Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alispo
2007-10-10, 11:36
Zużyty sprzęt elektroniczny
Autor Wiadomość
fiatlux 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 1 raz
  Wysłany: 2006-11-06, 14:38   Zużyty sprzęt elektroniczny

Interesuję mnie wszystko na temat
Macie jakieś informacje o firmach w waszych okolicach które zajmują się bądź transportem, bądź odzyskiem tego sprzętu.
Jak ten problem jest tak naprawdę rozwiązywany?
Bo zgodnie z art. 35 i 36 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. Nr 180, poz. 1495) o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zabronione jest umieszczanie zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami, a sprzedawcy detaliczni i hurtowi są zobowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju.
Ale wiadomo że w praktyce zawsze wychodzi to inaczej.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2006-11-06, 17:07   

najlepiej chyba w tym biznesie prosperująca firma to: Thornmann

http://www.thornmann.com.pl/

na stronie dużo, dużo materiałów w tym filmiki przedstawiające dane procesy utylizacyjne

no więc daj mi punkcika :lol:

fiatlux 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2006-11-06, 20:54   

no to masz TAAAAAAAAAAAAKIEGO DUUUUUUUUUżEGO PUNKCIKA ! :mrgreen:
a właściwie, jak dużego, to punkta takiego masz
dzięki

podoba mi sie ta firma, mogliby mnie zatrudnić 8-)

a i strona fajna, nietypowa

ale tak naprawdę to chodzi mi o to czy widzicie, że np na waszym podwórku, w sklepie obok itd. zbiera się taki sprzęt, czy np Wy oddajecie jakiejś firmie?
bo np. u mnie informatyk oddał pare zepsutych kompów firmie która przyjechała aż z Tych (ok 400 km), mógł sobie na to pozwolic bo urząd płacił i było tego większa masa 8-)
ale wątpie że dla pojedyńczego obywatela będzie się chciało komuś przejechać pół Polski (przesadziłam chyba ;) )

Chcę się po prostu zorientować na rynku, więc będę wdzięczna za każde info
pozdrawiam
:shep:

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2006-11-07, 15:18   

Cytat:
no to masz TAAAAAAAAAAAAKIEGO DUUUUUUUUUżEGO PUNKCIKA !

to jeszcze kliknij w taką ikonkę pod moim postem, na której pisze "pomógł" :mrgreen:

Cytat:
ale tak naprawdę to chodzi mi o to czy widzicie, że np na waszym podwórku, w sklepie obok itd. zbiera się taki sprzęt, czy np Wy oddajecie jakiejś firmie?

na taki gest może sobie pozwolić ktoś kto mieszka obok Thormanna albo jakaś większa firma, która wymienia sprzęt

u mnie zjawisko recyklingu sprzętu nie występuje

z tego co się orientuję nowa ustawa właściwie jest dla przeciętnego Kowalskiego martwa.. inaczej jest z firmami, bo w takich można poszperać w dokumentacji i dojść do tego, że zniknęło 20 komputerów i nie wiadomo gdzie zniknęło, a to rodzi podejrzenie, że w lesie

i jeszcze mi sięprzypomniało: czasem Media Markt robi akcje w rodzaju "przynieś starą lodówkę a dostaniesz jakiś tam rabat na nową".... ale nie wiem, co ze zużytym sprzętem robią

fiatlux 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2006-11-07, 16:11   

Cytat:
to jeszcze kliknij w taką ikonkę pod moim postem, na której pisze "pomógł"

aaaaaaaaaaa to o to chodzi z tym 'pomógł'

:jestemgłupi: :jestemgłupi: :jestemgłupi: :jestemgłupi: :jestemgłupi: :jestemgłupi: :jestemgłupi: :jestemgłupi:

dobra jeszcze jedno głupie pytanie: :jestemgłupi:
a po co ci te punkciki?

