stawów do Auchan też rośnie krzewostan i około raz w roku jest przycinany tak, żeby miał zawsze metr wysokości. I tę potrzebę przycinania użyliby jako pretekst do niesadzenia krzewów przy drogach w miejsce drzew.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group