Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ja się stałem wegetarianinem po czytaniu P.Ś.!

Czy ty jesteś wegetarianinem z chrześcijańskich powodów?
Tak.
8%
 8%  [ 5 ]
Nie.
91%
 91%  [ 52 ]
Z powodu innych religii.
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 57
Wszystkich Głosów: 57

Autor Wiadomość
myślący 
Mały Veg
Naokoło katolik.

Wysłany: 2007-11-28, 20:15   Ja się stałem wegetarianinem po czytaniu P.Ś.!

To jest mój pierwszy post po moim nawróceniu na wegetarianizm, o wegetarianizmie (teraz on jest dużo poprawiony) z tej strony (ale on jest skopiowany już na kilka innych): http://forum.chrzescijani...?t=1934&start=0 : ale tu mają już wymagane zalogowanie się, że może lepszy jest ten temat: http://forum.wiara.pl/vie...t=13338&start=0 . I ja mogę tu wkleić jeszcze dużo więcej moich wypowiedzi i cytatów Pisma Świętego na ten temat, bo mam ich bardzo dużo :D

Ja wierzę że trzeba zabijać zwierzęta tylko w potrzebie, i ja też czytałem coś takiego w jednej z książek Mojżeszowych, że zwierzęta domowe nie wolno zabijać jak są potrzebne (na przykład zdrowe chyba), na przykład może tu chodzić o krowę co daje mleko, że tylko dlatego bo zechciało ci się mięso to ty nie możesz ją zabić jak jest dalej potrzebna (daje mleko). A jak wiadomo to JEZUS podwyższył Stare Przymierze jeszcze wyżej moralnie, też jak chodzi o przykazanie “nie morduj” (nie zabijaj). Że w kwestii zabijania zwierząt Nowe Przymierze też na pewno stoi wyżej niż Stare Przymierze. I też można uważać, że to jest w pewien sposób zdradą zabić domowe zwierzę co ci pomaga (przez na przykład mleko, jajka, siłę roboczą czy wełnę), co ci może nawet je z ręki jak może kura, ma własną nazwę, ufa ci jak przyjacielowi (członkowi swojego stada mówiąc naukowo-biologicznie), a ty nagle potem zabijasz swojego “przyjaciela” bo kura by smakowała na obiad w niedzielę. I nie można mówić że zwierzęta nie mają duszy i stąd wolno je zabijać (jak głosi Kościół katolicki), bo to przeczy Pismu Świętemu i nauce nowoczesnej (: bo w czym różni się mózg człowieka od mózgu szympansa (albo wielkiego mózgu wieloryba)? co zresztą naukowo udowodniono że takie prymaty mają wysokie zrozumienie świata i możliwość do abstrakcyjnego myślenia; na przykład rozumieją że jak się schowa coca-colę w miniaturze pewnego pokoju, to że ona będzie w tym samym miejscu w rzeczywistym pokoju). A to na przykład mówi Pismo Święte na np. temat świadomości zwierząt =
" 23 Gdy oślica zobaczyła anioła Pana stojącego z wyciągniętym mieczem na drodze, zboczyła z drogi i poszła w pole. Balaam uderzył ją, chcąc zawrócić na właściwą drogę.
24 Wtedy stanął anioł Pana na ciasnej drodze między winnicami, a mur był z jednej i z drugiej strony.
25 Gdy oślica zobaczyła anioła Pana, przyparła do muru i przytarła nogę Balaama do tego muru, a on ponownie zaczął bić oślicę.
26 Anioł posunął się dalej i stanął w miejscu tak ciasnym, że nie było można go wyminąć ani z prawej, ani też z lewej strony.
27 Gdy oślica ujrzała znowu anioła Pana, położyła się pod Balaamem. Rozgniewał się więc Balaam bardzo i zaczął okładać oślicę kijem.
28 Wówczas otworzył Pan usta oślicy, i rzekła do Balaama: Cóż ci uczyniłam, żeś mnie zbił już trzy razy?
(= Nie przemówił przez jej usta, ale otworzył jej usta.)
29 Balaam odpowiedział oślicy: Dlatego żeś sobie drwiła ze mnie. Gdybym tak miał miecz w ręku, już bym cię zabił!
