Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
WeG LUB NIE WEG na opakowaniach żywnościowych
Autor Wiadomość
KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2009-05-21, 08:47   WeG LUB NIE WEG na opakowaniach żywnościowych

Nie wiem czy taki temat już był ( jestem człowiekiem szczęśliwym bo mam krótka pamięć)

Ale co myślicie o napisaniu do wszelakich polskich firm jakiegoś zbiorczego listu lub indywidualnie masowo prośby do firm produkujących albo zupki chińskie albo leczo albo czipsy aby umieszczali na swoich opakowaniach napis "WEGETARIAN + , VEGAN -" Podobnie jak robią to niektóre firmy i jeżeli to możliwe aby w przetworach gdzie zbędny jest jakiś mini składnik "laktoza" czy tłuszcz wieprzowy ( barszcz tymbarka) aby go usuwali lub zastępowali.

Poparcie tego pomysłu jest takie że zwiększy im to ilość potencjalnych klientów, a starzy klienci z pewnością nie zauważą różnicy :)

A to czy będą szczerzy to juz sprawa drugorzędna. Lepiej tak niż masz się domyślać co w składzie.
Ostatnio zmieniony przez KleryK 2009-05-21, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  

Evergreen 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2009-05-21, 12:12   

KleryK napisał/a:
A to czy będą szczerzy to juz sprawa drugorzędna.

to chyba bez sensu, to po co Ci taki napis, jeżli będą nieszczerzy. Tyle samo daje przekreślony króliczek na kosmetykach, których składniki były testowane.
Poza tym nikt nie umieści takiej informacji, jeśli nie będzie prawdziwa. Byłoby to niezłą podstawą do pozwania producenta za wprowadzenie w błąd. Zawsze też mnie korci, żeby zrobić taką sprawę właśnie firmie oszukującej z króliczkiem.

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2009-05-21, 12:38   

Za duży skrót myślowy dałem.

Oprócz napisu będzie również skład do weryfikacji.

Ale myślę tutaj raczej o początkowych wegach i ludziach do takowych
aspirujących, oni nie zawsze wiedzą jaki składnik jest wege a jaki wegański.
Więc zakładając że producenci będą się na początku mylić w 5% produktów
to i tak to jest lepsze niż brak tego.

Może będziecie się śmiać, ale ja się dowiedział że żelatynę robi się z kości
po 2-3 latach niejedzenia mięsa :) i byłem święcie przekonany że coś
takiego słodkiego owocowego nie może być ze zwierząt.
Nie mówiąc już o masie innych dodatków które są niewegan.
W zasadzie do dziś poznaje nowe ciekawostki:),
Ostatnio zmieniony przez KleryK 2009-05-21, 12:41, w całości zmieniany 1 raz  

cassandra 
Veg przez duże V
empatyczna dusza

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2009-05-21, 13:11   

http://www.viva.org.pl/index.php?id=233

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2009-05-21, 14:16   

No ciekawe, tylko nigdy jeszcze nie spotkałem produktu z takim znaczkiem :/

cassandra 
Veg przez duże V
empatyczna dusza

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2009-05-21, 15:14   

KleryK napisał/a:
No ciekawe, tylko nigdy jeszcze nie spotkałem produktu z takim znaczkiem :/

jedna firma go wzięła tylko...

Evergreen 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2009-05-21, 15:35   

a proponowaliście ilu? jedna to już coś.. lepiej niż żadna. A jaka? Jej produkty są dostępne? Ten znaczek "realnie" zaistniał?

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2009-05-22, 09:37   

To jest ważne ile firm zapytano. I rownież czy firmy ktore robią np. pasztet z drobiu i pasztet z soczewicy też mogą to dostać ?

Mi się podobało w jakimś kraju albo zachodnim albo południowym na puszce czipsów były 2 kwadraciki i obok napisane VEGAN i VEGETARIAN i jak były 2 ptaszki to dla wegan, jak jeden to dla wegetarian. I każdy rozumie każdy widzi :)
----------

Tylko u nas jest jeden problem, bo chyba słowo "WEGANIN/WEGANIZM itd" nie istnieje w j. polskim ( sprawdzałem w 2 słownikach)

i tak samo nie ma kogo? czego? wegetarianów :) a nie wegetarian.
Ostatnio zmieniony przez KleryK 2009-05-22, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  

foebe 
Veg Niebanalny

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2009-05-22, 12:07   

KleryK napisał/a:
To jest ważne ile firm zapytano. I rownież czy firmy ktore robią np. pasztet z drobiu i pasztet z soczewicy też mogą to dostać ?

