Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drapieżnictwo okiem wegetarianina
Autor Wiadomość
Hikikomori 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-10-12, 16:16   

Kleryk, poczytaj trochę o buddyzmie i taoizmie, które są starsze od chrześcijaństwa, a potem generalizuj Azjatów. Ładujesz wszystko do jednego worka, uważaj, żeby ci w szwach nie puścił.

anomaly 
Ostoja Wiedzy
TGaP

Wysłany: 2010-10-12, 16:32   

Cytat:
empatia, pomoc jednostkom słabszym wyrzeczenie się brutalności i przemocy jest cechą chrześcijaństwa w odróżnieniu od brutalnego i krwawego Judaizmu. Jeżeli tego nie wiesz, to idź posłuchaj w weekendy co mówią Ci kolesie na mównicach.

Po pierwsze istnieją więcej niż 2 religie.
Po drugie chrześcijaństwo jako całość nie wyrzeka się brutalności i przemocy, tylko usprawiedliwia je w ładnych słówkach (np. na wojnie to nie chrześcijanin zabija, tylko bóg.)
Po trzecie, to co mówisz, to nie jest empatia, jeżeli nie znasz znaczenia słowa to go nie używaj, bo tylko się kompromitujesz. Empatia nie oznacza wyrzeczenia się brutalności i przemocy.
http://www.pwn.pl/?module...&submit2=szukaj
Cytat:

Widzisz, z idiotami ponoć się nie dyskutuje, ale dla Ciebie zrobię wyjątek. Brakuje Ci argumentów i używasz epitetów, bo z podniecenia wydaje Ci się że wyczułeś coś rasistowskiego.

Fajnie wiedzieć, że mamy kolejnego jasnowidza na forum, który wie co wyczułem. To forum to chyba jakieś zagłębie paranormalnych. Co do argumentów, to ty nie przytoczyłeś żadnego. Już pokazałem ci, że twoje pojmowanie ewolucji jest całkowicie błędne. Podobnie jak pojmowanie empatii. Ty ze swojej strony nie wniosłeś nic poza populistycznymi bredniami, których nie lubię na tyle, że dostałem za to osta.
Jeżeli zamierzasz bełkotać dalej, to nie widzę powodu by kontynuować tłuczenie buca, skoro mogę dostać za to ostrzeżenie.

Cytat:
bo brutalność i przemoc to dla mnie cechy lepsze niż uległość . Chyba że uważasz że jakaś kultura jest gorsza a jakaś lepsza.

Cóż, pozostaje mi życzyć ci partnerki/partnera, który będzie lubił/a jak go biczujesz.

Cytat:
Jeżeli znajdziesz mi coś analogicznego w historii Europy do Timur Lenka, Temudżyna, Pol Pota, okupacji japońskiej w chinach( Niemiecka w Polsce przy tym wysiada ) nie wspominając o kuchni gdzie zwierzęta nawet nie są zabijane przed spożyciem ( małpy, ośmiornice , ryby itd ) to przyznam rację. Ale nie znajdziesz.

Holocaust, wielki głód na Ukrainie, inkwizycja, handel czarnoskórymi niewolnikami, znakowanie drogi dla statków przez Krzycha Kolumba poprzez zabijanie i wyrzucanie niewolników, Drakońskie Prawa, Okaleczanie dziewczynek aż do 1950 roku.
Gotowanie żywcem homarów, bo smaczniejsze. Jedzenie żywych robaków na żywo w telewizji.
Rozumiem, że to też tylko w Azji?

Cytat:
nie porównuj skali brutalności w corridzie czyli walce z bykiem w porównaniu do obdzierania na ryneczku piesków, szynszyli i innych futrzaków wyjących z bólu przez pana handlującego futrem. U nas robi się to za zamknietymi drzwiami bo nasza kultura nie uznaje takiego stosowania przemocy mimo że sama przemoc nie jest nam obca.
My seks uprawiamy za zamknietymi drzwiami jak i zabijamy za nimi ( nawet holokaust) bo nie wypada. Ale powinieneś to wiedzieć

Aha, znaczy ukrycie przemocy jest lepsze od takiej samej nieukrytej? Ciekawa teoria.
To w końcu nasza kultura nie uznaje przemocy, czy uznaje. Bo najpierw piszesz, że nie, a chwilę potem (dokładnie wyraz potem), że tak.
A Corrida jest jak najbardziej brutalna, to nie jest machanie chusteczką, tylko powolna tortura zwierzęcia.

