Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ekologiczny przekręt supermarketów.
Autor Wiadomość
wruszka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-08-07, 07:25   Ekologiczny przekręt supermarketów.

Cytat:
[...] Na pewno już wszyscy czytali o nowej polityce sieci handlowych, które chroniąc środowisko wycofują bezpłatne polietylenowe torebki. W zamian wprowadzają... płatne polietylenowe torebki [...]

[...]Nowe torebki zawierają środki chemiczne przyspieszające rozkład pod wpływem światła.W rezultacie zamiast hałdy nieprzetworzonych torebek mamy hałdę nieprzetworzonego proszku z tej samej substancji, która rozkładać się będzie równie długo.

Proszek trudno segregować, dodatki powodują, że nowych toreb nie można bezpiecznie spalać. Co więcej, aby zamieniły się w proszek nowe "ekologiczne" torby muszą trafić do specjalnej kompostowni (torba z TESCO ze względu na specjalny dodatek nie nadaje się nawet do tego!)[...]

[...]Oczywiście chodzi nie o problem ekologii tylko o czystą ekonomię. Przed wszystkim sieci handlowe oszczędzają na torebkach, które wcześniej dostawaliśmy w cenie zakupów[...]

Piotr Wrzosiński

Cały artykuł http://www.wyhacz.pl/Wyha...ic_klienta.html

Już od dawna coś mi śmierdziało to nagłe ekologiczne ruszenie w supermarketach, nie chciało mi się wierzyć, że nagle duże korporacje dbają o środowisko. Dlatego już od dłuższego czasu na zakupy chodzę z torbami materiałowymi i mam nadzieje, że wy też :)

sajetan_tempe 
Veg Niebanalny
Wódz Samouk

Wysłany: 2008-08-07, 07:28   

My też :tupie: .

kiszony 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-08-07, 08:20   

ja materiałowej nie mam bo zawsze na zakupy chodzę z plecakiem ;D
własnie dwa dni temu myślałem sobie o zwykłych polietylenowych siatkach i stwierdziłem że będę brał na zakupy te siatki które już mam, bo jest ich cała szuflada w kuchni...
tylko zostanawiam się jak dzisiaj zareaguje pani z piekarni jak przyjde z własną siatką z ich piekarni, bo jak codziennie kupuje chleb, to codziennie dostaję siatkę....
jakby tak policzyć ile siatek dostałem z jednej piekarni... to chyba by wyszło koło 500 i wiadomo że wszystkie wylądowały w koszu. :shock:

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-08-07, 09:58   

A mi sie wydaje, ze najważniejsze jest to, co napisali na koniec artykulu:

"Co więc powinniśmy zrobić, żeby chronić środowisko i własną kieszeń?

1. Nie kupować "ekologicznych toreb" - lepiej sprawić sobie wózeczek na kółkach albo torbę lnianą.

2. Używać opakowań tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Zgodnie z przepisami torebki sprzedawcy muszą nam wydawać tylko w przypadku towarów sprzedawanych na wagę, np. sera żółtego, owoców czy gwoździ. Opakowanie mam zapewnić doniesienie zakupionego towaru do domu chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi. W rzeczywistości tylko wtedy potrzebujemy tych wszystkich torebek.

3. Jeśli już mamy plastikową torebkę, i jest nam ona niepotrzebna, wrzućmy ją do pojemnika na plastik. Istnieje niewielka szansa, że ktoś potem będzie segregował te śmieci - choć jak wiadomo w Polsce większość zawartości tych pojemników trafia prosto na wysypisko."

Choć akurat z ostatnim zdaniem nie do konca sie zgadzam i myse, ze bazuje ono na powszechnym stereotypie oraz na igraniu z ludzkimi emocjami (autor podaje rady na to, jak byc bardziej ekologicznym, jednoczesnie stwierdza, ze ekologicznym byc jest bardzo trudno, bo 'jak wiadomo w Polsce...' Utwierdzanie tego sposobu myslenia sprawi, ze ludzie nie beda robili nic by byc barziej przyjaznymi dla srodowiska, bo jak wiadomo wszelkie akcje to sciema, no i 'jak wiadomo w PL...').

