Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Suplementacja wapnia
Autor Wiadomość
D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-06-19, 21:51   

Zdecydowałem, że za kilka dni będę pił 1,5 raza mniej napojów z wapniem, czyli średnio 1/3 litra dziennie (zamiast 1/2 litra). Wyliczyłem, że łącznie z taką ilością sezamu, jaką jem, spożywam dziennie 600 mg wapnia, a to uważam za bezpieczny poziom; przy czym tyle wapnia mam tylko w napojach i sezamie, a przecież w innym jedzeniu również jest trochę wapnia.

Co więcej, zżeram dużo witaminy D: już od dawna biorę dziennie tabletkę zawierającą 20 mikrogramów D2 i 20 mikrogramów D3; boję się to zmieniać, w związku z lekkim zwyrodnieniem stawów kolanowych (a ono jest już takie lekkie, że prawie nieobecne). A dodatkowo, witamina D jest też w napojach z wapniem. Sądzę, że taka duża ilość witaminy D prowadzi do niedużego zapotrzebowania na wapń.

A jeżeli po tych zmianach zauważę jakieś objawy niedoboru wapnia, to lepiej zwiększę dawki sezamu, niż napojów. To jest przynajmniej tańsze.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2019-06-20, 10:45   

Wapń żaden problem, chcesz dodatkowo suplementować wapniem wystarczy węglan wapnia rozpuścić w kwasku cytrynowym, powstanie cytrynian wapnia, bardzo dobrze wchłanialna forma wapnia.
https://tiny.pl/tcdh7

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-06-20, 12:13   

Jędruś napisał/a:
Wapń żaden problem, chcesz dodatkowo suplementować wapniem wystarczy węglan wapnia rozpuścić w kwasku cytrynowym, powstanie cytrynian wapnia, bardzo dobrze wchłanialna forma wapnia.

Wolę, żeby rozpuszczaniem zajmował się producent napojów, a nie ja. :) Czy osobno sprzedawany węglan wapnia jest łatwo dostępnym produktem dla zwykłego konsumenta?

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2019-06-21, 10:40   

Węglan wapnia to podstawowy składnik skał wapiennych. W każdej aptece można dostać tabletki z węglanem wapnia, włącznie z aptekami internetowymi.
Natomiast kwasek cytrynowy można dostać w sklepie spożywczym. To żadna tajemnica.

Skorupka jajka jest zbudowana z węglanu wapnia. Jak masz dostęp to wystarczy skorupkę zmielić i wsypać do roztworu z kwaskiem cytrynowym.

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:
Ostatnio zmieniony przez Jędruś 2019-06-21, 10:43, w całości zmieniany 1 raz  

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-06-21, 14:32   

OK, ale znacznie wygodniej mi kupować gotowe napoje zawierające wapń oraz kupować sezam. :) Ponadto, manipulacje z jajkami można uznać za niewegańskie (choć zależy, skąd wzięto te jajka).

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2019-08-06, 20:48   

Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że poprzedni post został umieszczony dla reklamy. A co do treści pytania, to skłaniam się do tego, że znacznie lepiej zjadać wapń będący w składzie produktów, niż w tabletkach. Dobre wegańskie źródła wapnia to sezam i napoje roślinne wzbogacone w wapń.

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2020-03-16, 19:56   

A teraz już zdecydowałem jeszcze bardziej zmniejszyć ilość wypijanych napojów z wapniem i odpowiednio zwiększyć ilość zjadanego sezamu. Będę wypijać litr takich napojów w 4 dni (a nie 3, jak dotychczas, i nie 2, jak jeszcze wcześniej). Zachęcił mnie do tej decyzji bezczelnie notoryczny brak w sprzedaży w Kielcach takich odmian tych napojów, jakie lubię. Ostatnio ciągle musiałem kupować napoje niezawierające kakao. Bo te czekoladowe występują albo w małych i dlatego strasznie drogich opakowaniach, albo w takich odmianach, których nie lubię wbrew temu, że są czekoladowe.

Jeżeli zaś będę wypijać tylko 250 ml dziennie, to te w małych opakowaniach już nie będą dla mnie tak strasznie drogie i właśnie je zamierzam kupować. Co prawda, jeśli zacznę je kupować, to, być może, one też wkrótce znikną ze sprzedaży. Cóż, jeśli znów będę pić coś brzydkiego, to lepiej już 250 ml dziennie, niż 333. :-?

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 81 razy
Wysłany: 2020-03-17, 15:38   

:offtopic:
D.M. napisał/a:
w takich odmianach, których nie lubię wbrew temu, że są czekoladowe.

pomimo tego

D.M. napisał/a:
Cóż, jeśli znów będę pić coś brzydkiego, to lepiej już 250 ml dziennie, niż 333. :-?

:lol:

może niesmacznego?

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2020-03-17, 15:45   

Dziękuję, orzechova, za uwagi językowe (choć lepiej było je napisać w odpowiednim wątku). Już zrozumiałem różnicę między słowami "wbrew" i "pomimo". Ale czy naprawdę nie można coś bardzo niesmacznego nazwać "brzydkim"? A "ohydnym"?

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 81 razy
Wysłany: 2020-03-18, 09:20   

ohydne, tak. Brzydkie odnosi się albo do wyglądu, albo jest dziecinne ['brzydko jest bić się z kolegami']

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2020-03-18, 19:55   

Dziękuję, tak w przybliżeniu myślałem. Gdybyś napisała to w odpowiednim wątku, uzyskałabyś kolejne "pomogła". Chociaż i tak masz ich tyle, że ciekawe byłoby wyobrazić je w postaci medali: miałabyś zawieszone całe piersi. :D Zwłaszcza gdyby te medale przedstawiały sobą orzechy. :mrgreen:

Tymczasem na temat. Dziś właśnie miałem kupić w Tesco czekoladowy napój sojowy w małych opakowaniach. A okazało się, że już go tam nie ma. :evil:

Prawdopodobnie, jednak przyzwyczaję się do kupowania takich napojów też przez Internet z pomocą paczkomatu. Chyba da się dobrać rozsądną ilość na jednorazowy zakup. Ale raczej już po epidemii, bo teraz wszystko działa źle; kiedy ostatnio szukałem napojów w sklepach internetowych, te interesujące mnie za każdym razem okazywały się niedostępne.

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2020-03-24, 14:10   

Już wreszcie w Tesco pojawiły się te malutkie opakowania czekoladowego "Alpro". Nakupiłem. Niezłe smakołyki, ale póki do nich dojdzie, jeszcze dużo dni będę pił nakupiony wcześniej w Vegekoszyku owsiany napój "Natumi"; na szczęście, jest czekoladowy, a główna wada polega na tym, że nie zawiera witamin B12 i D.

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2020-08-04, 19:53   

Już doigrali się: kupiłem czekoladowy napój sojowy przez Internet w jakimś CoffeeDesk. Chyba nadal będę tam kupował. Bo z Tesco już zupełnie zniknęły czekoladowe napoje z wapniem, Vegekoszyk chyba upadł, a w innych pobliskich sklepach również uparcie nie widzę takich napojów, jakich potrzebuję. Mam wrażenie, że w Kielcach zachodzi mocna tendencja do znikania właśnie czekoladowych napojów roślinnych, przy tym że te nieczekoladowe łatwo można znaleźć. Ale ja ze wszystkich napojów z wapniem lubię tylko czekoladowe, a picie innych to dla mnie masakra. Być może, w jakichś dalszych ode mnie sklepach nie ma takiego problemu, ale codzienne produkty spożywcze wygodniej mi kupować przez Internet z pomocą paczkomatów, niż w jakichś dalekich sklepach, zwłaszcza jeżeli trzeba jeszcze długo badać, w jakim sklepie to jest.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2020-08-25, 17:37   

:offtopic:
D.M. napisał/a:
Vegekoszyk chyba upadł

właśnie.... co z Vegekoszykiem???

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2020-08-26, 13:19   

Podejrzewam, że ta firma nie poradziła sobie z osobliwościami spowodowanymi pandemią. Nie znam żadnych konkretnych informacji, oprócz tych, które można zobaczyć, wchodząc na stronę Vegekoszyka i próbując tam coś znaleźć. Mianowicie:

Cytat:
Możliwość składnia (sic!) zamówień jest zawieszona (do odwołania).
Osoby zainteresowane przejęciem sklepu prosimy o kontakt na kontakt@vegekoszyk.pl

Cytat:
Ze względu na zaistniałą sytuację, sklep stacjonarny jest zamknięty do odwołania

Odpowiedz do tematu