Cytat:
A co do Negrów to poszukaj informacji o wojnie w Kongu, Sudanie, Somalii, o sytuacji w , NIgerii, RPA czy Keni itd. I mimo że część tych ludzi jest powieszchownie chrześcijanami czy muzułmanami to wyrżnięcie się przy pomocy czegokolwiek od młotka do karabinu stanowi często zabawę. A gwałt na kobiecie to żaden występek z punktu widzenia mężczyzny. Po prostu inna kultura dla mnie bardziej zbliżona do natury.

Rozumiem, że powiedzenie Afrykańczycy, zamiast negr byłoby plamą na twoim honorze prawicowca.

Podobną plamą na honorze byłoby wzięcie pod uwagę, że podobnie jak w Polsce rozbiory i okupację ZSRR są jedną z przyczyn z powodu których nasz kraj jest nieco gorzej rozwinięty niż kraje europy, tak kraje Afrykańskie przeżyły wielokrotnie gorsze rzeczy niż my i to z naszego powodu.
Trudno oczekiwać by po wiekach niewoli kraje afrykańskie rozwijały się (W tym walczyły z tradycjami, tak jak my walczyliśmy o równouprawnienie kobiet, o to, że dzieci nie są przedmiotami, czy wiele innych rzeczy, które są jak najbardziej sprzeczne z dawną kulturą.) w równym tempie co Europa zachodnia.

Co nie zmienia faktu, że Afryka rozwija się i istnieją tam inne kraje poza tymi, które pokazuje się w telewizji jako przykład nędzy. (Był kiedyś dobry artykuł na racjonaliście na ten temat, ale za ch... iny ludowe nie mogę go teraz znaleźć.)

Cytat:
Żaden Paweł nie wie więcej od Jehowy i Papieża i ewangielii.

Chrześcijaństwo to nie katolicyzm. Jehowa nie istnieje. Adonaj również.
A z pawłem możesz sobie pogadać - macie podobny poziom argumentacji.

Kolejnych bzdur nie będę już komentował, bo nie zawierają nawet próby argumentacji.
Ostatnio zmieniony przez anomaly 2010-10-12, 16:36, w całości zmieniany 2 razy  

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2010-10-13, 09:16   

Hikikomori napisał/a:
Kleryk, poczytaj trochę o buddyzmie i taoizmie, które są starsze od chrześcijaństwa, a potem generalizuj Azjatów. Ładujesz wszystko do jednego worka, uważaj, żeby ci w szwach nie puścił.

Masz rację :)

Ale generalizować musimy chcąc opisywać świat, pokazywać problemy.
Jak sobie wyobrażacie świat bez generalizowania ?

Tato czy w wiezieniach siedzą przestępcy ?
-różnie ( Jan Kowalki we Wronkach nr 132210 jest akurat niewinny )
-Tato jaki kolor ma niebo ?
-różny
-Tato czy Polacy są wysocy czy niscy ?
-różnie
-Tato czy w Niemczech są lepsze samochody niż w Polsce ?
-różnie
-Czy Łada 2107 ma lepszy silnik od BMW 316i ?
-różnie ( bo mimo że jest słabszy, paliwożerniejszy, mniej wytrzymały to ma łatwiejszy dostęp do filtra oleju :) )
-Czy weganie zabijają zwierzęta ? ?
-różnie( jeden weganin miał pecha i 3 razy walną łosia na drodze )
-Czy zwierzęta są hodowane w dobrych czy złych warunkach ?
-różnie ( bo gdzieś na końcu świata istnieje hodowla gdzie zwierzęta są dobrze traktowane )
-Czy jak wbije sobie gwóźdź w głowę to umrę ?
-różnie, najlepiej spróbuj
itd.

Mówiąc że wszyscy ludzie ( wszystkie rasy ) są takie same także generalizujemy, bo większość cech mamy identycznych a to że jedni mają zarost inni nie, jedni mają pigment taki a inni mniej to takich różnic jest mniej niż podobieństw , ale różnice są.

