Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czystsza produkcja
Autor Wiadomość
fiatlux 
Wyższy Stan DuchaPomogła: 1 raz
Wiek: 37
Posty: 740
Wysłany: 2008-11-17, 10:37   Czystsza produkcja

Cytat:
Czystsza Produkcja jest strategią ochrony środowiska, polegającą na ciągłym, zintegrowanym, zapobiegawczym działaniu w odniesieniu do procesów, produktów i usług, zmierzającym do zwiększenia efektywności produkcji i usług oraz redukcji ryzyka dla ludzi i środowiska przyrodniczego.
(definicja UNEP)

Cytat:
Czystsza Produkcja opisana w art. 30 Agendy XXI jako jedna z kluczowych strategii w dążeniu do osiągnięciazrównoważonego rozwoju. Idea CP kładzie nacisk na ograniczenie zanieczyszczeń"u źródła", czyli w momencie ich powstawania w procesie produkcyjnym, zamiast budowy kolejnych, coraz to nowocześniejszych oczyszczalni "na końcu rury". Nie oznacza to wykluczenia oczyszczania – jest ono traktowane jednak jako rozwiązanie ostateczne, w stosunku do tych odpadów, których powstaniu nie da się jeszcze zapobiec.

Zmniejszenie uciążliwości dla środowiska jest jednym z głównych aspektów Czystszej Produkcji. Kolejnym jest tzw. "dodatkowy efekt ekonomiczny". Oznacza to, że projekty CP przynoszą korzyści zarówno przyrodzie jak i przedsiębiorstwu.Dla przykładu: zamykając obieg wody przy zwilżaniu lub chłodzeniu redukuje się zużycie wody (jako zasobów przyrody), ale równocześnie zmniejsza opłaty za jej zużycie. Z kolei zmniejszenie emisjitoksycznych substancji ogranicza opłaty za korzystanie ze środowiska, itp.Jest to zatem droga do zmniejszenia kosztów przedsiębiorstwa(http://zeus.polsl.gliwice.pl/polccp/polpcp/)Czystsza Produkcja nie jest działaniem jednorazowym. Przedsiębiorstwadecydujące się na dobrowolne wdrożenie strategii CP stale dążą do redukcji zanieczyszczeń, zmniejszenia zużycia energii oraz kosztów związanych zopłatami środowiskowymi, poprzez opracowywanie i wdrażanie tzw. projektówCP.

Celem Czystej Produkcji jest zaspokojenie naszego zapotrzebowania naprodukty wytwarzane w równowadze ze środowiskiem, tj. z użyciem odnawialnych, nieszkodliwych materiałów i źródeł energii, przy jednoczesnej ochronie różnorodności biologicznej. Systemy Czystej Produkcji nie są linearne, lecz zamknięte, cykliczne, dzięki czemu zużywają mniej materiałów, wody i energii. Strategia Czystej Produkcji kwestionuje wręcz samą potrzebę istnienia wielu produktów i poszukuje innych metod zaspokajania bądź redukcji potrzeb.

3. Cechy charakteryzujące Czystą ProdukcjęCztery elementy Czystej Produkcji:1. Zasada Ostrożności - podejście to postuluje konieczność udowodnienia przez potencjalnego truciciela, że jego działalność, bądź produkty nie przyniosąszkody dla środowiska, przerzucając ciężar dowodu na producenta, a nie nalokalne społeczności, które miały by dowieść zaistniałej już szkody. Podejście to odrzuca stosowanie ilościowo wyliczanego stopnia ryzyka jako jedynegoczynnika przy podejmowaniu decyzji o użyciu jakiejś substancji chemicznej, bądź wprowadzeniu nowej technologii. Nie ignoruje ono nauki, zauważa jednak, że skoro produkcja przemysłowa ma również ogromne wpływy społeczneoprócz naukowców również inni ludzie powinni mieć wpływ na te decyzje.

