Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Green Way i stosowane produkty. Wazne
Autor Wiadomość
zaraza 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-03-17, 18:53   Green Way i stosowane produkty. Wazne

Sluchajcie, czy to mozliwe aby łaciate maslo, ktore dostaniemy w kazdym sklepie i wit. D3 ktora zawiera byla syntetyczna?

To samo jesli chodzi o kostki warzywne firmy TESCO zawierajace i. disodowy i g. disodowy. Czy mozliwe by tak tani produkt byl wegetarianski?

Do tego dochodzi margaryna z kruszwicy z witamina D3 dostepna rowniez w tesco.
Takze przyprawa kamis "klasyczna w plynie" w sklad ktorej wchodza rybonukleotydy.

Jeszcze jest ser edamski bodajze z podpuszczka oraz octy.
Ach i musztarda sarepska w duzej, zoltej, plastikowej butli(ocet).

Napisalam do green way'a z pytaniem i otrzymalam oto taki list:

Już uspokajam Pańską ciekawość. Naturalnie doskonale orientujemy się z czego są
produkowane nasze potrawy i ich składowe. Naszym hasłem przewodnim jest zdrowa,
wegetariańska (i wegańska w niektórych przypadkach) kuchnia. Do produkcji naszych
potraw nie używamy żadnych konserwantów, a poszczególne surowce są dokładnie
sprawdzane zanim zostaną zaakceptowane przez centralę sieci barów wegetariańskich
Green Way.
W naszych barach nie używamy "Warzywka" a inną przyprawę, tj. Food Seasoning.
Przyprawa ta rzeczywiście zawiera rybonukleotydy, które wcale nie są izolowane z ryb.
Nasze octy są produkowane tradycyjną polską metodą, a więc nie ma mowy, by do ich
produkcji została użyta żelatyna. Proszę się rozejrzeć po sklepach z nabiałem i wczytać
dokładnie w etykietkę serów żółtych (salami, gouda, edamski), a przekona się Pani/Pan, że
są z dodatkiem syntetycznej podpuszczki, bo jest po prostu tańsza. Kostki warzywne
podlegają również ostrej selekcji i np. nie została dopuszczona do stosowania w naszych
barach kostka warzywna bardzo dobrego producenta, właśnie ze względu na niewiadome
pochodzenie jej składników.
Co do witaminy D3, proszę pamiętać, że cholekalcyferol tylko w naturalnej postaci występuje
w organizmach zwierzęcych, syntetyk już nie. Zważając na cenę margaryn na naszym
rodzimym rynku, doskonale widać, że jest to syntetycznie pozyskiwany produkt (Wit. D3)
Zapewniam Panią/Pana, że dania serwowane jako dania wegańskie są w rzeczywistości
daniami wegańskimi, również dania wegetariańskie są bezpieczne dla wegetarian, bo to
przede wszystkim w tym celu powstała sieć, abyśmy my wegetarianie mogli bezpiecznie i
zdrowo zjeść.
Jeśli byłaby/byłby Pani/Pan zainteresowany oświadczeniami potwierdzającymi zawartość
Food Seasoning, klasycznej przyprawy w płynie i kostki warzywnej, które są u nas
stosowane proszę o informację.
Bardzo dziękuję za maila i proszę pamiętać, że my w centrali też spożywamy te posiłki na co
dzień i nie możemy oszukiwać naszych Klientów, a tym samym nas samych, serwując dania
zawierające jakikolwiek składniki pochodzenia zwierzęcego. Stawiamy na jakość dań, ale
zwracamy szczególną uwagę na składniki stosowanych produktów.

Chyba jednak watpliwe....

onw 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2009-03-17, 21:44   

dlaczego wątpliwe?
tzn. wiem, że były teksty anty-greenwayowe i różne o nich opinie.
w życiu nie byłem w greenwayu więc nie mam wyrobionego zdania.
wiem, że ciężko uwierzyć w prawdomówność jakiejś firmy (zawsze na forum są debaty na temat listów-odpowiedzi z firm kosmetycznych) ale z drugiej strony dlaczego nastawiać się negatywnie?
kiedyś pracowałem z muzułmaninem, który za każdym razem, gdy go częstowano, pytał czy mięso jest halal i wierzył na słowo. w jego przekonaniu grzeszy osoba, która go okłamie a nie on. wiem że to trochę nieadekwatny przykład ale zaufanie jest równie ważne co sceptycyzm.
a jeśli się mylę to zawsze jeszcze można przeprowadzić śledztwo na własną rękę ; )

va
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-17, 23:22   

A rzeczywistośc pewnie wyglada tak, że jak się coś kończy a do dostawy daleko to się wysyła kogoś do najbliższego spożywczaka, jak niezorientowany to kupi co będzie. [Ja tak ostatnio panią z ekologicznego momo w sklepie spotkałam, zakupy spakowała w jednorazowa reklamówkę <szpieg> ;]