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2006-11-07, 17:54   

A bo chciałem na swoim przykładzie przypomnieć wszystkim czytającym o punktach "Pomógł" 8-)

fiatlux 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2006-11-08, 11:26   

Jeszcze taka mała ciekawostka jakby ktoś chciał się pozbyc takiego sprzętu (bo oczywiście nie można go wyrzucać na wspólne składowisko odpadów komunalnych!!! a już broń cie panie boże w lesie!!!),
to od 1 października właśnie na podstawie w/w ustawy każdy urząd gminy czy miasta ma obowiązek zamieszczenia informacji (w necie czy gdzie indziej) o punktach zbiórki ZSEE (zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego),
to tak tylko jakby co,
bo należy sie upominać o swoje peace
a jak komuś się nie chce to takie info jest na stronie pewnej organizacji która zajmuje się właśnie tym sprzętem

katrinko 
Wyższy Stan Ducha
jamioł

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2006-11-08, 12:17   

O, i to jest konkretna informacja, fiatlux! Należałby ci się też punkcik, gdyby to nie był twój temat ;) Już wiem co robić ze spalonymi suszarkami i lutownicami ;)

fiatlux 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2007-10-10, 11:30   

na początek proponuję przenieść ten wątek do działu Ekologia, a w temacie pojawiły się nowe wieści (info głównie dla przedsiębiorców, ale i nie tylko ;) ):

Cytat:
Celem projektu ustawy jest wprowadzenie niezbędnych zmian do ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495).

Poznaj główne założenia ustawy!

Ponieważ podstawowym celem dyrektywy 2002/96/WE jest osiągnięcie przez Polskę do 31 grudnia 2008 r. poziomu zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w ilości 4 kg na mieszkańca na rok, projekt ustawy wprowadza poziomy zbierania wyrażone jako odsetek masy sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzonego na rynek.

Musisz wiedzieć, że…
W przyszłym roku nie będziesz już mógł wyrzucić na śmietnik starej lodówki, pralki czy telewizora. Wszelki sprzęt elektryczny i elektroniczny będziesz musiał oddać do sklepów, w których go kupiłeś lub do zorganizowanych punktów zbiórki. Jeżeli o tym zapomnisz, wymierzona zostanie wysoka kara.

Kiedy i za co grożą Ci kary?

500 tys. zł może wynieść maksymalna kara za brak umowy producenta z organizacją odzysku,
1 mln zł może wynieść maksymalna kara za brak finansowania edukacji ekologicznej przez organizację odzysku,
500 zł może wynieść maksymalna kara za wyrzucanie urządzeń elektrycznych na śmietnik.

Istotne zmiany, czyli o czym musisz pamiętać…

- zmniejszy się liczba sprawozdań, którą przedsiębiorcy muszą dostarczyć do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - zmiana systemu przekazywania sprawozdań z kwartalnego na roczny,
- przesunie się termin składania corocznego raportu o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem z 30 kwietnia na 30 czerwca każdego roku,
- zmieni się definicja wprowadzającego sprzęt, tzw. wprowadzającym sprzęt będzie ten przedsiębiorca, który „wprowadza do obrotu” towar, a nie tylko „sprzedaje”,
- uzupełniona zostanie definicja „zbierającego zużyty sprzęt” - za zbierającego uznano również prowadzącego sprzedaż sprzętu na odległość za pośrednictwem środków masowego przekazu lub sieci teleinformatycznej,
- uściślono definicję sprzedawcy detalicznego i hurtowego, podając, że jest to przedsiębiorca prowadzący placówkę handlową oraz przedsiębiorca prowadzący sprzedaż sprzętu na odległość za pośrednictwem środków masowego przekazu lub sieci teleinformatycznych,
- wprowadzona zostanie obowiązkowa rejestracja przedsiębiorców zagranicznych zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
- opłata rejestracyjna ustalana będzie w zależności od wielkości przedsiębiorstwa,
- wprowadzony będzie obowiązek zabezpieczenia finansowego, w formie depozytu lub polisy ubezpieczeniowej, z tytułu niewykonania obowiązków ustawowych, oraz opłata środowiskowa, która ma pokryć koszty zbierania, odzysku - UWAGA: zwolniony z opłat będzie sprzęt medyczny,
- ustawa wprowadza znak ekologiczny, którym wraz z numerem rejestracyjnym wprowadzającego na rynek będzie musiało być oznaczone każde urządzenie,
- gminy będą zobowiązane do informowania mieszkańców o punktach zbierania zużytego sprzętu znajdujących się na ich terenie,
- sprzedawcy detaliczni i hurtowi będą musieli informować kupujących o wysokości opłat stanowiących koszt zbierania, odzysku, a w punktach sprzedaży będzie musiała znaleźć się informacja o systemie zbierania zużytego sprzętu,
- sklepy internetowe muszą odbierać od klientów zużyte urządzenia RTV i AGD, tak jak pozostali przedsiębiorcy,
- organizacje odzysku mają przeznaczać 10% swojego obrotu na edukację ekologiczną społeczeństwa - społeczeństwo wymaga doinformowania o utylizacji sprzętu AGD.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2008 r. z wyjątkiem art. 1 pkt 14 lit. A, który wejdzie w życie 1 stycznia 2010 r.

