Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: taffit
2010-07-19, 14:09
Manifest wegetariańskiej niewygody
Autor Wiadomość
taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2010-04-07, 19:26   Manifest wegetariańskiej niewygody

Zauważyłem, że u wegetarian panuje głęboka wiara w każdego newsa, który skazuje jakiś produkt na bycie niewegetariańskim. A przecież w dzisiejszym świecie z tysiącem technologii, jedna fabryka nie może decydować o opinii na temat każdego zakładu. Wegetarianie szybciej są skłonni wyłączyć coś z diety, niż sprawdzić słuszność newsa. Czasem negatywna opinia o całej gamie produktów utrzymuje się kilka lat, choć technologia na świecie zmienia się szybciej niż rolka papieru toaletowego przy mojej muszli klozetowej.
Co jeśliby nagle ktoś napisał na opiniotwórczym portalu wegetariańskim, że fabryka A używa do bielenia ryżu sproszkowanych krowich kopyt? Nagle przestalibyśmy jeść ryż całego świata?
Dlaczego w szokujących informacjach o niewegetariańskim occie czy cukrze nie ma nawet jednej nazwy zakładu, którego miałby dotyczyć haniebny proces technologiczny?

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2010-04-07, 19:38   

Za dużo wegetarianizmu w wegetarianizmie.
Wychodzi na to, że łatwiej ,,rzucić" niż sprawdzić.

Połykaj z Surri

aśkaeddie
Ostoja Wiedzy
Witarianka

Wysłany: 2010-04-07, 23:12   

Ja póki co nowa jestem, więc jak coś przeczytam to zaraz biorę to pod teleskop bez sprawdzenia tejże info :lol: :roll:

Ala masz oczywiście rację :-) ;) :mrgreen:

JAgniecha 
Veg Do Potęgi
Go Vegan!

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2010-04-08, 13:47   

aśkaeddie napisał/a:
więc jak coś przeczytam to zaraz biorę to pod teleskop bez sprawdzenia tejże info

a co to znaczy? :chyt:

Soledad 
Natchniony Veg
Kick Ass - Go Vegan!

Wysłany: 2010-04-08, 21:53   

ja podchodzę z rozsądkiem i dystansem,bo musiałabym chyba nic nie jeść :-?

va
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-08, 22:08   

Cytat:
fabryka A używa do bielenia ryżu sproszkowanych krowich kopyt? Nagle przestalibyśmy jeść ryż całego świata?

to pewnie ci od ryżu Halina :shock: :mrgreen:

aśkaeddie
Ostoja Wiedzy
Witarianka

Wysłany: 2010-04-09, 18:19   

JAgniecha napisał/a:
aśkaeddie napisał/a:
więc jak coś przeczytam to zaraz biorę to pod teleskop bez sprawdzenia tejże info

a co to znaczy? :chyt:

W sensie że biorę wszystko od razu że to prawda i trza się pilnować :lol: Ale ja nieraz palnę jakimś swoim językiem którego często moja matka nawet nie rozumie i mnie poprawia :megapolew:

Co do mąki to heh ostatnio używałam a nie sprawdzałam jak była robiona, poza opisem ;p Ale to do wakacji muszę obczaić wszystko bo wtedy znowu do domu przyjadę :lol: Więc się odpowiednio przygotuję :mrgreen:

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2010-04-09, 19:37   

Cywilizacja fastfudu, makdonaldyzacja społeczeństwa itp. Nawet nie chodzi o to, że łatwiej jest wyłączyć coś z diety czy w ogóle z używania niż chociażby poszperać pół godziny po necie. Raczej to nasza niechęć do "zawracania sobie głowy", przyjmowania pierwszego lepszego zasłyszanego niusa jako faktu. Btw teraz słowo "fakt" ma dla mnie dość negatywne konotacje związane z gazetą Fakt. To tak jak kiedyś w rosyjskiej Prawdzie było wszystko oprócz prawdy, tak teraz nam się fakt dewaluuje.

