Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krzysztof
2009-12-15, 10:44
Jak przejsc na weganizm (rady, porady)
Autor Wiadomość
Milia 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2015-08-03, 06:29   

Nie jesc sera :mrgreen:
Moja odpowiedz moze brzmi ironicznie ale nie jest zlosliwa: sama nie daje rady, a wlasciwie niewiele mam do porzucenia poniewaz mleka nie pije, jogurtow nie jadam, smietany od dawna uzywam tylko sojowej, czekolady / ciast / ciastek nie lubie i bardzo rzadko jadam slodycze. To tak z natury, nie z weganskiego przekonania. Pozostaje tylko SER, i tu jest problem. Przetestowalam rozne weganskie sery i zaden mi nie odpowiada. Musialabym wiec po prostu 100% zrezygnowac z: mozzarelli, ricotty, fety, edamskiego - goudy, Comté, parmezanu, topionego, Rustique (i jemu podobnych, mieszkam we Francji, tu ich sie produkuje dziesiatki roznych rodzajow!!), bialego...
:(
Uwielbiam weganska kuchnie i jesli ktos by mi gotowal to prawdopodobnie odeszlabym od sera bez problemu.
Jednak na co dzien ser to nie tylko smak, ktory lubie, lecz rowniez tzw. ulatwienie jesli chodzi o gotowanie.

Melania 
Łamacz Klawiatur

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2015-08-03, 12:17   

O tak, zgadzam się. Ser i dla mnie/nas był problemem. Taki rozpuszczony na zapiekankach warzywnych, na pizzy, w farszach do naleśnikow, sałatkach itp. Ale spięliśmy się i dało radę. Gotować bez mleka potrafiłam od zawsze, bez jajek się nauczyłam czy z tego forum, czy z innych miejsc w sieci. Poza tym drugim problemem było jedzenie na wyjazdach, bo o ile pizza czy ruskie są dostępne wszędzie, to już całkowicie roślinne ciepłe dania niekoniecznie. W tej chwili po prostu na jednodniowych wyjazdach żyjemy na kanapkach zrobionych w domu, a noclegi rezerwujemy w miejscach, gdzie albo jest wegańskie wyżywienie, albo kuchnia do samodzielnego gotowania. Zostają jeszcze tzw. imprezy i przyzwyczajenia - czasami się zapomnimy i ręka bezwiednie sięgnie po jakiegoś cukierka, chipsa, czy ciastko, które może być niewegańskie. Długoletni wegetarianizm mocno się w głowie zakorzenił i trzeba się pilnować. Ale nie robię tragedii, jak coś niechcący do paszczy wsunę.

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 81 razy
Wysłany: 2015-08-03, 12:33   

pizza bez sera też jest wszędzie dostępna ;) trzeba tylko powtórzyć dwa razy, że ma być bez sera. Ja na przykład zamiast niego biorę cebulkę. Wczoraj w Wieżycy chociażby.

Melania 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2015-08-03, 13:03   

orzechova napisał/a:
pizza bez sera też jest wszędzie dostępna ;) trzeba tylko powtórzyć dwa razy, że ma być bez sera. Ja na przykład zamiast niego biorę cebulkę. Wczoraj w Wieżycy chociażby.

bywają pizze na jajku/mleku, tego już się nie da tak łatwo ominąć ;-)

prawda jest taka (wracając do tego nieszczęsnego sera dojrzewającego), że zawiera on jakieś uzależniające dodatki smakowe :D wegańskie sery, o ile na kanapkę pod pomidor z cebulką się nadają, to na ciepło już (moim zdaniem) nie.
na wegetarianizm przeszłam właściwie z dnia na dzień, nie mając kompletnie pojęcia o gotowaniu, bez wsparcia w postaci gotowców, które obecnie są w sklepach. na weganizm przechodziłam jakoś ze 2 lata.

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Wysłany: 2015-08-03, 13:57   

nie spotkałam się z pizzą na jajku/mleku :shock: co za profanacja!

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2015-08-03, 14:13   

orzechova, a pytasz w lokalach o skład ciasta?

Połykaj z Surri

bric 
Veg Dojrzały

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2015-08-03, 14:57   

Wegańskie obiady ogarnę bez problemu i bez wyrzeczeń. Po latach gotowania sklejaczy do kotletów poza jajkami jest mnogo. Dzisiaj upiekłam pierwszy wegański pasztet, bo zawsze był z jajkiem. Wyszedł, także biedy nie będzie ;]

Serów będzie mi brakowało przy śniadaniu... lubię wszystkie sery :/ No i rzeczywiście konieczność jedzenia na mieście czy w lokalach będzie kłopotliwa. Frytki i surówka goła, bez zabielaczy.