30 Oślica jednak rzekła do Balaama: Czyż nie jestem twoją oślicą, na której jeździsz, odkąd jesteś, aż po dzień dzisiejszy? Czyż miałam zwyczaj czynić ci coś podobnego? Odpowiedział: Nie!
31 Wtedy otworzył Pan oczy Balaama i zobaczył on anioła Pana, stojącego na drodze z obnażonym mieczem w ręku. Ukląkł więc i oddał pokłon twarzą do ziemi.
32 Anioł zaś Pana rzekł do niego: Czemu aż trzy razy zbiłeś swoją oślicę?
(= Sam Anioł go karci za to że bił oślice; że widocznie BÓG nie chce cierpienia zwierząt (sprawiedliwych) też, nie tylko ludzi.) Ja jestem tym, który przyszedł, aby ci bronić przejazdu, albowiem droga twoja jest dla ciebie zgubna.
33 Oślica ujrzała mnie i trzy razy usunęła się z drogi. Gdyby się nie usunęła, byłbym cię dawno zabił, a ją przy życiu zostawił. 34
" (Księga Liczb 22). Zwierzęta też mogą być sprawiedliwe jak napisałem na górze, bo po pierwsze jest przykład dobrej oślicy, a po drugie to zwierzęta mają też własne Przykazanie =
" 5 Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. ...
9 Ja, Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie;
10 z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi.
" (Rdz 9).
I Przykazanie o Szabacie dotyczy nawet zwierząt =
" 13 Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę,
14 lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty.
" (Księga Powtórzonego Prawa 5). I patrzcie co JEZUS Mówił o Głoszeniu Dobrej Nowiny =
" 15 I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! " (Dobra Nowina (Ewangelia) wg św. Marka 16). To chyba na pewno oznacza zwierzęta też, że one wtedy nie są tylko smacznym i pożytecznym mięsem na czterech nogach, ale istotami do których też powinna docierać Dobra Nowina, a jak Ona nie może dotrzeć do nich przez Słowa o Miłości (...BOGA do nasz, że Nawet Syna Swego ON...), to powinna dotrzeć do nich przez uczynki Miłości, jak się też dzieje przez różne grupy co opiekują się nawet dzikimi zwierzętami co są na przykład zranione, albo domami dla niepotrzebnych/starych zwierząt z cyrków (i tak dalej...). = Że chyba widocznie nasze sumienie, które jest wyrazem Woli BOGA (Prawem wyrytym w naszych sercach, wg. Słów św. Pawła), już się nie daje się zadowolić zabijaniem tylko niepotrzebnych zwierząt, ale my chcemy żeby nawet niepotrzebne zwierzęta żyły szczęśliwie. Bo prorok Izajasz napisał że w przyszłości nie będzie zabijania nawet między samymi zwierzętami (że też nie można do końca powiedzieć np. że jak lwy ją mięso, to czemu człowiek nie miałby jeść?), i taka jest też przecież tęsknota ludzi, bo nikt chyba nie lubi patrzeć tak naprawdę na okrucieństwo zabijania, nawet jak to jest przez same zwierzęta (stąd może brak takich krwawych scen w takich "przyrodniczych" filmach Disney, np. "Król Lew"). =
" 6 Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem,
pantera z koźlęciem razem leżeć będą,
cielę i lew paść się będą społem
i mały chłopiec będzie je poganiał.
7 Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie,
młode ich razem będą legały.
Lew też jak wół będzie jadał słomę.
(= Może po genetycznej manipulacji zrobionej przez ludzi? :) )
8 Niemowlę igrać będzie na norze kobry,
dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii.
9 Zła czynić nie będą ani zgubnie działać

po całej świętej mej górze,
bo kraj się napełni znajomością Pana,
na kształt wód, które przepełniają morze.
" (Księga Izajasza 11).