Mogę też powiedzieć że ogólnie osoby z uciętymi nogami jeżdżące na wózkach nie jeżdżą na nartach, mimo że swego czasu w Alpach poznałem pewnego Niemca bez nóg, który miał specjalną nartę z siedzonkiem na kiju, kijki i zasuwał po stokach :)

Dlatego nie mam pretensji że ktoś mówiąc Polak mówi "złodzieje" i woli zatrudnić Francuza, bo ma większe prawdopodobieństwo że pracownik go nie okradnie. Że ktoś mnie widząc mówi o mnie bandyta itd, straż graniczna polska czy rosyjska mnie zawsze na kanał bierze na granicy powodu mojego wyglądu ale nie mogę mieć o to do nich pretensji bo przecież tak wyglądam :) a oni mają prawo generalizować.

[ Dodano: 2010-10-13, 11:21 ]
anomaly napisał/a:
Po pierwsze istnieją więcej niż 2 religie.
Po drugie chrześcijaństwo jako całość nie wyrzeka się brutalności i przemocy, tylko usprawiedliwia je w ładnych słówkach (np. na wojnie to nie chrześcijanin zabija, tylko bóg.)
Po trzecie, to co mówisz, to nie jest empatia, jeżeli nie znasz znaczenia słowa to go nie używaj, bo tylko się kompromitujesz. Empatia nie oznacza wyrzeczenia się brutalności i przemocy.
http://www.pwn.pl/?module...&submit2=szukaj

Bo empatia to odczuwanie nastroju, cierpienia innej istoty. Nie zabijesz kotka bo wiesz jakie to dla niego cierpienie i jego matki. Ja to tak zawsze rozumiałem i czułem. A kultura te czynności narzuca w oderwaniu od twoich odczuć( nie zabijaj kotka bo nie wypada, albo bo to grzech ). Trzy różne ścieszki efekt ten sam, kotek żyje.

Cytat:
Cóż, pozostaje mi życzyć ci partnerki/partnera, który będzie lubił/a jak go biczujesz.

No więc właśnie, co kto lubi.

Cytat:
Holocaust, wielki głód na Ukrainie, inkwizycja, handel czarnoskórymi niewolnikami, znakowanie drogi dla statków przez Krzycha Kolumba poprzez zabijanie i wyrzucanie niewolników, Drakońskie Prawa, Okaleczanie dziewczynek aż do 1950 roku.
Gotowanie żywcem homarów, bo smaczniejsze. Jedzenie żywych robaków na żywo w telewizji.
Rozumiem, że to też tylko w Azji?

Zauważ takie coś, jeżeli coś chcemy zrobić a nasza kultura uważa to za niezbyt chwalebne to robimy to za zamkniętymi drzwiami.
Holokaust - mordowania za zamknietymi drzwiami aby nikt tego nie widział
Głód na Ukrainie - ludzie sami umierali, nikt ich nie zabijał bagnetami
handel niewolnikami - ok ale czy czy czarnoskórzy niewolnicy są gorsi od białych czy żółtych niewolników którzy istnieli w europie do XIX wieku masowo ?
gotowanie żywcem homarów jest dla mnie również okrutne ale stawiając się na miejscu mięsożercy homar to jakiś skorupiak niepodobny do człowieka ( już bardziej pies czy małpa ) wręcz karaluch i niech ginie. Zgodnie z zasadą że najpierw zabijamy istoty spoza stada ( najbardziej to pająki i komary !)

Ja z tego powodu nie wychwalam i nie krytykuje żadnej grupy, z mojego punktu widzenia jednak najbardziej pasowało by mi urodzić się Wietnamczykiem lub Chińczykiem :) a jakbym się urodził nim to wtedy ciekawy jestem czy chciałbym być Polakiem czy Francuzem :)

Cytat:
Aha, znaczy ukrycie przemocy jest lepsze od takiej samej nieukrytej? Ciekawa teoria.To w końcu nasza kultura nie uznaje przemocy, czy uznaje. Bo najpierw piszesz, że nie, a chwilę potem (dokładnie wyraz potem), że tak.
A Corrida jest jak najbardziej brutalna, to nie jest machanie chusteczką, tylko powolna tortura zwierzęcia.