Lubię też jajecznicę, ale bez niej się obejdę.

No i na dniach spróbuję kupić u siebie jakiś wegański ser, ale obawiam się, że w mojej okolicy to będzie mission impossible. A w W-wie bywam rzadko, najwyżej będę robić zapasy.

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2015-08-03, 15:52   

Cytat:
Lubię też jajecznicę, ale bez niej się obejdę.
Tofucznica cioci Surri

Soczewnica wujka taffita

Połykaj z Surri

bric 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2015-08-03, 16:57   

Dzięki, wersji z soczewicą nie próbowałam.
Swoją drogą, nazwa na bloga pierwszy sort. I jeszcze wisienka na torcie w postaci jednego z komentarzy pod drugim przepisem... :D

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Wysłany: 2015-08-03, 18:22   

Surri, kilka razy pytałam ale odpowiedź była zawsze taka sama, no i w sumie teraz już nawet nie pytam.. Woda, mąka, drożdże, sól, cukier.. Nie wiem po uja ktoś miałby tam ładować jajo :/

Milia 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2015-08-03, 19:01   

[quote="Melania"]
orzechova napisał/a:
(...)
. na weganizm przechodziłam jakoś ze 2 lata.

To moze ja jestem na dobrej drodze. Tak samo jak ty na wegetarianizm przeszlam z dnia na dzien (z tymze na samym poczatku zdarzalo mi sie podjadac rybe), a od weganizmu dzieli mnie tylko i wylacznie ten glupi ser!
Grrr :mad: :jestemgłupi:
No i jeszcze jajo, bo np majonez czy jajo na twardo to chetnie zjem. :(

Melania 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2015-08-03, 21:05   

orzechova napisał/a:
nie spotkałam się z pizzą na jajku/mleku :shock: co za profanacja!

ja niestety tak, a spytałam z głupia frant. ale cóż... u mnie w domu czy u mojej rodziny pierogi zawsze robiło się na wodzie i bez jajek, a okazało się, że całkiem sporo ludzi robi z jajkiem, na mleku, albo z jednym i drugim :/

Milia napisał/a:
To moze ja jestem na dobrej drodze. Tak samo jak ty na wegetarianizm przeszlam z dnia na dzien (z tymze na samym poczatku zdarzalo mi sie podjadac rybe), a od weganizmu dzieli mnie tylko i wylacznie ten glupi ser!

Ja ryby nie podjadałam, za to raz w łazience (żeby nikt nie widział, choć przecież by mi nic nie zrobili, ba - nawet by się ucieszyli) żarłam parówki, bo tak za mną łaziły, innym razem, po roku wegetarianizmu zeżarłam hotdoga, ale potem w "zdrowych sklepach" pojawiły się parówki niemieckie z granovity (pycha). Za jakiś czas wystartował polgrunt itp., więc luzik. Był czas, że żółtych serów nie jadłam, bo dowiedziałam się, że do produkcji używa się podpuszczki (w tamtych czasach w PL była odzwierzęca), ale jak mlekovita, a za nią inne firmy, zaczęły robić sery na podpuszczce mikrobiologicznej, to popłynęłam...

Milia napisał/a:
No i jeszcze jajo, bo np majonez czy jajo na twardo to chetnie zjem. :(

Akurat jajek samych w sobie mi nie brakuje, czasem zrobię "tofucznicę" - nie powiem, smaczna, ale jajecznicy mi nie przypomina w smaku. Majonez robię wg Surrinego przepisu i wychodzi git :-)
Ostatnio zmieniony przez Melania 2015-08-03, 21:18, w całości zmieniany 2 razy  

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2015-08-03, 23:50   

Milia napisał/a:
Przetestowalam rozne weganskie sery i zaden mi nie odpowiada.

Dziwnie. Jadłem wegański ser. Smakował on mi jako po prosu ser. Tak samo smaczny, i tak samo nie warto jeść go dużo. :) Chyba jesteś szczególną estetką w kwestiach serów.

paxi 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2015-08-05, 21:02   

Może się przydadzą komuś :)

Jak przejść na weganizm: http://wiecejweganskich.p...-postanowienie/

Wegański niezbędnik kuchenny: http://wiecejweganskich.p...kach-i-lodowce/

bric 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2015-08-05, 21:34   

Przydadzą! Chłonę jak gąbka :D Dopóki mam trochę czasu, to muszę skumulować najważniejsze w głowie, żeby zostało na czasy, gdy nie ma kiedy przesiadywać w internetach.

Odpowiedz do tematu