Ale ja nie chce też przesadzać, bo ludzkie życie jest wiele ważniejsze niż życie zwierząt =
" 29 Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię.
30 U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone.
31 Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.
" (Mt 10) = Ale nie nieskończoność wróbli, że może jak na wadze byłoby po jednej stronie miliard wróbli a po drugiej jeden człowiek, a któraś z stroń musi umrzeć, to lepiej pozwolić żeby jeden człowiek umarł niż miliard wróbli (podobnie jak BÓG / SYN BOŻY Umarł dla ludzi, chociaż że może my nie jesteśmy nawet jak wróble w porównaniu z NIM). Ale jak na przykład ludzie co żyją np. w Grenlandii na lodzie (mają na imię: “Innuiccy” (“Eskimosi”)), co nie mają warzyw, ale muszą się żywić rybami i fokami i takimi; to im oczywiście wolno zabijać, chociaż że lepiej byłoby wtedy żeby się stamtąd wyprowadzili do okolic gdzie da się żywić roślinami (: zresztą bardzo dużo chemikaliów niestety jedzą w tych zwierzętach), albo żeby importowali rośliny. Albo jak w Izraelu w czasach JEZUSA, tam czasami zdarzało się nawet że był głód (np. jest opisany jeden głód w Dziejach apostolskich), to w tych czasach może nie było dużo namysłu o tym że szkoda zabijać zwierzęta, jak każdy dzień mógł być walką o najedzenie się do syta. I może dlatego na przykład uczniowie JEZUSA już po JEGO Życiu (przed jeszcze można by mówić ze Stare, krwawe, Przymierze obowiązywało) jedli mięso, bo chyba musieli jak każdy człowiek dbać o swoje ciała, a że w tych czasach może nie dałoby się dla zwykłego człowieka żywić się tylko warzywami nawet jak by chciał ktoś to zrobić (może dałoby się to tylko dla bogatego, co mógłby cały rok jeść groch i inne pokarmy bogate w białko), to Uczniowie JEZUSA; żyjąc proste życia (w biedzie czasami) chyba nie mogli sobie pozwolić na pokarm tylko z warzyw. Ale jak by byli tak hojnie przyjęci przez innych ludzi jak powinni być, to chyba wtedy woleliby nie zabijać zwierząt, ale raczej nawet sprowadzać egzotyczne warzywa, tylko żeby mogliby żyć w pokoju z ludźmi ale tez i ze zwierzętami (chociaż że ci pierwsi są oczywiście wiele ważniejsi). Bo na przykład krwawe ofiary Starego Przymierza w Nowym Przymierzu już nie Obowiązują. Tu przykład na to że pierwsi Uczniowie jedli (bo niestety byli zmuszeni z powodu braku warzyw?) mięso =
" 25 Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia.
26 Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia.
27 Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia.
28 A gdyby ktoś powiedział: To było złożone na ofiarę - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie.
29 Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności?
30 Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię?
31 Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie
" (1 List do Koryntian, 10). Ale my, z powodu dostatku naszego, mamy możliwość jedzenia tylko warzyw i nie zabijania niepotrzebnie zwierząt (zresztą wyliczono, ze ilość wody i metrów kwadratowych ziemi jest bardzo dużo więcej zużywana, jak ktoś chce się najeść zwierzęciem niż kiedy ktoś chce się najeść roślinami, że dla przyszłości naszej Ziemi, z myślą o głodzie w różnych krajach, sposób na przyszłość wydaje się być wegetarianizm). Że ja wierzę że to jest nasz obowiązek jako chrześcijanie żeby się powstrzymać od zabijania zwierząt jak nie musimy ich zabijać, bo taki jest nakaz naszego sumienia (bo kto może patrzeć w oczy krowie a potem bez żalu ją zabić?) i dlatego też BOGA. A jak kupujemy mięso w sklepach to też nie możemy się czuć niewinni, bo wtedy my płacimy rzeźnikom, a przez to zachęcamy ich w ten sposób do nowych zabójstw zwierząt.
I jeszcze dodam to co św. Paweł mówił o tych co jedzą warzywa =
" 1 A tego, który jest słaby w wierze, przygarniajcie życzliwie, bez spierania się o poglądy.
2 Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny
(= Tu chodzi raczej o tych co nie chcieli jeść mięsa kupowanego w jatkach ogólnie; bo chyba nie mieli sposobu sprawdzić jakie mięso było ofiarowane bożkom a jakie nie, a żeby uniknąć mniemanego grzechu nie chcieli kupować żadnego mięsa: że tu tak naprawdę chyba chodzi o całkowicie coś innego niż o rozprawę o wegetarianizmie; i dlatego nie da się używać tego kawałka jako dowód przeciwko wegetarianom, co się inaczej często robi (widocznie niesłusznie) ja niestety zauważyłem).
3 Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada; bo Bóg go łaskawie przygarnął. ...
6 Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, a kto jada wszystko - jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego - nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu. ...
15 Gdy więc stanowiskiem w sprawie pokarmów zasmucasz swego brata, nie postępujesz już zgodnie z miłością. Tym swoim [stanowiskiem w sprawie] pokarmów nie narażaj na zgubę tego, za którego umarł Chrystus. ...
20 Nie burz dzieła Bożego ze względu na pokarmy! Wprawdzie każda rzecz jest czysta, stałaby się jednak zła, jeśliby człowiek spożywając ją, dawał przez to zgorszenie. (= Że i mięso ofiarowane bożkom jest czyste, nie że “czyste” jest niepotrzebne zabijanie (dla spożywania dla przyjemności) zwierząt. A dzisiejsi chrześcijanie dają chyba widocznie dużo zgorszenia, chyba szczególnie między młodzieżą, jak jedzą mięso w bogatych krajach.)
21 Dobrą jest rzeczą nie jeść mięsa i nie pić wina, i nie czynić niczego, co twego brata razi .
22 A swoje własne przekonanie zachowaj dla siebie przed Bogiem. Szczęśliwy ten, kto w postanowieniach siebie samego nie potępia.
(= A dużo ludzi mówi że jakby sami musieli zabijać zwierzęta, albo jakby długo by się zastanowili nad tą sprawą to by raczej nie jedli mięso.)
23 Kto bowiem spożywa pokarmy, mając przy tym wątpliwości, ten potępia samego siebie, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem. Wszystko bowiem, co się czyni niezgodnie z przekonaniem, jest grzechem. (= A że wiara Kościoła jest że każdy rodzi się z tym samym sumieniem danym mu Od BOGA (chociaż że może być zagłuszane, a może nawet zdeformowane przez złe uczynki później), to chyba dla każdego przekonania to musi być grzech jeść mięso jak jest na tyle bogaty żeby mógł żywić się roślinami.) " (List do Rzymian 14). = Że prawda że on mówi że ten kto jada tylko jarzyny jest słaby (= ale ja już poprawiłem ten mój pogląd po rozmowie z kimś kto chyba lepiej znał ten kawałek Pisma niż ja, i tu nie chodzi raczej o słabość fizyczną, ale raczej o słabość w widzeniu czy mięso ofiarowane bożkom jest moralnie dobre do jedzenia czy nie, że znowu: to nie jest dowód przeciwko wegetarianizmowi, jak się wydaje po mylnej interpretacji tego kawałka Pisma), ale w tych czasach on mógłby być np. rzeczywiście słaby z powodu niedoboru białka i takich rzeczy, ale dzisiaj, dla człowieka co żyje w dostatku takie ryzyko nie istnieje. I zresztą ja nie jestem takim całkowitym zwolennikiem jarzyn, jak ci o których Pawłowi może chodziło, ale ja uważam że trzeba zabijać zwierzęta w potrzebie, bo inaczej jest się rzeczywiście słabym; jak się głoduje tylko dlatego bo nie chce się jeść mięsa. I patrzcie co Pismo Święte mówi o sumieniu; że jak ktoś je mięso niezgodnie z przekonaniem to grzeszy; a kto z wasz chociaż odrobinkę nie wątpi w tej sprawie? Że ja uważam że ja mam umiarkowane stanowisko między dwoma ekstremami można powiedzieć; weganizmem (tylko rośliny) i takimi mięsożercami co uważają zwierzęta za naokoło nic i zgadzają się na zabijanie na przykład wielką ilość zdrowych, młodych krów w fabrykach mięsa. Że najlepsza (jak się mówi złota) droga jest często w środku między dwoma ekstremami, jak lepiej jest nie być za głodnym (bo można umrzeć) ani za sytym (bo od tego też da się umrzeć słyszałem), ale wystarczająco najedzonym a nie więcej chyba. Że nie jedźcie mięso jak to nie jest bardzo potrzebne!