http://ochronasrodowiska.bloog.pl/

CJWarlock 
Łamacz Klawiatur
Ravedome.org

Wysłany: 2007-10-13, 23:17   

Jak ktoś chce się pozbyć sprzętu typu jak wymieniony poniżej to może mi go oddać nieodpłatnie w Częstochowie (warunek - dostarczyć do domu).

Elektronarzędzia:
- szlifierki kątowe
- wiertarki

AGD:
- suszarki do włosów
- roboty kuchenne
- młynki do kawy
- lampy biurkowe
- dławiki (stateczniki) do świetlówek
- oprawy do świetlówek

RTV:
- wzmacniacze
- amplitunery
- głośniki
- oświetlenie i efekty estradowe/klubowe

Komputerowe:
- zasilacze od pecetów
- podzespoły pc
- inne komputery
- drukarki
- monitory LCD (ciekłokrystaliczne)

Mogę z takim sprzętem zrobić porządek w sposób przyjazny dla środowiska. Mam w tym doświadczenie kilkuletnie, gdyż neutralizowałem sprzęt mając na względzie ekologię zanim jeszcze w Polsce ktokolwiek słyszał o ustawie nakazującej to. W razie niejasności lub pytań - pisz.

NIE przyjmuję:
- żarówek
- świetlówek
- telewizorów
- monitorów CRT (kineskopowych)

Te rzeczy, zwłaszcza żarówki i świetlówki, można oddać do sklepu.

Pozdrawiam.

olotasak 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2008-02-03, 11:31   

no wlasnie ostatnio wyczytalem ze zarowki mozna oddawac do sklepow do recyclingu..
w tym wypadku slynne w lublinie polykanie zarowek staje sie zbedne...

ja z checia zajme sie niepotrzebnymi plytami winylowiymi..
w ilosci kazdej bo zbieram

onw 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-06-26, 23:15   

http://www.elektroeko.pl/

jesli jeszcze szukacie miejsc skupu tu znajdziecie liste. sam mam troche gratow do wywiezienia.. : ) zobacze czy dzialaja sprawnie : )

onw 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-08-03, 14:02   

w katowicach zrobili spoko akcje z tym elektroeko, przez caly tydzien maja otwarty punkt w 1 miejscu ale co tydzien w sobote parkuja vana w innej dzielnicy wiec latwiej podrzucic stary sprzet. dostarczylem im sporo szmelcu wczoraj, dzialaja sprawnie :) i baterie tez biora.

asiavega 
Veg Dojrzały
!vegan girl power!

Wysłany: 2008-08-05, 17:03   

Mysle, ze naistotneijesze dla kazdego konsumenta/klienta jest to, ze kupujac nowy sprzet elektroniczny/elektryczny sprzedawca ma obowiazek przyjac sztuka za sztuke stary zuzyty sprzet tego samego rodzaju (czyli: zelazko za zelazko, myszka komp. za myszke komp. itd). Musi to uczynic oczywiscie za darmo.

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2008-08-06, 01:49   

Taaa, kupiłam dopiero co lodówkę, za zabranie poprzedniej jakieś 50 PLN, stwierdziłam, że niech się wypchają, może się da naprawić i jeszcze komuś posłuży. Na pewno nie pójdzie na śmietnik wbrew zaleceniom:)

Odpowiedz do tematu