Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa ustawa dot. ocen odziaływania na środowisko
Autor Wiadomość
sajetan_tempe 
Veg Niebanalny
Wódz Samouk

Wysłany: 2008-08-06, 20:02   Nowa ustawa dot. ocen odziaływania na środowisko

15 lipca 2008 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy. Jest to ustawa o uprawnieniach społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i organach administracji w tym zakresie. Dotychczas przepisy w tym zakresie były zawarte w wielokrotnie zmienianej ustawie Prawo ochrony środowiska. Teraz zostaną one zawarte w osobnym akcie prawnym. Z projektem można zapoznać się tutaj. Jeśli dalsze prace legislacyjne w parlamencie nie zmodyfikują znacznie frakgmentów ustawy dotyczących udziału społeczeństwa oraz organizacji ekologicznych w procesie dokonywanie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, jest to naprawdę dobra wiadomość, gdyż ostatnie nowelizacje ustawy Prawo ochrony środowiska właściwie ograniczały te możliwości... A tak ograniczały, że odezwała się Komisja Europejska, która zwróciłe uwagę, że nasze przepisy nie są zgodne z Dyrektywami. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się i śledzenie dalszych losów tego projektu, który zdaje się nie być złym w porównaniu do tego, co było :) .

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-08-06, 21:35   

Ciekawe, czy teraz rozne jednostki nie zaczna podnosic glosow, ze przez to ekoterrorysci moga wiecej niz inwestor, ze beda blokowac wszystkie dzialania, ze juz nic w tym kraju nie powstanie i bedzie skansen. A wszystko oczywiscie przez zla UE, ktora wtraca sie do naszych krajowych spraw ;-)

BTW: co to jest Generalna Dyrekcja OŚ? Chodzi o ministra i wszystkie organy od OŚ na każdym szczeblu czy to jakieś inne ustrojstwo? I - zakladajac ze projekt zostanie zalegalizowany - zmienia sie tez przepisy dot. udzialu spoleczenstwa w POŚ (znikną stamtąd całkiem z pozostawieniem tylko informacji niezbędnych?)

sajetan_tempe 
Veg Niebanalny
Wódz Samouk

Wysłany: 2008-08-07, 07:23   

szmeras napisał/a:
BTW: co to jest Generalna Dyrekcja OŚ? Chodzi o ministra i wszystkie organy od OŚ na każdym szczeblu czy to jakieś inne ustrojstwo? I - zakladajac ze projekt zostanie zalegalizowany - zmienia sie tez przepisy dot. udzialu spoleczenstwa w POŚ (znikną stamtąd całkiem z pozostawieniem tylko informacji niezbędnych?)

Generealna Dyrekcje OŚ będzie to całkiem inne ustrojstwo, utworzone w związku z tą ustawą. Działać ma na szczeblu krajowym i regionalnym. W uzasadnieniu ustawy napisali, że po części zatrudnią tam nowych pracowników, a po części przejmie ona pracowników MS, Wydziałów OŚ z Urzędów Wojewódzkich oraz pracowników parków krajobrazowych (automatycznie z mocy ustawy - w projekcie art. 155).

Z POŚ wylecą odpowiednia przepisy związane z OOŚ i udziałem społeczeństwa, w odpowiednich miesjach będą tylko odwołania do nowej ustawy.

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-08-07, 10:05   

No ciekawe, nowy Urzad, nowy dyrektorski stolek ;-) Ale wydaje mi sie, ze wielu nowych nie zatrudnia, zwlaszcza na tych nizszych szczeblach - raczej nowe zadania zostana przydzielone tym osobom, ktore OŚ i udzialem spoleczenstwa zajmuja sie obecnie...No chyba ze bedzie to kolejna okazja by w urzedach pozatrudniac bratankow, siostrzencow, dzieci wlasne itd...

Odpowiedz do tematu