:arrow: I ankieta miała jeszcze mieć wybór: "Nie jestem pewien/pewna."

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2007-11-28, 20:28   

Witaj myślący, my się już znamy z innego forum, prawda? I tego Twojego posta też jakby poznaję. :bye:
Może zagościsz u nas na dłużej?

John Milton

myślący 
Mały Veg
Naokoło katolik.

Wysłany: 2007-11-28, 20:50   :D !!!

Ty jesteś “JakubN” prawda? A ten post jest trochę dużo poprawiony. Ale internet mi się z powodu naokoło 100% niemiłych ludzi na nim, już trochę nudzi, że zobaczę jak długo będę tutaj...

A tu jeszcze jeden dodatek np. z tej strony :D : http://dyskusje.katolik.p...p=390265#390265 =

"I pamiętajcie przede wszystkim o tym że wg. św. Pawła: Prawo BOŻE jest wyryte w sercach naszych (a do tego Prawa na kartkach mogą być dodane kłamstwa, przez późniejszych oszustów np., co się też stało bo są różnice w różnych kodeksach). A mi to jest ohydne nawet rybę (jak karpiom w oczy patrzyłem np.) zabić, jak można się najeść warzywami i podobnymi. Ale jak chodzi o przyzwolenie Pawła na jedzenie mięsa, to pamiętajcie też że Mojżesz pozwolił na rozwody i poligamię np., chociaż że to nie było zgodne z prawdziwym Prawem BOŻYM, co istnieje w naszych sumieniach, że w tych sprawach jedzenia mięsa ja patrze na Pawła jako dzisiejszego Mojżesza: człowieka świętego, ale też kompromisów, którego polecenia człowiek szukający prawdziwej doskonałości w służeniu BOGA powinien przewyższyć (moralnie).

