Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nadkwasota
Autor Wiadomość
wruszka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2007-02-15, 12:44   Nadkwasota

Mam problemy z nadkwasotą. Podejrzewam, że mogła byc ona wynikiem nadużywania w przeszłości takich produktów jak ketchup. Odkąd zrezygnowałam ze spożywania octu i ograniczyłam jedzenie produktów z kwasem cytrynowym widzę znaczne zmiany. Lecz czasami po zjedzeniu większości owoców lub surówek z kiszoną kapustą mam zgagę. Wobec tego, że myślę o "robieniu kilku dni witariańskich" w tygodniu, zastanawiam się, czy mój problem się nie nasili. A może zniknie ??

Margot 
Veg przez duże V

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-02-15, 13:22   

Z "Zielnika klasztornego" Śp Ojca Grzegorza Sroki: unikać cukru i słodyczy, pokarmów smażonych, jeść pszenne czerstwe i razowe pieczywo lub suchary, nie palić papierosów nie pić alkoholu. Przyjmować przez 5-6 dni po łyżeczce nasion lnu zalanej 1/2 szklanki wody.Ma być ciepłe (zalać na noc do termosu wrzątkiem). Ojciec Grzegorz pisze też, że pomaga ziele lipy, krwawnika i dziurawca. Z tego co wiem skutecznie działają w takich wypadkach chrupki kukurydziane. Takie zwykłe dla "bezglutenowców".

Kiedyś mój dziadek miał podobne problemy. Powyższą kurację zalecił mu lekarz. Pomogło.
Nie wiem jak zareaguje Twój żołądek na dawkę witariańskiej diety. Na pewno coś na kwasy żołądkowe trzeba przegryzać. Pozdr.

http://www.chatkamargot.blogspot.com/

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-02-15, 13:30   

Nadkwasota może występować wtedy gdy ktoś ma refluks, lub/i ma małą pojemność żołądka w odniesieniu do wielkości spożywanych dań.
http://www.epacjent.pl/ar...ial=Gastrologia

z linku powyżej:
Refluks żołądkowo-przełykowy może być związany z zaburzeniem pracy zastawki mięśniowej, która łączy przełyk z żołądkiem.

Tam jest również o soku z cytrusów można ww. pić np. ze zmiksowaną moczoną soczewicą lub soją (moczenie 3 dni w lodówce, nasiona mogą być przechowywane do 7 dni). Neutralizują kwaski.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

NO spam

wruszka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2007-02-16, 12:07   

Dziękuję za pomoc. Smażone jem rzadko, alkoholu nie piję, papierosów nie palę. Jeśli chodzi o słodycze to tylko suszone owoce. Nie wiem czy nadkwasota może byc dziedziczna...moja mama wiele lat leczyła się z tej dolegliwości.
Postaram zastosowac wasze porady...

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-02-16, 21:18   

Refluks jest bardzo często dziedziczny (chodzi o regulacje zamykania i otwierania żołądka).
W takich wypadkach częściej jadać ale objętościowo małe posiłki wtedy nie ma większych problemów.

Pozdr.

NO spam

Witarianin.B.W
Gość
Wysłany: 2007-02-18, 16:50   Nadkwasota

Pokarmy kwasotwórcze to:ziarna zbożowe. orzechy nie skiełkowane oprócz orzechów brazylijskich,oczywiście mąki,makarony,przetwory cukiernicze.Warto spożywać warzywa. buraczki czerwone są silnie zasadowe. owoce,naturalne pokarmy. Jak nie pomoże co ci doradzają w diecie to może być co pisał Jędruś. Pozdrawiam i życzę pokonanie dolegliwości.

Witarianin.B.W 
świerzak
ur. 10-08-1955

Wysłany: 2007-02-18, 16:59   Nadkwasota

Pokarmy kwasotwórcze to:ziarna zbożowe. orzechy nie skiełkowane oprócz orzechów brazylijskich,oczywiście mąki,makarony,przetwory cukiernicze.Warto spożywać warzywa. buraczki czerwone są silnie zasadowe. owoce,naturalne pokarmy. Jak nie pomoże co ci doradzają w diecie to może być co pisał Jędruś. Pozdrawiam i życzę pokonanie dolegliwości.

wruszka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2007-02-18, 18:43   

Dzięki. Spróbuję z tymi buraczkami. A dodam jeszcze, że czesto mam czkawkę. Bardzo często... :(

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2007-02-18, 20:49   

Czkawka, to od przechłodzenia, radzę suszarką do włosów rozgrzewać przeponę (oczywiście przez koszulkę aby się nie poparzyć, szybko przechodzi.

Cieplej się ubieraj, opaska na czoło i uszy.

Pozdr.

NO spam

renka 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2007-02-18, 21:29   

Jędruś napisał/a:
Czkawka, to od przechłodzenia,

Moja coreczka dosyc czesto ma czkawke (zreszta juz w brzuszku bylo to odczuwalne), kiedys juz gdzies slyszalam, ze jej przyczyna moze byc wlasnie przechlodzenie. Z drugiej strony slyszalam, ze u dzieci nalezy sprawdzic cieplote karku lub nosa, zeby stwierdzic, czy dziecko albo nie jest przegrzane albo wyziebione. I rzadko sie zdarza, zeby podczas czkawki te czesci ciala byly chodne. Jaka moze byc wiec inna przyczyna czkawki?