Oczywiście ! Jeżeli coś ukrywamy znaczy że mamy świadomość że robimy coś złego ! Jeżeli nie ukrywamy to uważamy że robimy dobrze i niech inni patrzą. Kultura przemocy generalizując ;) nie uznaje. Dlaczego myślisz ubój zwierząt przenoszono do zamknietych rzeźni a mimo zycia w środowisku mięsożerców istnieje epitet "ty rzeźniku"a nie ma epitetu "ty piekarzu" . Wiemy że to złe i usunęliśmy większość mięsa do rzeźni i pudełeczek kolorowych. Przemoc istnieje, kultura w której żyjemy stara się ją sprowadzić do marginesu, ale nie wypleni jej.

Cytat:
Podobną plamą na honorze byłoby wzięcie pod uwagę, że podobnie jak w Polsce rozbiory i okupację ZSRR są jedną z przyczyn z powodu których nasz kraj jest nieco gorzej rozwinięty niż kraje europy

Ale rozbiory są NASZĄ winą nieudacznośćci, niezdyscyplinowania, przekupstwa, lenistwa, głupoty Polaków a hurra patrioci którzy myślą że Polska to jakis szczególny kraj zrzucają nasze niepowodzenia na Niemców, Rosjan i Austryjaków tylko nie na siebie. Jakoś Czesi mieli zabory dłużej niż my a są 2 razy bogatsi dziś wedle PKB PPP na osobę niż Polacy :) .
Cytat:
, tak kraje Afrykańskie przeżyły wielokrotnie gorsze rzeczy niż my i to z naszego powodu.Trudno oczekiwać by po wiekach niewoli kraje afrykańskie rozwijały się (W tym walczyły z tradycjami, tak jak my walczyliśmy o równouprawnienie kobiet, o to, że dzieci nie są przedmiotami, czy wiele innych rzeczy, które są jak najbardziej sprzeczne z dawną kulturą.) w równym tempie co Europa zachodnia.

A murzyni to samo. Byli niewolnikaimi i pod koloniami, bo nie byli w stanie samodzielnie przejść ze struktury plemiennej do państwowej która była by w stanie się obronić. Gdyby
nie kolonializm to zapewne nadal 3/4 społeczności żyło by tam w neolicie ( jak indianie północni ). W europie zdąrzył powstać Rzym i upaść , powstać europa średniowieczna podczas gdy w Afyce poza właściwie chyba Etiopią nie było żadnej większej i mocniejszej państwowości. Temu nie zaprzeczysz, że Afryka nie rozwijała się bo europejczycy, skoro kontaktu miedzy Europą a Afryką nie było w czasach cywilizacji Greckiej, Trypolskiej, Rzymskiej , Celtyciej itd. a mimo wszystko była tam pustka. ( istnieją jednak przesłanki co do Egiptu i murzynów w tamtejszych władzach ).

W Afryce nastąpiła jedna zła rzecz, zbyt szybki skok cywilizacyjny, za którym nie nadążają ludzie i to jest problem dzisiejszej Afryki, a my robimy im niedźwiedzią przysługę, ucząc w szkołach co wybitniejsze jednostki z kontynentu i zamiast zawracać ich do Afryki to dajemy im prawo pobytu, wysysając z tych już biednych krajów ( nie wszystkich jak wiadomo), ostatnie szanse na poprawę bo w kraju zostają nieudacznicy i bandyci ( np. Somalia)

Cytat:
Co nie zmienia faktu, że Afryka rozwija się i istnieją tam inne kraje poza tymi, które pokazuje się w telewizji jako przykład nędzy. (Był kiedyś dobry artykuł na racjonaliście na ten temat, ale za ch... iny ludowe nie mogę go teraz znaleźć.)

No właśnie mówie o tym wcześniej. Np. Popularny Gabon :) , ale np. RPA od końca lat 80tych mocno przyhamowała czy wręcz podupadła.

Cytat:
Chrześcijaństwo to nie katolicyzm. Jehowa nie istnieje. Adonaj również.
A z pawłem możesz sobie pogadać - macie podobny poziom argumentacji.
Kolejnych bzdur nie będę już komentował, bo nie zawierają nawet próby argumentacji.

Wiesz skoro biblia jest wytworem iluś tam ludzi, cała religia opiera się na jakimś micie to tak naprawdę księga i "błędne" interpretacje mnie nie interesują, gdyż interesuje mnie efekt czyli "chrześciaństwo" zakaz seksu pozamałżeńskiego i zarazem gwałcenie dzieci przez tych co zakazują :) . Nawet jeżeli nie stosujemy się do jej zaleceń ( jak np. ja ) to niestety z kultury którą ta religia długo była częścią już ciężko mi się wyrwać, bo za każdym razem czuje ludzki wzrok na sobie jak np. robie coś z potrzeby duszy wbrew kulturze.

