Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zupa gryczana
Autor Wiadomość
D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2017-07-18, 23:47   Zupa gryczana

Kiedyś zauważono mi, że ziemniaki nie pasują do gryki. Nawet się zgodziłem, że nie pasują; powiedziałem, że to po prostu dwie osobne potrawy, które obie lubię i obie zamówiłem w pewnym dniu w pewnej kawiarence.

Ale kilka miesięcy temu przyszło mi na myśl, że przecież bardzo lubię pewną potrawę zawierającą tak ziemniaki, jak i grykę! To jest zupa gryczana. Ostatnio nawet często robię sobie taką zupę. I mam informację, że faktycznie, w Polsce taka zupa jest mało znana. Opiszę więc ją.

Mnie dla ugotowania tej zupy wystarczy 4 składniki: woda, gryka, ziemniaki, sól. Oczywiście, esteci od zup powiedzą, że to mało, bo powinien być jeszcze co najmniej jakiś tłuszcz. Można więc dodać olej (albo masło jako opcja niewegańska). Jeszcze niektórzy lubią, by w zupie była cebula (np. jakoś tam usmażona lub po prostu ugotowana razem z zupą). Jeszcze można dodawać koper i inne zielone drobiazgi. Można też dodać kawałki marchewki.

Jeśli ktoś zechce spróbować ugotować taką zupę, to proszę uwzględnić jeszcze takie uwagi:
1. Gryki nie powinno być za dużo, bo inaczej woda nabywa jakiegoś takiego zbyt wyraźnego gryczanego posmaku (chociaż, być może, komuś właśnie taki posmak się spodoba). Ilościowo powiem tak: na 450 ml wody gryki ma być nie więcej, niż łyżka z wierzchem.
2. Można różnie eksperymentować co do dodatkowych składników, ale proszę nie dodawać kapusty. Kiedyś spróbowałem ugotować zupę z gryką i kapustą i się przekonałem, że to jest dość kakofoniczne. (Chociaż, być może, komuś się spodoba.) A w ogóle, w kwestiach wspominanych wyżej dodatkowych składników nic nie gwarantuję; ja umiem robić z 4 składników, a co do innych nie orientuję się. :)

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 79 razy
Wysłany: 2017-07-23, 15:32   

Kocham i kaszę, i pyraczki, więc bardzo chętnie skosztuję! Dziękuję za przepis, nie słyszałam o takiej zupie wcześniej :)

Degon 
Veg przez duże V

Wysłany: 2017-07-23, 16:04   

„Kiedyś zauważono mi…” delikatnie mówiąc dziwne to sformowanie.... :hmmm: XD (a wtręt ten czynię świadomym będąc, iże cenisz sobie uwagi odnośnie języka polskiego :mówięci: ).

Kasza jęczmienna też „nie pasuje” do ziemniaków... a krupnik to przeca: „tradycyjna polska zupa z kaszy jęczmiennej, z ziemniakami i marchewką, ugotowana na wywarze z kurczaka i jarzyn.”
Ale fakt, jak sam intuicyjnie (tak sam z siebie, bez przepisów) lata temu robiłem takie zupy gryczane (oczywiście robię je często do dziś) dziwiłem się na zdziwienie matki, że jest to dla niej nowość (by nie rzec dziwactwo). Dla mnie było to oczywiste, owo gryczano-ziemniaczane zupne połączenie.
A, i będąc przy temacie zupowo dziwnych połączeń - kilka lat temu dopiero zdziwiłem się sam sobie, że ryż pasuje do zupy ogórkowej.

*autor tegoż genialnego palindromu pozostaje nieznany
Ostatnio zmieniony przez Degon 2017-07-23, 16:05, w całości zmieniany 1 raz  

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2017-07-24, 17:02   

Nie przepadam za krupnikiem. Ale to tylko takie moje marudzenie 😜.
Dzięki za przepis Dima, może kiedyś się poświęcę i upichcę taffitowi.

Połykaj z Surri

D.M. 
Guru Veg
weg liberalny

Wysłany: 2017-07-24, 21:54   

Surri napisał/a:
Nie przepadam za krupnikiem.

A propos, ja też jestem dość obojętny do większości zup z kaszami. Ale tę gryczaną wyjątkowo lubię. :hungry:

Odpowiedz do tematu