2. Podejście Zapobiegawcze - zapobieganie szkodom dla środowiska jest tańsze i skuteczniejsze niż próby " uleczenia" tegoż środowiska po jego zniszczeniu. Zapobieganie wymaga pójścia "pod prąd" procesu produkcji, aby usunąć źródło, przyczynę problemów, zamiast prób kontrolowania rezultatów, czyli szkód. Zapobieganie zanieczyszczeniom powinno zastąpić kontrolę zanieczyszczeń. Przykładowo zapobieganie wymaga zmian w procesie produkcji, pozwalających powstrzymać ogromny strumień odpadów, podczas gdy brak "zapobiegawczego podejścia" rodzi coraz bardziej wyrafinowane modele spalarni. Podobnie, wzrost energooszczędności powinien wyprzeć współczesne domaganie się nowych kopalnych źródeł energii.

3. Demokratyczna kontrola - Czysta Produkcja wciąga wszystkich dotkniętych przez działalność przemysłową, a więc pracowników, konsumentów i społeczności lokalne. Dostęp do informacji i zaangażowanie w podejmowaniu decyzji wspierademokratyczną kontrolę. Jako minimum, społeczności lokalne muszą mieć dostępdo informacji o emisjach przemysłowych i do rejestrów zanieczyszczeń, do planówredukcji toksycznych substancji w toku produkcji jak również do danych o składzie produktów. 4. Zintegrowane i Holistyczne Podejście - społeczeństwo musi przyjąć zintegrowane podejście do spraw użycia zasobów naturalnych i konsumpcji. Współczesny, ignorujący wzajemne powiązania i zależności sposób produkcjiumożliwia przemieszczanie się zanieczyszczeń pomiędzy powietrzem, wodą i glebą. Redukcja emisji zanieczyszczeń towarzyszących produkcji nie prowadzi samoistnie do zmniejszenia szkodliwości samego produktu. Ryzyko to można zmniejszyć przez uwzględnianie całego cyklu życia produktu, zwracania uwagi naużyte materiały, przepływ wody i energii, oraz wpływ ekonomiczny przestawienia się na Czystą Produkcję. Analiza Cyklu Życia (Life Cycle Analysis) to jedno z narzędzi w utrzymywaniu holistycznego, całościowego podejścia.

KROKI KU CZYSTEJ PRODUKCJI Zmienianie procesu produkcyjnegoCzysta produkcja to jednocześnie proces i cel. Pierwszymi krokami do tego celu są stopniowe zmiany w procesie produkcyjnym. Stopniowe wprowadzenie czystej produkcji obejmuje osiem następujących etapów: 1. Rozpoznanie niebezpiecznych substancji celem ich wyeliminowania, zgodnie z "zasadą ostrożności". 2. Podjęcie analiz przepływu substancji chemicznych/materiałów. 3. Ustalenie i wprowadzenie w życie harmonogramu stopniowej rezygnacji z używania w procesie produkcyjnym niebezpiecznych substancji, jak również związanych z tym zmian w technologii zagospodarowania odpadów. 4. Wprowadzenie w życie istniejące i rozpoczęcie badania nad nowymi procesami i produktami zmierzające ku czystej produkcji. 5. Dostarczanie wsparcia technicznego i finansowego oraz szkolenia. 6. Aktywnie rozpowszechniane informacje dla społeczeństwa i zapewnienie jemu udziałów w podejmowaniu decyzji. 7. Wspieranie procesu eliminacji szkodliwych substancji za pomocą bodżcówekonomicznych i regulacji prawnych. 8. Wspieranie procesu przestawiania się na czystą produkcję przez planowanie społeczne, z udziałem społeczności lokalnych i pracowników zakładówprzemysłowych dotkniętych tym przestawieniem.


http://www.kleta.neostrad...Czysta%20pr.pdf

inne przydatne linki:
http://www.apiechocki.webpark.pl/aaa.html
http://www.emse.fr/site/e...Chapter4-pl.pdf
http://www.programcp.org.pl/polpcp.htm
http://cp.gig.katowice.pl/

POLECAM!
_________________
http://serwis-finansowy.systempartnerski.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group