No ale ;-) Aktualnie do dyspozycji na mieszkaniu mamy chyba z 5 toreb materialowych, co ciekawe: nie zostaly one kupione ;-) (nooo, jedna zostala kupiona dla mnie jako prezent, pozostale to materialy promocyjne - np. akcji prowadzonej w wiezieniu w Wolowie, gdzie skazani w ramach resocjalizacji szyja przyjazne dla srodowiska torby :-) )

Co ciekawe - spotkalam sie tez z opinia, ze te marketowe 'ekologiczne' torby (czyli w zalozeniu - podlegajace szybszej biodegradacji) - wcale nie sa takie 'ekologiczne', bo cos po nich zostaje na dluzszy czas (oprocz reklamowanego H20 i CO2), ale jest w innej postaci niz ze zrywek 'tradycyjnych', oraz ze z tych 'tradycyjnych', w przeciwienstwie do 'ekologicznych', mozliwe jest pozyskiwanie energii (via spalanie w specjalnych spalarkach). Ale to tylko plota byla, wiec niech sie wypowiedza ci, co sie znaja na tym :-)

Kiszony: a co Ty sie pania w piekarni przejmujesz? Mowisz: 'za zrywke/torbe/siatke dziekuje, mam wlasna' ewentualnie: 'prosze mi zapakowac o tu (i wskazujesz przyniesiona z domu wlasna foliowke)'. Jeszcze nigdy - a stusuje ten system juz od dawna wychodzac z zalozenia, ze jednorazowki wcale jednorazowe nie sa - nie spotkalam sie z jakas nieprzychylna reakcja sprzedawcy. Wrecz przeciwnie, a niektorzy sprzedawcy po jakims czasie regularnych zakupow zapamietuja kto ze swoja foliowka przychodzi :-)

kiszony 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-08-07, 10:20   

szmeras napisał/a:
Kiszony: a co Ty sie pania w piekarni przejmujesz? Mowisz: 'za zrywke/torbe/siatke dziekuje, mam wlasna' ewentualnie: 'prosze mi zapakowac o tu (i wskazujesz przyniesiona z domu wlasna foliowke)'. Jeszcze nigdy - a stusuje ten system juz od dawna wychodzac z zalozenia, ze jednorazowki wcale jednorazowe nie sa - nie spotkalam sie z jakas nieprzychylna reakcja sprzedawcy. Wrecz przeciwnie, a niektorzy sprzedawcy po jakims czasie regularnych zakupow zapamietuja kto ze swoja foliowka przychodzi :-)

nie no nie przejmuje się ;D
ale reakcja niektórych ludzi na 'udziwnienia' bywa różna ;D

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Wysłany: 2008-08-07, 10:27   

No tak, zwlaszcza jak dla pani/pana sprzedajacego wiekszym problemem jest zapakowanie ziemniakow/ogorkow/pomidorow w wy mieta foliowke niz w taka ladniutka, nowa, bo 'co oni [klienci] znowu wymyslaja' ;-) Ale tak jak pisalam - ja jeszcze nie spotkalam sie z reakcja negatywna.

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2008-08-07, 15:17   

Jeszcze nie kupiłem "ekologicznej" torebki i nie zamierzam. Zawsze mam ze sobą plecak (70 litrów) i przynajmniej jedną lnianą torbę. :mrgreen:

John Milton

mehndia 
Wyższy Stan Ducha
vegan

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2008-08-07, 17:36   

na duze rzeczy swietna jest papierowa torba z ikei, super wytrzymala-wyprawy do tesco na wielkie zakupy jej nie straszne, a ostatnio przetransportowalam w niej 14 kg ksiazek :-)

"ekologiczne" foliowki-bez komentarza :-? ale z wprowadzenia oplat za reklamowki tez moze wyniknac cos dobrego. kilka dni temu bylam w malym prywatnym sklepie spozywczym i przede mna przy kasie klientka poprosila reklamowke, a ekspedientka do niej, ze od dzis reklamowki sa platne 7 gr. kobieta zrobila oburzona mine, mruknela cos pod nosem, wziela zakupy do rak i wyszla (ledwo to wszystko zabrala, jeszcze broda podtrzymywala ;) ) nastepnym razem na pewno przyjdzie ze swoja torba ;)

Jakub napisał/a:
Jeszcze nie kupiłem "ekologicznej" torebki i nie zamierzam. Zawsze mam ze sobą plecak (70 litrów) i przynajmniej jedną lnianą torbę. :mrgreen:

ja sie tak zastanawialam patrzac kiedys na zdjecia co Ty na codzien w tym plecaku nosisz? :lol:

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2008-08-07, 18:48   

kiszony napisał/a:
tylko zostanawiam się jak dzisiaj zareaguje pani z piekarni jak przyjde z własną siatką z ich piekarni,

We wszystkich sklepach osiedlowych, w których się zaopatruję, "nauczyłam" już sprzedawców, że nigdy nie biorę żadnych ichnich siat. Jak jeszcze kupowałam jajka, to pani raz prawie padła ze śmiechu, gdy przyszłam z papierową torebką, w której otrzymałam je poprzednio. Ale warto, przynajmniej wszyscy Cię rozpoznają ;)

asiavega 
Veg Dojrzały
!vegan girl power!

Wysłany: 2008-08-07, 20:28   

Ja kolekcjouje eko torby materiałowe:) Swego czasu kupilam kilka torem w carrefourze (tych biodegradowalnych)...z mysla o tym, zeby uzywac ich na odpadki organiczne...
Ale, doszlam do wniosku, ze i tak trafia na wspolne wysypisko ze sterta innych smieci (nie segregowanych...). W moim miescie nie ma zbiorki odpadow organicznych celem kompostowania (a szkoda). Tak wiec odpuscilam sobie i nie daje juz wiecej zarabiac tym "spryciarzom".

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Wysłany: 2008-08-07, 21:32   

no racja, smieci: ile workow rocznie trafia na smietnik wlasnie jako 'worek na smieci'...? A pamietacie, jeszcze nie tak dawno, kilka, kilkanascie lat temu, foliowek nie bylo i smieci wyrzucalo sie normalnie, w kuble...Wystarczylo go co jakis czas umyc i po sprawie...Hmm, chyba sie wygodni zrobilismy...

Krowa 
Veg Do Potęgi
krowa

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2008-08-08, 10:17   

słuchajcie, ja bym nie była taka sceptyczna co do toreb marketowych
mam w domu 3, dwie super wielkie i jedną mniejszą
może i rzeczywiście nie są super ekologiczne ale najważniejsze jest dla mnie to, że używam ich już około roku, i nic, absolutnie nic się z nimi nie dzieje.
w tym czasie kilka lnianych zakończyło już swój żywot

wruszka 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2008-08-08, 10:47   

Tutaj raczej chodzi o to, że ludzie źle mogą zrozumieć rolę ekologicznych toreb. Jeśli stwierdzą, że jest ekologiczna, to mogą ją w spokoju wyrzucić i wziąć nową przy kolejnych zakupach.

Najważniejsze jest to, aby ludzie brali ze sobą torbę/plecak/koszyk na zakupy, a nie liczyli na to, że dostaną w sklepie jednorazówkę.

mehndia 
Wyższy Stan Ducha
vegan

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2008-08-08, 12:31   

wruszka napisał/a:
Tutaj raczej chodzi o to, że ludzie źle mogą zrozumieć rolę ekologicznych toreb. Jeśli stwierdzą, że jest ekologiczna, to mogą ją w spokoju wyrzucić i wziąć nową przy kolejnych zakupach.

otoz to!

a co z workami na smieci? chodzicie na smietnik z wiaderkiem?

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Wysłany: 2008-08-08, 12:35   

oraz o to, ze pozniej kazda pro-eko akcje beda laczyc z podejrzeniem, ze glownym jej celem jest to, by ktos zarobil.
A czy beda myslec w ten sposob, ze foliowka jest 'ekologiczna', wiec bez wyrzutow mozna ja wyrzucic? Mi sie wydaje ze wiekszosc ludzi ma to gdzies czy produkt jest eko, czy nie. Raczej czynnikiem limitujacym zuzycie foliowek bedzie ich cena - te pare groszy, ktore ktos postanowi zaoszczedzic.

Iwona: piszesz o jakis takich trwalszych reklamowkach? Czy moze wrecz o torbach takich? Mi sie zadna materialowa torba jeszcze nigdy nie zepsula, co najwyzej nadruk zszedl albo sie troche brudna zrobila ;-) Ale zeby szew puscil, czy ucho...Nooooo, choc teraz mi sie przypomnialo, ze chyba raz kiedys wlasnie ucho zawiodlo...Ale w obliczu intensywnosci uzywania, to i tak niemal bez znaczenia. A torby chyba lniane nie sa, raczej jakies takie bawelniane, czy co...

Odpowiedz do tematu