Do rzeczy: istotna jest wygoda i nius - lepiej prowadzić dyskusje jakie to oburzające że BYĆ MOŻE w procesie produkcyjnym gdzieś tam jest wykorzystywany zakazany składnik niż przez ułamek tego czasu skonfrontować niusa z jakimkolwiek innym źródłem. Dochodzą do tego proste procesy poznawcze - selektywna percepcja informacji: niby chcemy, żeby wszystko było wege, cf, itd, ale weg podświadomie wie, że wszędzie czai się zło i tylko czeka na jego demaskację. Takie szukanie wroga na mniejszą skalę niż USA i terroryzm.

Odnoszę też wrażenie, że jest to bardzo po naszej myśli - cały świat przeciwko wege - wyoutowanym, nierozumianym, niepokornym buntownikom walczącym o lepszy świat, którymi się pogardza, których się wyśmiewa, których się sabotuje. W tej sytuacji kolejna ponura ciekawostka z na wskroś przegniłego okrutnego świata jest tylko potwierdzeniem "no tak, nic dziwnego, przecież dlaczego miałoby być inaczej".

Ostatnio zmieniony przez sincerity 2010-04-09, 19:38, w całości zmieniany 1 raz  

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2010-04-10, 00:10   

Sincerity nie odbieraj tak świata. Chodzi o robienie interesu. Trzeba zdać sobie sprawę, że produkcja roślinna (znaczna jej większość) jest uzależniona od przemysłu mięsnego. 70% samych nasion zbóż w Polsce jest przeznaczonych na paszę, w USA 90%.

Wzrost cen ropy naftowej spowodował zmiany, opłaca się teraz uprawiać rośliny na biopaliwa zwłaszcza na disel. Tylko to ma dwie strony medalu: nie ma żadnych przeciwskazań co do jakości materiału w sensie ilości pestycydów i innych chemicznych środków ochrony roślin.

Dopóki ludzie, nie uświadomią sobie ekologicznego i zdrowotnego aspektu wegetarianizmu to nie będzie dobrze.

Aspekt etyczny niestety, dla większości nie dociera, wykręcają się zdrowiem, życiem towarzyskim itp. Tylko aby o tym nie myśleć, na starość jak przychodzi rak i inne choroby zwyrodnieniowe zaczyna im to świtać.

Najbardziej etycznie wrażliwe są dzieci, ich bardzo szybko przekonać aby przestały jadać mięso, ale z drugiej strony dzieci nie potrafią samodzielnie przygotowywać pełnowartościowych posiłków. I tutaj jest haczyk rodziców (nietoleracyjnych rodziców) którzy potrafią przekonać z powrotem dziecko do spożywania mięsa.

Dlatego ważne jest aby jak najwcześniej młode osoby potrafiły rozróżnić dietę pełnowartościową od diety niepełnowartościowej (nie ma znaczenia czy to jest dieta wegetariańska, czy niewegetariańska).

Dlatego wszystkim proponuję zapoznać się z artykułami na temat termicznej obróbki i niszczeniem witamin. Polecać rodzicom dietę witariańską (n.p. 70% surową).
http://zdrowezywienie.w.interia.pl/ciekawostki.htm
Czynniki pogarszające wchłanianie = czynniki niszczące
Witamina B1
Witamina B2
Witamina B5
Witamina B6
Kwas foliowy
Witamina C
Witamina A
Do tego dochodzą nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3,-6,-9

Najlepsze metody przygotowywania żywności do długiego okresu przechowywania to: liofilizacja i dehydratacja
http://www.zarzyccy.pl/liofilizacja.html

Zwrócić uwagę na omega-3, B12, oraz minerały takie jak jod (glony morskie). Dla dzieci dochodzi jeszcze lecytyna (najlepsza podkiełkowana soja i nasiona roślin strączkowych oraz oleistych, i pełne podkiełkowane nasiona oraz moczone orzechy), również dla dzieci zwiększone ilości tauryny, nie ma znaczenia jaka jest dieta czy wegetariańska czy niewegetariańska). Dlaczego tauryna:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tauryna
Fragment:
Odkryto, że wyjątkowo wysokie stężenie tauryny występuje w rozwijającym się mózgu i drastycznie spada zaraz po zakończeniu procesu rozwoju.

