Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Barwniki ekologiczne do farbowania tkanin
Autor Wiadomość
yolin
Pilny Veg

Wysłany: 2008-11-02, 21:54   Barwniki ekologiczne do farbowania tkanin

Od dluzszego czasu szukam juz, bezskutecznie ekologicznych barwnikow do tkanin...
tzn. takich, ktore barwia tak mniej wiecej jak chemiczne, ale sa nie szkodliwe,
Uzywam naturalnych barwnikow takich jak cebula, aronia, kawa i czarny bez, ale to nie zawsze daje pozadany efekt, moze ktos z Was sie orientuje czy cos takiego w ogole istnieje?
Z gory dziekuje za wszelkie pozytywne odpowiedzi.. bo mam wielka nadzieje, ze takie barwniki sa, tylko ja nie moge znalesc ( mam w komp. jeszcze niem. ustawienia, wiec czasem trudno znalesc polskie strony)

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-11-03, 10:54   

a co rozumiesz przez 'ekologiczne barwniki do tkanin'?

yolin
Pilny Veg

Wysłany: 2008-11-04, 13:00   

mysle np. o sproszkowanych roslinach, czyms na podobienstwo farb do wlosow w 100% roslinnych jak to:
http://www.sante.de/Haarfarben/haarfarben.html

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Wysłany: 2008-11-04, 13:35   

obawiam sie, ze nie bede pomocna w tym temacie, bo nie znam sie na farbowaniu tkanin. Tak sie tylko zastanawiam: barwniki syntetyczne farbuja gorzej?

yolin
Pilny Veg

Wysłany: 2008-11-04, 14:52   

syntetyczne nie farbuja gorzej, ...nawet lepiej, tyle, ze zatruwaja srodowisko, poniewaz tkanina / czy akurat w moim przypadku papier/ nie wchlania calej farby i czesc razem z woda sie po prostu wylewa. Dlatego szukam takich roslinnych,bo wtedy woda po farbowaniu jest neutralna
i powoli obawiam sie tez, ze pozostana mi eksperymenty z barwiacymi roslinami

Rob 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2008-11-04, 15:52   

Ja na barwnikach się nie znam, ale co znaczy
yolin napisał/a:
( mam w komp. jeszcze niem. ustawienia, wiec czasem trudno znalesc polskie strony)
:?: Jeśli mógłbym Ci pomóc to wpisz w pasku adresowym www.google.pl i tam ci się otworzy stronka z wyszukiwarką po polsku. Wpiszesz to czego szukasz i Ci wyszuka, nawet na polskich stronach. Także nie ma znaczenia czy masz niemieckie ustawienia czy polskie. Nie wiem czy o to Ci chodziło.

JAgniecha 
Veg Do Potęgi
Go Vegan!

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2008-11-04, 21:51   

hej yolin!

tu znajdziesz pare pomyslow:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=45411

dodam tylko, ze jako utrwalacza uzywa sie octu ;)

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Wysłany: 2008-11-06, 14:43   

a ja jeszcze takie cuś znalazłąm, nie wiem tylko czy wniesie to cokolwiek nowego:

Przez stulecia do farbowania m.in. jajek, włókien naturalnych i obrazów używano barwników naturalnych. Błękit i jego odcienie uzyskiwano ze znanego od 5 tysiący lat indyga (otrzymywanego z indygowca barwierskiego - krzewu rosnącego dziko w tropikalnej Azji), a do barwiącej kąpieli dodawano również owoców daktyli, rodzynek i miodu. Czerwienie zawdzięczano mieszance suszonych i startych na proszek owadów, ziaren henny (z hennowego krzewu zwanego inaczej turecznicą lub lawsonią, uprawianego dla barwnika zwanego henną) oraz sproszkowanej kory sosny. Barwy żółte uzyskiwano z szafranu, skórki granatu, wilczomlecza. Kolor szary i brązowy - z tartych łusek orzechów, zielony powstawał z mieszanki różnych kolorów i dodatku ekstraktu z suszonych jagód.
Do utrwalania tych naturalnych farb wykorzystywano m.in. tłuszcz barani i mocz. Trwałości i intensywności otrzymywanych niegdyś w ten sposób barwników nie dorównują farby syntetyczne. Najlepszym tego dowodem są np. dzieła sztuki (obrazy, dywany), które przetrwały wieki w idealnej "formie".

Yolin, a Tu farbujesz jakoś tak bardzo dużo tego papieru? Bo, zakłądając, że nie wylewasz pozostałości z farbienia prosto do rzeki, to chyba jeśli raz na jakiś czas puścisz coś na oczyszczalnie, to sobie dadzą radę...

yolin
Pilny Veg

Wysłany: 2008-11-06, 19:32   

jejku, wielkie dzieki Wam. Moj syn pozera granaty na kilogramy... a ja te wszystkie skorki wyrzucalam nie wiedzac, ze mozna nimi farbowac !! :roll:
Dzieki, napewno wszystko przetestuje :-)
Szmeras, tymi syntetycznymi to az tak wielkich ilosci nie farbuje, ale i tak chcialam z nich zrezygnowac, programowo.

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2008-11-16, 17:23   

Witaj YOLIN !

Bezpiecznym barwnikiem jest także kurkuma i można uzyskać z niej różnorakie odcienie żółtego- od tysięcy lat wykorzystywana jako barwnik - nie wspominając już o jej właściwościach zdrowotnych i leczniczych.

Niebieski barwnik - uzyskasz z zioła zwanego- rdest ptasi.

W każdym sklepie zielarskim można nabyć w.w.

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

yolin
Pilny Veg

Wysłany: 2008-11-16, 20:44   

dzieki, przy nastepnej wizycie w sklepie zielarskim napewno zapytam

glurp
Pilny Veg

Wysłany: 2008-12-06, 18:52   

yolin, moze ta stronka ci pomoze: http://www.tkactwo.art.pl/farbowanie.html

Odpowiedz do tematu