Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Artykul z Eichelbergerem + komentarz CJ warlocka
Autor Wiadomość
konradkostka 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-05-12, 00:56   Artykul z Eichelbergerem + komentarz CJ warlocka

Wywiad z Eichelbergerem po ktorym wywiązała się miła wymiana zdań http://www.eioba.pl/a1013...nie_do_jedzenia :megapolew:

triss14 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2009-05-12, 09:02   

artykuł dobry. Też się zgodze z nim że teraz wszystko jest bazą dodatku do mięsa. Wszystko sie opiera na nim.
W szpitalu jak byłam, to podawali samo mieso, wędliny, co 2-gi dzien moglam zobaczyć coś nabiałowego, a raz wtygodniu jakis dżem :-? I oczywiście tony białego chleba. Bądz tu zdrowy :-? A niby to wszystko dietetyk ustala

darxe 
Veg Niebanalny

Wysłany: 2009-05-14, 13:46   

Większość lekarzy ulega takim samym nawykom żywieniowym jakie panują w danym społeczeństwie, gdyż tak na prawdę nigdy na studiach nie mieli dobrych wykładów dotyczących dietetyki. W kulturze zachodniej jak do tej pory odżywianie i medycyna były traktowane jako 2 oddzielne i co najwyżej lekko powiązane ze sobą zagadnienia, dopiero obecnie powoli się to zmienia w stronę bardziej holistycznego postrzegania przyczyn chorób.
Nie tak dawno sam byłem świadkiem jak pani lekarz o nabrzmiałej czerwonej twarzy i tak na moje oko 30 kg nadwadze wypowiadała się, że aby być zdrowym to trzeba jeść przede wszystkim dużo chleba, ziemniaków i makaronu. :lol:

Margot 
Veg przez duże V

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2009-05-20, 20:58   

Apropos lekarzy, mięsa i nabiału... zgadzam się, że lekarze przejmują nawyki żywieniowe ogółu, że dietetyka była (i jeszcze nadal jest) traktowana jako odrębna część nauki o zdrowiu...i w zupełności zgadzam się, że często potrzeba jedzenia produktów zwierzęcych jest dyktowana niewiedzą i brakiem świadomości lekarzy. Dziwi mnie to, że w szpitalach podają niezdrowy syf zamiast jedzenia (jakby chcieli szybciej wysłać pacjentów na tamten świat)... Dziwi mnie to zwłaszcza, że lekarze znają doskonale (mam taką nadzieję;) ) procesy chemiczne, zachodzące w organizmie ludzkim, procesy przyswajania poszczególnych nazwijmy to: produktów. Nie jest żadną tajemnicą, że białko zwierzęce pochodzące ze spożywanego nabiału nie jest zupełnie człowiekowi potrzebne, bo po prostu organizm przyswaja go jedynie w niewielkim procencie lub wcale (chociażby pochodził z najbardziej ekologicznego źródła) i że powoduje osteoporozę. Nie jest również tajemnicą, że białko zwierzęce odgrywa ogromną rolę w procesie "wzmacniania" białych krwinek, na rzecz "upośledzenia" czerwonych (o czym pisze chociażby Nocuń). Co z tego? Uważam, że świadomość i wiedza lekarzy w tym zakresie staje się coraz większa (choć jak napisałam wyżej pozostawia wiele do życzenia) jednak lobby farmaceutyczne czy mleczarskie (wiem, że dla niektórych brzmi to fanatycznie, jednak na każdym kroku można spotkać potwierdzenie na ich silną propagandową działalność) tak namieszały nam w głowach, że większość ludzi woli zażyć pigułę niż zjeść surowy owoc, napić się jogurtu niż świeżego soku wyciśniętego np. z marchwi... Ostatnio mój R. przyniósł od znajomej farmaceutki miesięcznik Moda na Zdrowie. Oprócz opłacanych przez firmy kosmetyczne i farmaceutyczne artykułów (choć przyznać trzeba, że coraz częściej w tego typu publikacjach pisze się o wegetarianizmie jako zdrowej diecie - tylko wegetarianizm wg nich to także spożywanie ryb...niestety), znaleźć można i taki: 7 dowodów na to, że kefiry, jogurty i maślanki to samo zdrowie, w którym dowiadujemy się jak zbawienny wpływ posiadają wyżej wymienione mleczne napoje na nasze zdrowie(podpisano: Związek prywatnych Przetwórców Mleka), pierwsza moja myśl była taka: no tak, żaden lekarz nie podpisałby się pod takim artykułem... Od razu stanęła mi przed oczami kampania Pij mleko będziesz wielki... Dlaczego większość ludzi w to wierzy? CJ Warlock dał na to pytanie wyczerpującą odpowiedź w swoim komentarzu do artykułu
:respect:
Drugą moją myślą jest pomysł aby przesłać do redakcji tego miesięcznika artykuł z magazynu Vege, obalający mity na temat zdrowotnego wpływu nabiału (popartego najnowszymi badaniami). Zobaczymy czy zareagują???

eliwinter 
Guru Veg
wu-wei

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2009-08-08, 09:55   

Świetny wywiad i pasjonująca dyskusja pod nim. Aż dziw bierze, jak umysły niektórych (większości?) mięsożerców zamknięte są na fakty naukowe (>>przywoływanie jakichś zmyślonych "badań" na poparcie swych racji <<) Klapki na oczy i podążanie utartą ścieżką, bo wszystko 'inne' może zagrozić utartym schematom do których nawykli, i które traktują jak prawdę objawioną...
Początkowo chciałam napisać, że szkoda czasu na wymianę myśli z takimi ludźmi. Przyznaję jednak, że takie dyskusje są potrzebne. Może przynajmniej w niektórych obudzi się świadomość...
Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky

Odpowiedz do tematu