Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jod
Autor Wiadomość
króliczynka
Veg Dojrzały

Wysłany: 2011-03-25, 11:03   

dzięki za odpowiedzi. przepraszam, że powieliłam temat.

to nie jest tak, że ja jakoś dramatycznie panikuję. wiem, że Japonia jest daleko, ale żyjemy na jednej Ziemi i pijemy jedną wodę, mamy jedno środowisko. więc nie można wcale wykluczyć, że to skażenie do nas nie dotrze. poza tym nie chodzi już o tę katastrofę w Japonii, gdyż przy niedoborach jodu również stosuje się płyn Lugola. u mnie ten płyn stoi już od 2-3 miesięcy. więc nie do końca chodzi mi tu o skażenie, bo wcześniej myślałam już o stosowaniu tego środka. a teraz przypomniało mi się i faktycznie motywacji mam troszkę więcej.

ja glonów nie lubię i nie zamierzam polubić. próbowałam i smak mają tak trudny do zniesienia dla mnie, że wolę już sięgnąć po jodynę lub płyn Lugola. chociaż one pewnie smakiem też nie powalają. poza tym sporo słyszałam, o tym że glony mają metale ciężkie.
soli zupełnie nie stosuję. chyba, że zjem ją przypadkiem (mało prawdopodobne) lub jak zjem troszkę chleba lub wędliny sojowej (których prawie nie jem).

Krzysiek, czy Ty stosujesz zwykłą jodynę? taką do odkażania ran? teraz w zasadzie nie wiem czy jest sens upierać się nad tym płynem Lugola jeśli są tabletki, które wiadomo jak używać. ale one z kolei mogą być robione z glonów, które mogą mieć metale ciężkie :/ właściwie to co byłoby najlepsze z tego wszystkiego?

Krzysiek 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2011-03-25, 16:00   

Tak, biorę najzwyklejszą jodynę z jodkiem potasu jaki jest w płynie Lugola, a jodynę bo jest na bazie wody, podobno lepiej działa, a płynu Lugola nie znalazłem na bazie wody, ale też jest. Dawka w 1 kropli to jakieś 5 tysięcy % dziennego zapotrzebowania, dostałem maila że to dawka dziennego zabotrzebowania, ale jak później obliczyłem to raczej ich pomyłka. Suplementów z jodem raczej nie kupię, za jodynę płacę jakieś 2 zł. za taką dawkę jodku potasu z suplementów pewnie zapłaciłbym kilkaset zł.

króliczynka
Veg Dojrzały

Wysłany: 2011-03-25, 21:06   

Krzysiek, dzięki wielkie za odpowiedź. mój Lugola jest na bazie gliceryny, więc pewnie kupię tą jodynę. nie przyszłoby mi nawet do głowy, że ten płyn może mieć różny skład mimo takiej samej nazwy :/ ale rozumiem, że jodyna może mieć tylko jeden skład.

Krzysiek 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2011-03-25, 23:00   

To jak wykończysz płyn Lugola to zachowaj kroplomierz, jak dobrze pamiętam w jodynie z apteczki babuni nie było, przełożyłem z płynu Lugola. A skład to porównaj z płynem Lugola, ale jak zakupisz tą samą jodynę powinno być 3 gramy jodku potasu, pewnie tyle ile przeciętny człowiek spożywa w ciągu życia. Składu nie odczytasz dopóki nie odkleisz niebiesko żółtej naklejki. Z dawkami bym nie przesadzał, sam planuje włączyć jod na trwałe do suplementacji, więc pół kropli, maksymalnie kroplę na szklankę wody, nie częściej jak 2 razy w tygodniu, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

molooko 
Łamacz Klawiatur
nie wiem co napisać

Wysłany: 2013-07-25, 23:15   

Podbijam temat. Czy można traktować jodynę jako źródło jodu?

molooko 
Łamacz Klawiatur
nie wiem co napisać

Wysłany: 2013-07-31, 19:54   

Nikt nic nie podpowie? :P

szynka-szynka 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 79 razy
Wysłany: 2013-08-31, 12:52   

http://zdrowiej.vegie.pl/...p?p=40774#40774

molooko 
Łamacz Klawiatur
nie wiem co napisać

Wysłany: 2013-08-31, 13:01   

Ta, widziałem ten wątek kiedyś, ale wtedy średnio mnie ten jod interesował. Muszę go więc znowu prześledzić. Dzięki ham-ham ;d

Lowliness 
świerzak

Wysłany: 2019-03-20, 17:43   

Krzysiek napisał/a:
Tak, biorę najzwyklejszą jodynę z jodkiem potasu jaki jest w płynie Lugola, a jodynę bo jest na bazie wody, podobno lepiej działa, a płynu Lugola nie znalazłem na bazie wody, ale też jest. Dawka w 1 kropli to jakieś 5 tysięcy % dziennego zapotrzebowania, dostałem maila że to dawka dziennego zabotrzebowania, ale jak później obliczyłem to raczej ich pomyłka. Suplementów z jodem raczej nie kupię, za jodynę płacę jakieś 2 zł. za taką dawkę jodku potasu z suplementów pewnie zapłaciłbym kilkaset zł.

Ludzie liczyć nie potraficie, tam jest 3% Jodu czyli 30mg, a nie 3 g, całą butelkę powinno się w 20 dni wypić, te Twoje proporcje są nic nie warte.

Odpowiedz do tematu