AlternaTickers - Cool, free Web tickers

wruszka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2007-02-19, 12:55   

Czkawka "może się pojawić wskutek stresu, podrażnienia gardła lub żołądka oraz spożywania alkoholu (...) Długotrwała (kilkugodzinna i dłuższa) lub często powracająca czkawka może być objawem choroby jelit, płuc lub układu nerwowego nowotworu i w zatruciach endogennych (np. mocznica) jak i egzogennych (wspomniany alkohol, leki, substancje chemiczne)".

Źródło: Wikipedia

mi sie wydaje, że moja czkawka jest związana z moimi prblemami żołądkowymi.

Jeśli chodzi o dzieci to: "Czkawka nie powinna niepokoić, wszystkie dzieci miewają ją niekiedy, ponieważ połykają w czasie jedzenia powietrze, które wypełnia żołądek i podrażnia przeponę".

Żródło: http://kobieta.gazeta.pl/...38,1332560.html

"W przeciwieństwie do dzieci, u których nie znana jest dokładnie przyczyna czkawki, u dorosłych występuje ona z kilku powodów, chociaż przyczyn niektórych ataków nigdy nie udaje się ustalić. Szybkie jedzenie, czy też przejedzenie, picie bardzo gorących lub bardzo zimnych napojów, nadpobudliwość lub stan wzmożonego napięcia nerwowego, ciąża, nadmierne palenie papierosów czy też nadużywanie alkoholu mogą wywołać czkawkę. (...)

Również w sytuacji, gdy czkawka powtarza się regularnie, może być symptomem dolegliwści nerek, jelit, płuc lub serca i w takich wypadkach należy również zgłosić się do specjalisty."

Żródło: http://www.epacjent.pl/ar...ddzial=B%C3%B3l

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Wysłany: 2007-02-20, 19:48   

Witaj wruszka:)

Napiszę coś od siebie, ponieważ problem refluksu dotyczy mnie.

Nie wiem co jest przyczyną mojej dolegliwości( domniemam, że wcześniejsze nieprawidłowe odżywianie) ale kilka lat temu z powodu silnych objawów znalazłam się
w szpitalu.

Dieta się zmieniła, chociaż to trwało kilka lat, aktualnie w mojej diecie przeważają surowe pokarmy. Obserwując swój organizm sama doszłam do etapu, gdzie kontroluję niektóre
z objawów refluksu.

Na pewno zwróć uwagę jak wyżej wspomniał Jędruś jaką dawkę pożywienia sobie serwujesz, zdecydownie lepiej jeść mniej, odchodzić od stołu,gdy odczuwa się lekki głód.

Jeśli chodzi o mnie to po ostrych warzywach np. cebula nie czuję się najlepiej, dlatego unikam, staram się jeść rzadko i w małych ilościach.

Warzywa, owoce, po nich czuję się najlepiej, chociaż tutaj oczywiście trzeba nie przesadzić zjadając zbyt dużych ilości jednorazowo. Ale to nie dotyczy tylko osób mających dolegliwości żołądkowe,w ogóle człowiek zjada za dużo, niż jego organizm potrzebuje, nasz żołądek to tylko dwie złączone pięści- taka wielkość:-) (mówiac o naturalnej wielkości, pomijaj żołądek, który jest "powiększony" z powodu przejadania się)

Przeanalizuj Swoją dietę, i obserwuj Swój organizm, on Ci najlepiej "powie" co jest najlepsze dla Ciebie,da Ci sygnały:)

W razie wątpliwości, pytaj:-)
Pozdrawiam cieplutko.

wruszka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2007-02-21, 16:18   

Dziękuję Harmony.
Ostatnio bardzo pilnie obserwuje swoje reakcje na pokarmy. Zazwyczaj jem małe porcje i czesto. A objawy zgagi wystepują u mnie po zjedzeniu: czosnku, cebuli, potraw pikantnie przyprawionych, produktów spozywczych z kwaskiem cytrynowym, czyli po kwasnych i ostrych potrawach. Staram się spożywać ich jak najmniej, ale czasami używam: czosnek, pieprz i ostrą paprykę.
Wystarczy ich niewielka ilośc i na drugi dzien po przebudzeniu czuję jakby kwas podchodził mi do gardła.

Moja mama długo leczyła sie z podobnych dolegliwości i powiedziała, że wyleczyła się stosując Gelatum Aluminii (skład: substancje czynne: fosforan glinu bezwodny 4,5 g
substancje pomocnicze: sacharoza 40 g, benzoesan sodu 200 mg, nipagina A 50 mg, nipagina P 20 mg, gliceryna 1,25 g, olejek mięty pieprzowej 10 mg, woda oczyszczona).

Niestety mam wątpliwości czy to jest wegańskie...

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2007-02-21, 18:47   

Powinno byc vegan,gliceryny sie rzadko juz uzywa zwierzecej,a reszta jest ok.(pomijam kwestie lek=testy)

Harmony 
Veg nad Vegami
Om Mani Padme Hum

Wysłany: 2007-02-25, 20:25   

Witaj:)

Wruszka, zdecydowanie unikaj otrych przypraw, jeżeli po nich odczuwasz po nich zgagę.
Jeśli chodzi o cytrusowe owoce, też raczej unikać, ja staram się je jeść sporadycznie.

Pozdrawiam cieplutko i dobrego samopoczucia życzę:-)

Odpowiedz do tematu