[ Dodano: 2010-10-13, 11:29 ]
No a podczas jeszcze gdy w AngKor w Kambodży mieszkało około miliona ludzi to największe miasto Europy liczyło kilkanaście tysięcy :) .

A Chiny istnieją nieprzerwanie już chyba prawie 5000 lat :) I europa jest w tyle
w stosunku do Azji nie dlatego że nas Azjaci męczyki ( Atylla czy Temudżyn ) tylko dlatego że mamy mniejsze organizacyjne ku temu zdolności od Azjatów szerokopojętych ( Mongołowie np. z państwowością mieli zawsze problemy chociaż stworzyli największe imperium w historii :)
Ostatnio zmieniony przez KleryK 2010-10-13, 09:20, w całości zmieniany 1 raz  

anomaly 
Ostoja Wiedzy
TGaP

Wysłany: 2010-10-13, 11:21   

Cytat:
Bo empatia to odczuwanie nastroju, cierpienia innej istoty. Nie zabijesz kotka bo wiesz jakie to dla niego cierpienie i jego matki. Ja to tak zawsze rozumiałem i czułem.

Szczerze mówiąc nie obchodzi mnie jak *ty* rozumiałeś i czułeś, co oznacza jakieś słowo.
Cytat:
A kultura te czynności narzuca w oderwaniu od twoich odczuć( nie zabijaj kotka bo nie wypada, albo bo to grzech ). Trzy różne ścieszki efekt ten sam, kotek żyje.

Argumentacja "bo grzech" nie ma nic wspólnego z empatią.

Nadal nie poparłeś swojego twierdzenia, że empatia pochodzi od KK i naszej kultury. A fakty mówią, że pierwsze przejawy empatii pojawiły się 500 000 lat przed powstaniem chrześcijaństwa.

KleryK napisał/a:
Zauważ takie coś, jeżeli coś chcemy zrobić a nasza kultura uważa to za niezbyt chwalebne to robimy to za zamkniętymi drzwiami.
Holokaust - mordowania za zamknietymi drzwiami aby nikt tego nie widział
KleryK napisał/a:
Oczywiście ! Jeżeli coś ukrywamy znaczy że mamy świadomość że robimy coś złego ! Jeżeli nie ukrywamy to uważamy że robimy dobrze i niech inni patrzą. Kultura przemocy generalizując ;) nie uznaje. Dlaczego myślisz ubój zwierząt przenoszono do zamknietych rzeźni a mimo zycia w środowisku mięsożerców istnieje epitet "ty rzeźniku"a nie ma epitetu "ty piekarzu" . Wiemy że to złe i usunęliśmy większość mięsa do rzeźni i pudełeczek kolorowych. Przemoc istnieje, kultura w której żyjemy stara się ją sprowadzić do marginesu, ale nie wypleni jej.

To, że coś ukrywamy nie oznacza, że uważamy to za złe, tylko, że nie nadaje się na widok publiczny. Seksu również nie uprawiamy (przeważnie) publicznie, co nie znaczy (przeważnie), że uważamy seks za zły.
Wielki głód na Ukrainie nie polegał na zabijaniu bagnetem, co nie zmienia faktu, że był o wiele bardziej okrutny niż takie zabójstwo.

Ale przyjmijmy twoje założenie (nieudowodnione przez ciebie), że przy porównaniu obecna kultura zachodnia jest znacząco mniej brutalna niż inne.
Nawet gdy to założenie jest spełnione, to nie mamy gwarancji, że taki stan rzeczy będzie utrzymywał się stale. W średniowieczu to kraje arabskie były cywilizowane, a chrześcijańscy dzikusi rządzili w europie. http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age
Niestety obecnie, podobnie jak chrześcijańscy dzikusi w średniowieczu zatrzymali się w rozwoju nauki na tym, co dostali w starożytności, tak teraz w krajach arabskich do władzy doszli muzułmańscy dzikusi. Iran przed rewolucją islamską nie odstawał od reszty krajów tak bardzo - http://www.pagef30.com/20...revolution.html

Poza tym, ty nie wygłosiłeś stwierdzenia, że kultura Azjatycka jest bardziej brutalna (które również wydaje się być bzdurą), ty wygłosiłeś twierdzenie, iż empatia, to jest cecha tylko naszej kultury i inni są jej pozbawienie, co jest obraźliwe i po prostu głupie.

Cytat:
Ale rozbiory są NASZĄ winą

Pacz no, a ja myślałem, że to wina Rosji, Austrii i Niemiec. Jakich to głupot teraz uczą w szkole.

Cytat:
Gdyby
nie kolonializm to zapewne nadal 3/4 społeczności żyło by tam w neolicie ( jak indianie północni ).

Zapomniałeś dodać "wydaje mi się".
Ja jednak patrząc na przykład Japonii, która bez zostania kolonią potrafiła wyjść z epoki szogunatu i zostać dość cywilizowanym państwem, sądzę, że nie.
Istnieje więcej relacji między państwami o różnym stopniu zaawansowania technicznego niż kolonializm i izolacjonizm.

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2010-10-13, 13:38   

anomaly napisał/a:
Cytat:
Bo empatia to odczuwanie nastroju, cierpienia innej istoty. Nie zabijesz kotka bo wiesz jakie to dla niego cierpienie i jego matki. Ja to tak zawsze rozumiałem i czułem.

Szczerze mówiąc nie obchodzi mnie jak *ty* rozumiałeś i czułeś, co oznacza jakieś słowo.
Mysle, ze KLERYK nie pisal jak rozumial slowo empatia, lecz mial na mysli, ze "zawsze tak rozumial i czul" to , iz zabicie zwierzát to cierpienie (nie chodzilo mu o to, ze rozumial w taki a siaki sposób slowo empatia). Kleryk jak widac doskonale rozumie znaczenie slowa empatia (w tym poscie, bo nie wiem jak pisal w innych) - wczuwania sie w nastrój, uczucia...

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related
Ostatnio zmieniony przez an 2010-10-13, 14:16, w całości zmieniany 2 razy  

anomaly 
Ostoja Wiedzy
TGaP

Wysłany: 2010-10-13, 15:12   

@an
KleryK napisał/a:
Chodzi mi o to że mimo tego że jestem osobą wyjątkowo empatyczną i współczującą, uważam że jest to nienaturalne i wynikające z przystosowań kulturowych.

KleryK napisał/a:
empatia, pomoc jednostkom słabszym wyrzeczenie się brutalności i przemocy jest cechą chrześcijaństwa w odróżnieniu od brutalnego i krwawego Judaizmu

KleryK napisał/a:
Dlatego współczucie wynika tylko z kultury judeo-chrześcijańskiej. Zobaczcie na Azjatów ich brutalność wobec zwierząt i ludzi czy czarnych w Afryce, oni jakoś współczucia nie czują zbyt wiele dlatego te kultury ( zabijania, rytualne gwalty, obdzieranie zwierzat zywcem ze skory, jedzenie zywych zwierząt itd) jest dla osób o wąskich horyzontach dosyć szokujące. A to jest właśnie to co nazywamy kulturą i cechami nabytymi i pozwala nam wtedy zobaczyc na zasadzie porównania co jest ludzkie biologiczne a co jest wymysłem ludzkim.

Rzeczywistość napisał/a:

Cavemen 6million years ago had 'first strands of empathy for others'
Neanderthals in Europe up to 500,000 years ago had ‘a deep-seated sense of compassion’ for sick and weak members of their communities, archaeologists said.

Evidence of ‘routine care of the injured or infirm’ included the remains of a half-blind person with deformed feet and a withered arm who had been looked after for 20 years and a brain-damaged girl who was cared for until she was five or six years old.

The claims were made by a York university team studying the emergence of emotions in humans.

About 6million years ago, the researchers said, our primitive ancestors had ‘the first awakenings of an empathy for others and motivation to help them, perhaps with a gesture of comfort or moving a branch to allow them to pass’.

Neanderthals had more developed feelings, while compassion was
extended to strangers, animals and objects about 120,000 years ago.

‘We have traditionally paid a lot of attention to how early humans thought about each other but it may be time to pay more attention to whether or not they cared,’ said lead researcher Dr Penny Spikins in the journal Time And Mind.
Ostatnio zmieniony przez anomaly 2010-10-13, 15:16, w całości zmieniany 1 raz  

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2010-10-13, 17:11   

Kleryk rzeczywiscie w tamtych wypowiedziach inaczej to przedstawil.

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2010-10-13, 20:40   

Przy okazji Europy i reszty świata. Europa może sobie żyć dobrze i cieszyć się swoim humanitaryzmem, akcentować swoje wyższe wartości, bo pracują na to inni. Przeciętny europejczyk będzie płakał nad losem biednego hindusa któy musi zap***dalać 16h na dobę za ( dosłownie) miskę żarcia w fabryce butów, tylko nie zastanowi się, że popyt na te buty stwarza właśnie cywilizacja zachodnia. Większość nawet nie wie, że istnieje coś takiego, jak fair trade chociażby.
Z wieloma innymi rzeczami jest podobnie.

cat bless you

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2010-10-13, 21:08   

A może zrobimy konkurs typu na jakie pytania można odpowiedzieć słowem: różnie.

Zaczynam:
Czy empatia to odczuwanie nastroju, cierpienia innej istoty?

Różnie, pojęcie względne.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO :spam:

anomaly 
Ostoja Wiedzy
TGaP

Wysłany: 2010-10-14, 12:18   

Czy zrobimy konkurs na jakie pytania można odpowiedzieć słowem rożnie?

Różnie, pojęcie względne.

KleryK 
Ostoja Wiedzy
GO VEG OR DIE

Wysłany: 2010-10-15, 19:07   

Tak krótko bo kończę pracę, dokończe w poniedziałek.

Empatia - odczuwanie uczuć innej istoty => współczucie , nie zadajemy cierpienia innym istotom

Chrzescijanstwo - przykazania boskie, przebaczanie, nie żywienie nienawiści, wyrzeczenie się przemocy wobec innych istnień( ludzkich rzecz jasna ), zabojstwo to grzech smiertelny itd skutek : chronimy inne istoty a zadawanie im bólu i cierpień to zło ( dlatego wykorzystujemy niewolników w innych krajach, a zwierzątka zabijamy w rzeźniach byle byśmy my i nasze otoczenie było czyste)

-------------------

Jest jakaś podstawowa więź ze swoim stadem ( u zwierząt rodzina- gatunek, u ludzi rodzina - rodzaj ludzki - zwierzeta futerkowe itd ) ale do pewnego poziomu. Dlatego pochówki Homo Sapiens Neandertalis nie są niczym dziwnym z racji tego że gatunek ten był prawdopodobnie bardziej inteligentny od nas Homo Sapiensów :,; ogólnie Neandertalczycy to mój ulubiony temat archeologiczny i mogę o nich dużo mówić) i więź między osobnikami z naszej rodziny czy stada u bardzo wielu zwierząt.

Mi chodzi o tą granicę. Kiedy ja potrafię zabić każdego od swoich rodziców włącznie, a kiedy zabić mogę dopiero muchę lub komara, ale ślimaka nie.

Te granice wynikają z wrodzonej empatii ( powiedzmy że każda rasa po równo ) i z kultury. W Europie więzi plemienne stadne zniknęły dosyć dawno i dokładnie zapoczątkowało to chrześcijaństwo jako pierwsza uniwersalna religia dla wandala, gota, rzymianina i żyda. Wcześniej i praktycznie do dziś każda z tych religii związana była z plemieniem danym. Zabić kogoś z grupy to źle, ale osobnicy spoza grupy wierzący w innego boga już mogą być pod nóż.

Chrześcijaństwo zrobiło przełom kiedy na ludzi spoza swojej grupy zaczęliśmy patrzeć jak na wspólnotę.

--------

W Azjii , Ameryce, Afryce ogólno etnicznej religii by brakowało. Powstał jedynie Islam będący bardzo podobny do chrześcijaństwa i idący nawet dalej w tolerancji wobec innych ludzi ( w islamie innowiercy byli traktowani o wiele lepiej niż w chrześcijaństwie) . Tam nadal Timur Lenk zdobywając miasto nie miał skurpułów aby rozjechać wozami 10.000 dziecięcych główek i szokiem było to głównie dla europejczyków, chociaż sami w podobnym okresie potrafili wyrżnąć muzułmańską ludność Jerozolimy, czy tysiące wegańskich Katarów czy Albigensów we Francji, bo przestali należeć do stada.

A w Ameryce w Chichen Itza Aztekowie kroili brzuszki swoich 10.000 sąsiadów bo trzeba było trzymać niebo w miejscu.

Teoria teorią , lata mijały, chrześcijaństwo mimo że nie zakazuje kary śmierci to jednak dla laika zakazuje bo takie mamy przykazanie mojżeszowe, ludzie czy wierzyli czy nie, słuchając dziesiątki lat co można co nie można coś robili a coś nie robili. Rzeczy które z początku były narzucone przez wiarę z czasem stały się prawami z nią niezwiązanymi wchodząc w skład "kultury". Czysty przypadek. Jezus urodził by się w Urdze nie w Betlejem, to sytuacja była by zapewne odwrotna.

Nie udowadniam tutaj że biały jest gorszy od czarnego. Chodzi mi o to że ewolucja kulturowa naprowadziła nas tak, że dużo głupków płacze w Polsce że Koreańczycy jedzą ich ukochane pieski. Hindusi płaczą że Polacy jedzą Wołowinę, a Japończycy płaczą że nie pozwalamy im zabijać Wielorybów. Tak naprawdę z punktu widzenia logiki nie różni się czy zjem psa, fokę czy krowę. Czy zabije Polaka, Kenijczyka czy Mongoła. A jednak w każdej kulturze zabicie każdej z wymienionych wcześniej istot było by traktowane zupełnie inaczej.

Np. z ciekawostek Polska jest ewenementem pod względem morderstw. Mamy ich 5-7 razy mniej niż przeciętny kraj europejski czy Malta czy Rosja czy Niemcy czy Francja.

Coś sprawia że w Polsce jest się ludziom o wiele trudniej posunąć do zabicia drugiej osoby ( i nie jest to prawo, gdyż mordercy są u nas stosunkowo łagodnie traktowani)

Wiem wiem, to wszystko uogólnianie :) ale świadome.

Dobra lece do domu :)

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2010-10-15, 23:49   

KleryK napisał/a:

Dlatego pochówki Homo Sapiens Neandertalis nie są niczym dziwnym z racji tego że gatunek ten był prawdopodobnie bardziej inteligentny od nas Homo Sapiensów

Mieli większą pojemnośc mózgu, a to nie to samo. Natomiast z całą pewnością mieli mniejsze zdolności adaptacyjne od homo sapiens.

cat bless you

Kreator 
Ostoja Wiedzy
Zbieg Okoliczności

Wysłany: 2010-10-21, 17:49   

Nie mieli mniejszych zdolności adaptacyjnych. Kluczem do przewagi naszego gatunku była komunikacja międzyplemienna. Neandertalczycy tworzyli wspólnie małe, niewspierające się grupki... ot, taki szczegół.

&
No FoMo

raman 
Łamacz Klawiatur

Wysłany: 2010-11-04, 19:39   

a ja w tym filozoficzno-religijnym sporze wrzucę coś nie na temat, bo o drapieżnictwie okiem wegetarianina:)

polska tv zapodała dziś w okolicy południa jakiś filmik o człekokształtnych- w tym między innymi o szympansach. w sumie słyszałem o tym, że małpki lubią czasem coś spoza wege (zwłaszcza, że wsuwają ogromne ilości bogatych w białko zwierzęce owadów), ale polowanie w wykonaniu szympansów, w dodatku na mniejszych braci (inny gatunek małp) "na własne oczy" widziałem po raz pierwszy.

dziwne to to, gdy zazwyczaj kojarzona z bananem istota rozrywa i ze smakiem pałaszuje ogoniastego kompana...

a w tle głos lektora informujący, że małpy spożywając mięso przegryzają roślinami- postępując jak człowiek- danie mięsne okraszają zestawem surówek.

no cóż... kolejny mit między bajki włożyć.

pozdro
But they are sure coming slow.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2010-11-04, 20:58   

Raman nie rozpoznajesz dwóch rzeczy: drapieżnictwa, gdzie osobnik zabija inne zwierzę w celu zdobycia pożywienia, a walki o utrzymanie terytorium i zasobów pokarmowych.
Ten drugi przypadek występuje powszechnie w świecie zwierząt, niezależnie czy dany gatunek jest roślinożerny czy nie.
Zobacz flimiki o bawole afrykańskim i lwach:
http://www.youtube.com/watch?v=8k4AlLfCcOc
http://www.youtube.com/watch?v=y3zg21d-pgc

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO :spam:

Odpowiedz do tematu