Mi się podobało w jakimś kraju albo zachodnim albo południowym na puszce czipsów były 2 kwadraciki i obok napisane VEGAN i VEGETARIAN i jak były 2 ptaszki to dla wegan, jak jeden to dla wegetarian. I każdy rozumie każdy widzi :)

Ostatnio myślałam o tym. Wygląda jednak na to, że producenci żywności w Polsce na razie nie uważają wegan/wegetarian za grupę konsumentów o wysokim priorytecie. Zauważcie, że nawet "typowe" dla nas produkty, np. orico, nie są znakowane - ani słowa o wege...
Jakieś tabu czy co? :mrgreen:

Z drugiej strony mam na tyle małe zaufanie do sklepowego jedzenia, że zawsze czytam i będę czytać składy ;)
Ostatnio zmieniony przez foebe 2009-05-22, 12:08, w całości zmieniany 1 raz  

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2009-05-22, 12:29   

foebe napisał/a:
KleryK napisał/a:

Ostatnio myślałam o tym. Wygląda jednak na to, że producenci żywności w Polsce na razie nie uważają wegan/wegetarian za grupę konsumentów o wysokim priorytecie. Zauważcie, że nawet "typowe" dla nas produkty, np. orico, nie są znakowane - ani słowa o wege...
Jakieś tabu czy co? :mrgreen:

Z drugiej strony mam na tyle małe zaufanie do sklepowego jedzenia, że zawsze czytam i będę czytać składy ;)

Ty tak, ale jak mamusia idzie do sklepu albo kolega chce Ci czipsy kupic ?

foebe 
Veg Niebanalny

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2009-05-22, 12:39   

Wiesz, to wybór każdego świadomego człowieka - jesz te czipsy albo i nie. Poza tym nikt Cię nie będzie karmił tym na siłę. Możesz wziąć opakowanie do ręki i przeczytać :P

Wcale nie powiedziałam jednak, że pomysł oznakowania mi się nie podoba - wręcz przeciwnie :) . Może on się przyczynić także do popularyzacji wegetarianizmu/weganizmu.
Co nie oznacza, że zrezygnuję z czytania etykiet ;)

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2009-05-22, 15:35   

Moja mamusia np. wielokrotnie w odruchu matczynej troski kupuje mi a to jedzenie, a to buty a to jakieś inne pierdółki i 30% z tych zakupów idzie do brata bo okazuje się że nie wegańskie a ona nie wiedziała że laktoza nie wege, że jakiej inozyniany niewege, enzymy niewege itd. A jakby było wyraznie napisane że dla wegan to nawet swoim slabym wzrokiem by to poznała :)

A nie da jej się wytłumaczyć aby nie kupowała bo jest zakupoholiczką

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-05-23, 16:45   

KleryK napisał/a:
Tylko u nas jest jeden problem, bo chyba słowo "WEGANIN/WEGANIZM itd" nie istnieje w j. polskim ( sprawdzałem w 2 słownikach)

i tak samo nie ma kogo? czego? wegetarianów :) a nie wegetarian.

W słowniku języka polskiego istnieje słowo "weganizm" (wegański, weganin, weganka). A co do dopełniacza, to obie formy są poprawne - zarówno "wegetarianów", jak i "wegetarian". (za słownikiem języka polskiego i słownikiem ortograficznym PWN)

Natomiast co do tych oznaczeń, to w zupełności się zgadzam, że dobrze by było, gdyby się pojawiły. Czasem słyszę "powiedz, co w ogóle można kupić, żebyś jadła" w sensie jakichś czipsów, ciastek. Ja sama owszem - i wiem, i poczytam, ale ludzie "spoza" woleliby mieć jasność od razu. Bliższym póki co podlinkowuję tematy o wegańskich słodyczach, no ale to trzeba mieć sporo zainteresowania i determinacji, by się zagłębić.

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2009-05-25, 13:26   

A który rok tego słownika ? Bo ja sprawdzałem na 2006 bodajże i 1970 :) wszędzie odmiana była wegetarianów a słowo wegan/weganizm nie występowały. I to oba wydania wielotomowe.

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-05-25, 17:18   

Np. tu w obowiązującej wersji internetowej słownika ortograficznego obie są poprawne. :)

Odpowiedz do tematu