Suplementy z tauryną (wegańska):
http://www.vitalabo.pl/ws...itaplex/tauryna
Co do dawek trzeba porozmawiać z dietetykiem dziecięcym
Najprawdopodobniej ¼ tabletki dziennie, rozpuścić w wodzie i dodawać do posiłku

Dlatego zapoznać rodziców z tym obszernym opracowaniem, napisanym przez lekarza medycyny:
http://www.animal-liberation.pl/index.php?d=378

Uważam, że brać wszystko na rozwagę w kwestii zdrowia i dzieci, i dorosłych.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO spam

sincerity
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2010-04-10, 11:41   

Nie za bardzo łapię odniesienie do tego, co pisałam.. Chodziło mi o indywidualne postrzeganie, poznawcze ułomności ludzkie i reakcje na plotki - to co pisał taffit. A Ty zaczynasz od biznesu, który tak naprawdę jest zupełnie innym ujęciem tematu. Natomiast później to już zupełnie nie rozumiem powiązania z tematem. Może wege otępia ;)

anomaly 
Ostoja Wiedzy
TGaP

Wysłany: 2010-04-10, 14:13   

Gdyby słuchać się każdego newsa od młodego wegańskiego bojownika, czy innego tego typu źródła, to chyba tylko wodę można by było spokojnie pic. ;)

sabi 
Natchniony Veg
on the road to wegan

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-04-10, 22:23   

anomaly napisał/a:
Gdyby słuchać się każdego newsa od młodego wegańskiego bojownika, czy innego tego typu źródła, to chyba tylko wodę można by było spokojnie pic. ;)

Oj nie wiem czy z tą wodą to tak spokojnie... Już gdzieś było o tym, że z tymi mineralnymi trzeba uważać, żeby się na jakąś nestle, lub tym podobnego specyfiku, nie nadziać... 8-)

Soledad 
Natchniony Veg
Kick Ass - Go Vegan!

Wysłany: 2010-04-11, 01:56   

no,najlepiej nic nie jedzcie,w końcu to takie niezdrowe :megapolew: tylko ciekawe po co człowiek ma układ pokarmowy :hmmm: :megapolew:

Ripley 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2010-06-29, 01:04   

Właśnie, ja poproszę o potwierdzenie info zwłaszcza o niewegańskiej lecytynie sojowej. O occie i cukrze też mile widziane. ;) Ale tematu z mąką już mi się nie chce zaczynać hehe.
Ostatnio zmieniony przez Ripley 2010-06-29, 01:05, w całości zmieniany 2 razy  

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2010-06-29, 07:06   

ocet:
http://www.forumveg.pl/ocet-vt1644.htm#84293

lecytyna sojowa:

Cytat:
http://vegie.pl/vegiepedi...Lecytyna_sojowa
Cytat:
Wbrew pozorom, lecytyny sojowej nie można uznać za produkt wegetariański. Na podstawie zarządzenia ministra zdrowia, producenci nie są zobowiązani do opisywania powstawania lecytyny sojowej/zwykłej, jakiej używają do produkcji swoich wyrobów. W związku z tym, konsument nie dowie się, czy preparat ten jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. I tak np. w procesie produkcji lecytyny sojowej mogą zostać użyte tłuszcze zwierzęce, o czym konsument nigdy się nie dowie. W związku z tym, nie można lecytyny „sojowej” uznać za produkt wegetariański.
Źródło: "http://vegie.pl/vegiepedia/index.php?title=Lecytyna_sojowa"

Oraz tematy u nas na forum:

http://www.forumveg.pl/to...skie-vt4044.htm

http://www.forumveg.pl/to...lecytyna+sojowa

Połykaj z Surri
Ostatnio zmieniony przez Surri 2010-08-01, 20:12, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu