Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: taffit
2009-11-12, 13:31
biblia a mięso
Autor Wiadomość
Franka 
Natchniony Veg

Wysłany: 2007-06-12, 12:55   biblia a mięso

Jeśli to już było to przepraszam...ale szukam informacji na temat mięsożerstwa w biblii i ogólnie w religii katolickiej...
i jeszcze jedno czy przykazanie Nie zabijaj! dotyczy tylko ludzi? gdzie to jest napisane?

Hate 
Mentor
Pull The Plug

Wysłany: 2007-06-12, 13:59   

Masz tu kilka linkow ktorys powinien cie zadowolic:
Christian vege
religia a bycie weganem
Religia/duchowość a wegetarianizm

https://smialezdjeciapatrycji.wordpress.com/

I blog na fb:

https://www.facebook.com/...06096063015461/

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2007-06-12, 17:56   

Franka napisał/a:
i jeszcze jedno czy przykazanie Nie zabijaj! dotyczy tylko ludzi? gdzie to jest napisane?

dotyczy tylko ludzi... i to jeszcze nie wszystkich...
http://www.forumveg.webd....14766.htm#14766

a tu masz skrót podejścia biblii do zwierząt mojego autorstwa:
http://www.forumveg.webd....14794.htm#14794

biblia jest niewegetariańska do bólu

zamieszczę jeszcze poniżej mój stary tekst, którego nie polecam głęboko wierzącym, bo mogą poczuć się urażeni (ale na katoliku nie wycięli, więc zaryzykuję i tu :lol: )

Cytat:
Na podstawie Biblii można nakręcić niezłego dreszczowca. Wątki leżą na wyciągnięcie ręki. Po co na przykład szukać pomysłów na odległym Haiti i zagłebiać się w voodoo, skoro tematów dosatrcza nasza "rodzima" religia?

Jeżeli chce złożyć na ofiarę całopalną dar z bydła, niech weźmie samca bez skazy i przyprowadzi go przed wejście do Namiotu Spotkania, aby Pan przyjął go łaskawie. Położy rękę na głowie żertwy, aby była przyjęta jako przebłaganie za niego. Potem zabije młodego cielca przed Panem, a kapłani, synowie Aarona, ofiarują krew, to jest pokropią nią dokoła ołtarz stojący przed wejściem do Namiotu Spotkania. Następnie obedrze żertwę ze skóry i podzieli ją na części. Kapłani, synowie Aarona, przyniosą ogień na ołtarz i ułożą drwa na ogniu. Potem kapłani, synowie Aarona, ułożą części wraz z głową i tłuszczem na drwach leżących na ogniu na ołtarzu. Wnętrzności i nogi zwierzęcia będą obmyte wodą. Kapłan zamieni to wszystko w dym na ołtarzu. To jest całopalenie, ofiara spalana, miła woń dla Pana.

Mógłby być film jeszcze bardziej krwawy niż Pasja, a i może sataniści (ci niedouczeni oczywiście) miast czcić jakiegoś miernego szatana zwróciliby się ku Jahwe?

Podobieństw między voodoo, a religią nad światem panującą jest masa, więc czemu Holywood mnie raczy jakimiś wierzeniami z małej wysepki, skoro mogłoby nakręcić porządne arcydzieło z Abrahamem (Tom Hanks), który słyszy głosy każące spalić mu syna?
Po co jedyny bóg voodoo jakim jest Olorun, skoro może być jedyny "Jestem, który jestem"? Po co mam oglądać jak jakiś wyznawca voodoo zaspokaja Loa przelewając i pijąc krew, skoro mogę zobaczyć jak Aaron rozlewa krew wokół namiotu? Po co mam patrzeć jak Loa przemawia przez swojego wyznawcę, jak mogę zobaczyć, że Jahwe gada przez swoich proroków? Jeśli dodać do tego Jezusa każącego jeść swoje ciało i pić swoją krew, to voodoo staje się bajką dla dzieci.

W drugiej części mogłyby się pojawić zombie na czele z Łazarzem, a na finałową scenę proponowałbym wypędzenie złych duchów przez mistrza w stado świń.

Na soundtracku znalazłyby się oczywiście zdrowaśki z kółek różańcowych - rzecz sprawdzona w Mieście Aniołów.