A i o Tym że JEZUS Jadł ryby, to po pierwsze wierzę że Nowe Przymierze zaczęło Działać Od Zesłania DUCHA ŚWIĘTEGO, bo od Tego czasu Świątynia stała się niepotrzebna, a BÓG Nie Pozwoliłby na kontynuację jej działania w Nowym Przymierzu bez żadnego ostrzeżenia kapłanów tam pracujących o jej niepotrzebności (= jako że to byłoby niesprawiedliwe, a BÓG Jest Najsprawiedliwszy), np. w sprawie tych bardzo wielu ofiar zwierzęcych co w Nowym Przymierzu są już Zastąpione Chlebem i Winem, a takie ostrzeżenia przyszły dopiero po Zesłaniu, od uczniów JEZUSA (np. czytałem że św. Szczepan męczennik głosił że Świątynia jest już niepotrzebna, i że było chyba całe takie historyczne ugrupowanie żydów co tak głosiło). Że po Zesłaniu DUCHA ŚWIĘTEGO to ja myślę że JEZUS już nie Smażyłby ryby SWOIM Uczniom, a i nawet jak, to można sobie wyobrazić że w Izraelu tych czasów nie było dość alternatywnych źródeł białka jak mleko, jajka, groch i podobne (co dzisiaj w bogatych krajach jest); żeby dało się obejść bez łowienia ryb i zabijania zwierząt domowych, po trzeba pamiętać że w tych czasach jeszcze czasami zdarzały się głody i to nie tylko w Izraelu (w Dz 11,27-30 jest np. jeden taki opisany).
Po drugie to ja już napisałem że nasze sumienie jest dla nasz najważniejszym wskaźnikiem Woli BOŻEJ, bo np. kto zna i rozumie całe Pismo Święte (a czy księża nie mylili się (/kłamali) często w historii: np. inkwizycja i wyprawy krzyżackie za które JP2 przepraszał, albo zakaz świeckim czytanie P.Ś. ...) ? A po trzecie, to przecież stan idealny Świata na początku to był wegetarianizm (np. Rdz 1,29), i po Końcu tego Świata to też będzie obowiązywał wegetarianizm, i to nawet dla np. lwów wg. proroctw Izajasza (11,7). A po czwarte to nauka nowoczesna cały czas pokazuje więcej sposobów w których zwierzęta są podobne do nasz, np. używanie narzędzi, rozumienie języka naszego, pokazywania miłosierdzia ludziom i nawet innym zwierzętom itd... Że z naukowych i Biblijnych (np. Lb 22,28 ) dowodów można nazwać zwierzęta nawet osobami, tylko że niższymi od nasz w podobieństwu do BOGA.
A i co myślicie, za co BÓG Będzie najwięcej z nami niezadowolony, za nie trzymanie się naszego, Od NIEGO Danego, sumienia, albo za nie trzymanie się często błędnej/faryzejskiej nauki naszych teologów?"

A tu kilka świetnych Cytatów (nie moich) z tej mojej dyskusji: http://apologetyka.katoli...p?t=338&page=17

Hi 12:7-10 BT „Zapytaj zwierząt - pouczą. I ptaki w powietrzu powiedzą.(8 ) Zapytaj Podziemia, wyjaśni; pouczą cię i ryby w morzu.(9) Któż by z nich tego nie wiedział, że ręka Pana uczyniła wszystko: (10) w Jego ręku - tchnienie życia i dusza każdego człowieka.”

Rdz 9:16 BT „Gdy zatem będzie ten łuk na obłokach, patrząc na niego, wspomnę na przymierze wieczne między mną a wszelką istotą żyjącą w każdym ciele, które jest na ziemi.”

Dn 3:57-90 w tym:
Dn 3:79-81 BT „Wieloryby i stworzenia morskie, błogosławcie Pana, chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!(80) Wszelkie ptaki powietrzne, błogosławcie Pana, chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!(81) Zwierzęta dzikie i trzody, błogosławcie Pana, chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!”

Kol 1:19-20 BT „Zechciał bowiem /Bóg/, aby w Nim zamieszkała cała Pełnia,(20) i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża.”

1J 4:14 BT „My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata.”

Ap 5:13 BT „A wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich przebywa, usłyszałem, jak mówiło: Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!”

Kol 1:23 BT „bylebyście tylko trwali w wierze - ugruntowani i stateczni - a nie chwiejący się w nadziei /właściwej dla/ Ewangelii. Ją to posłyszeliście głoszoną wszelkiemu stworzeniu, które jest pod niebem - jej sługą stałem się ja, Paweł.”

Rz 8:19-22 BT „Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych.(20) Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał - w nadziei,(21) że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych.(22) Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia.”

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2007-11-28, 21:01   

Cytat:
Ty jesteś “JakubN” prawda? A ten post jest trochę dużo poprawiony. Ale internet mi się z powodu naokoło 100% niemiłych ludzi na nim, już trochę nudzi, że zobaczę jak długo będę tutaj...