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2009-03-18, 00:40   

Z wit.D3 to nie tak prosto.owszem syntetyczna,ale ten syntetyk powstaje z naturalnych surowcow moze ktos pamieta sledztwo w sprawie Vigantolu na starym wegedzieciaku?)
zaraza-wiesz,ze oni stosuja te produkty we Wrocku?i w ktorym GW?do czego dodaja produkty z D3?

zaraza 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-03-18, 05:09   

witamina D3 jest w kruszwicy-margaryna i łaciatym masle. Mozna oba kupic w tesco na hali.
Mi sie po prostu wydaje nieprawdopodobne by tak latwo osiagalne i tanie produkty byly wege. tak samo musztarda sarepska wczesniej wspominana,te kostki firmy TESCO to juz w ogole...rybonukleotydy disodowe,i,disodowy i g.disodowy no i nieszczesny ocet.

Owszem,we wroclawiu.
Ta margaryna z kruszwicy idzie do ponoc weganskiej szarlotki...

Alispo 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-03-18, 11:34   

zaraza napisał/a:

Mi sie po prostu wydaje nieprawdopodobne by tak latwo osiagalne i tanie produkty byly wege.

To średni argument moim zdaniem,co do kostek np. bardzo prawdopodobne ze tansze i popularniejsze bywaja syntetyczne dodatki.W kazdym razier coraz czesciej sie one zdarzaja.Co nie zmienia faktu,ze na 99% GW nie ma pojecia o pochodzeniu składnikow w ich skladnikach..a juz z tym octem to niezle sciemniaja,ze wiedza..Na D3 sie z kolei nie znaja jak widac wcale.Dzieki za info o szarlotce na wszelki wypadek.
P.S. Mysle,ze takich watpliwosci jest pelno w prawie kazdej vege-knajpie,GW nie bedzie tu jakims wyjatkiem,po prostu nieiwle osob,nawet czesto wegetarian ma pojecia o takich"szczegolach" lub wlasnie traktuje je jako przesadne szczegoly.

zaraza 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-03-18, 13:35   

Nie no jasne, kwestia sprawdzenia,dowiedzenia sie...i uwierzenia w to co pisze producent.
Po prostu mam zbyt duze sklonnosci do szerzenia defetyzmu. To bylaby utopia:)
Ostatnio zmieniony przez zaraza 2009-03-18, 13:36, w całości zmieniany 1 raz  

Lalka 
NieVeg

Wysłany: 2009-05-11, 21:52   

acha czyli rama z oliwkami odpada?

Kupowałam też masło z orzechów nerkowca... i się zaczynam zastanawiać...

whl 
Mały Veg

Wysłany: 2009-08-31, 19:39   

Ponoc GW juz nie jest (tylko) vege... ktos cos wie?

Hikikomori 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2009-08-31, 20:12   

Ten na Marszałkowskiej w W-wie na pewno nie. Na dole jest mięso, po wege trzeba wspiąć się po schodach. Wspięłam się, ale było tak cienko z wyborem, że zrezygnowałam. Poza tym wegeknajpa serwująca mięso...;]

ArturG 
Veg Niebanalny
poison free

Wysłany: 2009-08-31, 20:56   

z tego co wiem to to już nie nazywa się GW, byłem tam jakoś pod koniec kwietnia, ale też zrezygnowałem :-?

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 42 razy
Wysłany: 2009-09-01, 10:42   

No co Wy gadacie? :shock:

Alispo 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2009-09-01, 10:58   

W Wawie jakis Greenway podpadl bo wlasnie probowal nie byc vege;) wiec juz zostal wyrzucony z sieci.Tyle wiem.Sama siec jest vege cały czas z tego co wiem..a na pewno we Wro.

fuego 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2009-09-01, 11:10   

Ciężko mi uwierzyć we wszystko w to co piszą,każda firma przecież dąży do tego by wyszło jak najtaniej a sprzedać jak najdrożej. Wątpię żeby sie bawili w robienie własnoręcznie octu czy nie używają przypraw typu warzywka.Jak dla mnie Green Way jest fajny dla ludzi którzy po prostu chcą zjeść coś innego,bezmięsnego,a nie dla veg którzy chcą jeść 100% weg*ańsko. A poza tym to dziwne że w green way jest tylko kilka potraw wegańskich a np sosu niewegańskiego nie można zamienić na coś innego.
Wole jak już to pójść do miejsca gdzie weganie robią i sprzedają jak momo w krakowie.
www.ekosmak.eu - Sklep wegetariański

darxe 
Veg Niebanalny

Wysłany: 2009-09-03, 10:20   

Cytat:
Wole jak już to pójść do miejsca gdzie weganie robią i sprzedają jak momo w krakowie.

W Momo co prawda większość jedzonka jest wegańska ale nie wszystko, trzeba się pytać.

Odpowiedz do tematu