Voodoo to religia, w której też jest wiara w życie pozagrobowe, złe duchy,w patronów dla każdego człowieka, święte Loa, które są odpowiednikami katolickich świętych. Zastanawiam się, czy mam zacząć się bać katolików? ;)

ptak 
Veg Niebanalny
.błotniak zbożowy.

Wysłany: 2007-06-13, 12:16   

hola hola. a czy ten okrutny tekst nie jest aby ze Starego Testamentu?

chrześcijanie odmawiali zabijania zwierząt na ofiary. nawet Pan na religii powiedział, że chrześcijanie powiedzieli NIE zabijaniu. niektore gnostyczne ewangelie nawet propaguja wegetarianizm- a katolicyzm jest bardziej otwarty na legendy i pozabiblijnep odania niz np luteranizm. choc jednoczesnie te same ewangelie podaja że Chrystus kladl trupem kolegow którzy z nim wygrywali w klasy. :mrgreen:

w Biblii, nie pamietam juz, w ktorej księdze- jest nawet motyw kanibalistyczny.
podobnie Abraham obcował ze niewolnicą, którą dała mu żona- po to by ta urodziła mu dziecko. na kolanach Saraj.
Sama Saraj zaś obcowała z faraonem u któego gościli- choc byłą to konspiracja. faraon myślał że saraj jest siostrą abrahama... gdyby sie okazalo że to żona mógłby odebrać mu życie... <:
jednak niemoralnie brzmi sam fakt, że oboje jako malzenstwo pozwalali kontynuować tę nieciekawa sytuację. i w pozniejszych ksiegach znajdzie sie zawsze jakas poprawka, odpowiedz. Przykazanie 'Nie cudzołóż' odebrane przez Mojzeszka, ktory jak wiadomo zyl dlugo po Abrahamie.
wychodzi na to że w Biblii zapisana jest cala ewolucja naszej judeo chrzescijanskiej myśli. niewątpliwe że w pewnym momencie znajdzie sie i to co brzmi bardzo po wegetariansku.
nie zapominajmy też o tym że każdy ma prawo do błędu i pewne kwestie są względne...
uwazam że np Pawełek z Tarsu kojarzyl homoseksualizm nie z odmiennym odczuwaniem milosci a z masą orgii tak lubianych przez wczesnych chrzescijan... dlatego zabronil. moze nawet nie mial pojęcia że cos takiego jak Milosc homoseksualna istnieje a widzial w tym tylko cielesne fanaberie.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2007-06-13, 18:14   

ptak napisał/a:
chrześcijanie odmawiali zabijania zwierząt na ofiary. nawet Pan na religii powiedział, że chrześcijanie powiedzieli NIE zabijaniu.

po śmierci Jezusa składanie ofiar straciło rację bytu, bo Jezus dokonał samoofiarowania..
nie ma to jednak nic wspólnego z uczuciem do zwierząt... tym bardziej, że jest taki fragment w NT, jak Jezus każe złożyć uzdrowionemu niewidomemu ofiarę nakazaną w ST (z gołębia), czy jak mu wisi gdy świnie, w które wpędził złe duchy, topią się w bajorze

ptak napisał/a:
iektore gnostyczne ewangelie nawet propaguja wegetarianizm

jak najbardziej!

ptak napisał/a:
a katolicyzm jest bardziej otwarty na legendy i pozabiblijnep odania niz np luteranizm.

uznaje je tylko jako ciekawostkę, ale nic coby nie zgadzalo się z 4 ewangeliami z kanonu, nie będzie przez nich uznane

Filip 
Veg Dojrzały
Fil

Wysłany: 2007-11-08, 23:19   

Jezus byl weganinem, inaczej sluzylby nie dobru a Szatanowi. Nie wypisujcie ludzie bzdur. Biblia jaka znacie jest stekiem klamstw ,oszustw i przeinaczen -zatwierdzonych w 325 roku i pozniej.
Czy czytal kots z was V Ewangelie ???

link do jej tresci
Tekst V ewangelii

http://www.teozofia.org/czytelnia/ewang.pdf

Oczywiscie jest wielu ,ktorzy proboja ja wysmiac i szydzic, bo wiadomo prawda w oczy kole. Kazda religia ,ktora pozwala na zabijanie a do tego usprawiedliwia mordowanie - w tym zwierzat jest zla i nie pochodzi z pewnoscia od Boga. Pierwsi chrzescijanie byli wege.

pozdrawiam Filip Barche
http://barche.blog.onet.pl

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2007-11-08, 23:54   

Filip napisał/a:
Jezus byl weganinem, inaczej sluzylby nie dobru a Szatanowi.

Dla mnie ten problem nie istnieje, bo nie ma ani platońskiego dobra ani żadnego Szatana. ;)
Cytat:
Nie wypisujcie ludzie bzdur. Biblia jaka znacie jest stekiem klamstw ,oszustw i przeinaczen -zatwierdzonych w 325 roku i pozniej.
Czy czytal kots z was V Ewangelie ???

Ja czytałem i co? To że mi się podoba, to wcale nie ozancza, że jest prawdziwa.

Cytat:
Oczywiscie jest wielu ,ktorzy proboja ja wysmiac i szydzic, bo wiadomo prawda w oczy kole.

A co jest prawdą? I na jakich podstawach przyjmujesz, że V Ewangelia jest tą właściwą?
Cytat:
Kazda religia ,ktora pozwala na zabijanie a do tego usprawiedliwia mordowanie - w tym zwierzat jest zla i nie pochodzi z pewnoscia od Boga. Pierwsi chrzescijanie byli wege.

Niektórzy pierwsi chrześcijanie byli wege, ale nie była to ani reguła ani tym bardziej nakaz wiary.

John Milton

sylwia 
Veg Do Potęgi
"ta zła"

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2007-11-10, 10:51   

Filip napisał/a:
Jezus byl weganinem, inaczej sluzylby nie dobru a Szatanowi. Nie wypisujcie ludzie bzdur.

a co, objawil Ci to we śnie? :roll: Nie przesadzaj Filip, kwestii wiary nie rozpatruje sie w kategorii "bzdur", bo niemozliwe jest obiektywne spojrzenie. Dla mnie prywatnie bzdurą jest to, co napisałes, dla kogos innego z kolei moze byc odwrotnie. wiec mysle, ze lepiej bez takich uwag.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2007-11-10, 12:28   

Bardzo bym się cieszył gdyby ktoś mi udowodnił, że Jezus był wege. Tylko, żebym się przekonał, potrzebowałbym parę porządnych artykułów i tekstów. Jakichś materiałów źródłowych...

Filip wszystko przed Tobą.

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2007-11-10, 13:05   

Ja też bym chciał, póki co nie spotkałem się z jednoznacznymi dowodami.

John Milton

Margot 
Veg przez duże V

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-11-10, 14:12   

Jakub napisał/a:
Ja też bym chciał, póki co nie spotkałem się z jednoznacznymi dowodami.

otóż to

http://www.chatkamargot.blogspot.com/

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2009-04-17, 19:35   

Znalazłem ciekawe wytłumaczenie kwestii ofiar ze zwierząt w zamierzchłych biblijnych czasach.

Otóż wg Barbary Ehrenreich człowiek jakieś dwa miliony lat temu, w momencie gdy zaczynało mu się jako tako wieść, zdołał zepchnąć do podświadomości traumatyczne dla niego przeżycia - wspomnienia z bycia ofiarą polowań prawdziwych drapieżników.

Późniejsze krwawe obrządki ofiarne były "hołdem i żywą ilustracją przejścia człowieka od roli ofiary do roli drapieżcy".

Znalezione w Wiecznej Treblince

Smoczyca 
NieVeg
Bloody Murderer

Wysłany: 2009-04-19, 18:36   

Hm, a co z rozmnożeniem ryb i chleba?
Chyba, że mi powiecie, że te rybki to rozmnożono, a później wpuszczono spowrotem do wody..;)

vanityy 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2009-04-19, 18:41   

czemu ludzie wierzą w to co napisane w biblii a nie wierzą no w Iliadę i Odyseje przeciez to ciekawsze ;[

Można pogłaskać naszego królika i nadać mu imię. Królik ma to w dupie a państwu będzie miło
Ostatnio zmieniony przez vanityy 2009-04-19, 18:45, w całości zmieniany 2 razy  

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2009-04-19, 20:37   

Co do biblii: dlaczego w bibli nie ma wzmianki o Ahajach (Helladzie)?
Drażliwy temat dla historii Żydów i selektywności spisywania biblii.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO spam

Odpowiedz do tematu