My też jesteśmy niemili. Ale jesteśmy niemiłymi vegami i to nas wyróźnia. ;) :mrgreen:

John Milton

CJWarlock 
Łamacz Klawiatur
Ravedome.org

Wysłany: 2007-11-28, 22:17   Re: Ja się stałem wegetarianinem po czytaniu P.Ś.!

Witaj na Forum Veg!

myślący napisał/a:
ale w tych czasach on mógłby być np. rzeczywiście słaby z powodu niedoboru białka i takich rzeczy

Nawiążę tylko do tego fragmentu, żeby coś sprostować na samym początku.

Raczej nie mógłby być słaby z powodu niedoboru białka, ponieważ:
a) dzienną normę zaspokaja już ok.200g zwykłej kaszy jęczmiennej
b) norma ta i tak jest 2 x zawyżona, dorosły potrzebuje połowę tego, więc w zasadzie 100g kaszy wystarcza
c) poczucie energii dają raczej węglowodany, a tymi są rośliny właśnie
d) lekkostrawne, wartościowe rośliny "uskrzydlają", ciężkostrawne mięso "uziemia"
e) jednodniowa głodówka jeszcze nikogo nie zabiła, a wielu pomogła poczuć się lepiej, oczyścić organizm, odpocząć od trawienia
f) stosuje się też głodówki 2-, 3-, 7- i 14-dniowe
g) osoby stosujące głodówki, nawet 1-dniowe, czują się lekko i bystrzej im się myśli
h) pewne bakterie w przewodzie pokarmowym syntezują białko z węglowodanów
i) nawet przeciętna dieta wegańska dostarcza de facto białka ponad potrzeby organizmu

Dlatego nie musisz się przejmować tego typu przypuszczeniami, a jeśli będziesz chciał z kimś poza tym forum dyskutować o wegetarianizmie to raczej nie używaj tego typu przypuszczeń, ponieważ fakty są takie, jak wymieniłem wyżej. Mam nadzieję, że podbudują trochę Twoją pewność, rozwieją jakieś wątpliwości i pomogą Ci w jakimś stopniu.

Mam kontakt z lekarzem pro wege, interesuję się tematem, czytam też i oglądam innych lekarzy o odżywianiu mówiących. W Stanach jest już film zrobiony przez lekarzy, promujący dietę stricte wegańską jako odwracającą choroby serca, zatory żył i parę innych dolegliwości i wyraźnie mówiący, że już po 2 miesiącach wegańskiej diety pacjent poczuje się lepiej i w większości przypadków żadna ingerencja chirurgiczna nie będzie już potrzebna.

Pozdrawiam i jeszcze raz witam na forum!

Asiu 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2007-11-29, 07:42   

myślący napisał/a:
Ja się stałem wegetarianinem po czytaniu P.Ś.!

Wydaje mi się, że gdyby przeciętni katolicy byli bardziej myślący :) i czytali P.Ś. ze zrozumieniem i podobnym Tobie przejęciem, pewnie mielibyśmy sporo osób przechodzących na wegetarianizm pod wpływem tej lektury...

Co do ankiety, powody przejścia na wegetarianizm mogą być różne, ale faktem jest, że pewnie wiele osób z tego forum w sposób choćby niezamierzony postępuje w większym stopniu zgodnie z etyką chrześcijańską niż niejeden "gorliwy" katolik.
Już patrząc na moich znajomych-katolików widzę, że 10 przykazań jest mi (agnostyczce) bliższe niż niejednemu z nich ;)

cassandra 
Veg przez duże V
empatyczna dusza

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2007-11-29, 15:10   

a jak nazywa sie ten odlam chrescijanstwa, ktory wlasnie zacheca do wegetarianizmu? kiedys o nich czytalam a chcialam zajrzec na ich strone i nie wiem.

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2007-11-29, 15:31   

Adwentysci Dnia Siodmego

cassandra 
Veg przez duże V
empatyczna dusza

Wysłany: 2007-11-29, 17:50   

wszyscy?

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2007-11-29, 18:21   

Raczej nie, ale i tak dobrze, że promują ten sposób odżywiania, nawet jeśli robią to z powodów biblijnych oderwanych od losu zwierząt.
Cytat:
Health and diet

Since the 1860s when the church began, wholeness and health have been an emphasis of the Adventist church.[13] Adventists are known for presenting a "health message" that recommends vegetarianism and expects abstinence from pork, shellfish, and other foods proscribed as "unclean" in Leviticus 11. However according to some studies, the majority of Adventists do eat meat.[14] The church discourages its members from the use of alcohol, tobacco or illegal drugs (compare Christianity and alcohol). In addition, some Adventists avoid coffee and other beverages containing caffeine.

Sanitarium products on sale.

The pioneers of the Adventist church had much to do with the common acceptance of breakfast cereals into the Western diet. John Harvey Kellogg was one of the early founders of the Adventist health work. His development of breakfast cereals as a health food led to the founding of Kellogg's by his brother William K. Kellogg. In Australia, the church-owned Sanitarium Health Food Company is one of Australia's leading manufacturers of health and vegetarian-related products.

Research funded by the U.S. National Institutes of Health has shown that the average Adventist in California lives four to ten years longer than the average Californian. The research, as cited by the cover story of the November 2005 issue of National Geographic magazine, asserts that Adventists live longer due to not smoking or drinking, and their healthy, low-fat vegetarian diet rich in nuts and beans.[15][16] The cohesiveness of Adventists' social networks has also been put forward as an explanation of their extended lifespan.

Poza tym niektóre zakony w kościele rzymskokatolickim [na przykład kartuzi] są vegami.

A tutaj trochę o słynnych badaniach na adventystach dotyczących vege:
http://www.sdada.org/position.htm

John Milton

cassandra 
Veg przez duże V
empatyczna dusza

Wysłany: 2007-11-29, 18:45   

no wlasnie wyczytalam w encyklopedii religii, ze adwentysci dnia siodmego tylko wieprzowiny nie jedza. natomiast odlam reformacyjny jest juz scisle wegetarianski.

myślący 
Mały Veg
Naokoło katolik.

Wysłany: 2007-11-29, 22:23   :)

CJWarlock:
Cytat:
h) pewne bakterie w przewodzie pokarmowym syntezują białko z węglowodanów

A czy tłuszcz człowieka może być przemieniony w białko?, bo ja przy moich postach (1 dniowych) boję się fizycznej aktywności z powodu braku białka.

Ale inaczej to dziękuje za ciekawe wypowiedzi :D

A i czemu nikt (prawie) jeszcze nie skomentował mojego tekstu?

I wiele tak zwanych sekt we wczesnym katolickim kościele były wegetariańskie, patrzcie może np. na tą stronę (angielskojęzyczną): http://www.innvista.com/h...et/vhistory.htm .

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2007-11-29, 22:59   Re: :)

myślący napisał/a:

A i czemu nikt (prawie) jeszcze nie skomentował mojego tekstu?

Ja już się odnosiłem na innym forum i znasz moje zdanie. Choć oczywiście dla mnie z moralności chrześcijańskiej wypływa obowiązek wegetarianizmu, jako etap budowania Królestwa Bożego na ziemi i wysiłku w drodze do powrtou powszechnej szczęśliwości znanej z Edenu, to... niestety nie jest to właściwe rozpoznane przez dzisiejszy Kościół.

John Milton

JAgniecha 
Veg Do Potęgi
Go Vegan!

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2007-11-30, 15:02   

Heja myslacy :hmmm:
:slonko2:

myślący napisał/a:
bo chyba nie mieli sposobu sprawdzić jakie mięso było ofiarowane bożkom a jakie nie, a żeby uniknąć mniemanego grzechu nie chcieli kupować żadnego mięsa

moglbys wyklarowac? :)

Margot 
Veg przez duże V

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-11-30, 18:18   

JAgniecha napisał/a:
Heja myslacy :hmmm:

:bye: :sloneczko:

http://www.chatkamargot.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu