Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
etyka wegetarianina

czemu nie jesz miesa?
z powodow ideologicznych
87%
 87%  [ 142 ]
zeby byc zdrowszym
12%
 12%  [ 20 ]
z powodow finansowych
0%
 0%  [ 1 ]
Głosowań: 163
Wszystkich Głosów: 163

Autor Wiadomość
maris 
Natchniony Veg

Wysłany: 2005-04-14, 19:20   etyka wegetarianina

:) jesli etyka wegetarianina motywowana jest glownie sercem,a nie tylko zoladkiem,to jest to jasne jak slonce i naturalne jak owoc na drzewie niemodyfikowanym...
Poszerzona swiadomosc na temat prawidlowego sposobu odzywiania sie jest drugim argumentem po etyce i milosci do innych Istot.Jest tylko wazne w tym przypadku,aby dostarczac organizmowi niezbedne skladniki,do tego potrzebna jest wiedza na temat zdrowego i czystego pokarmu,ale tez i znajomosc wlasnych przyzwyczajen zywieniowych.
Sama etyka jest niewystarczajaca,gdy ktos z powodu niewlasciwego wegetarianskiego pokarmu zacznie chorowac.Dlatego etyka wobec wlasnej osoby,milosc do samego siebie jest potrzebna po to,aby mozna bylo walczyc o etyke i milosc dla innych,czujacych i podobnych do nas Istot.Etyka jest rowniez nasza bronia przeciw znieczulicy systemu prawnego i spolecznego.Moc naszych argumentow jest po stronie prawdy i z tym musza sie liczyc ci,ktorzy maja prymitywne argumenty przeciwko nam.Ale napewno ci inni...maja jeszcze droge ewolucji przed soba,jak nie w tym,to w nastepnym wcieleniu. :idea:
pozdrawiam,maris.
Ostatnio zmieniony przez maris 2005-04-14, 19:25, w całości zmieniany 1 raz  

pomidor 
Veg Niebanalny
o każdej porze

Wysłany: 2005-04-19, 23:14   

Nie jem mięsa, bo dowiedziałem się od swojej kobiety, że tak mozna. Później dowiedziałem się, że można nie jeść i być zdrowym. A teraz nie jem, bo wstręt mnie ogarnia, jak myślę skąd mięso się bierze. Dzieciom się tego nie mówi, tylko że krówki dają mleko, a świnki mięso...

pao 
Łamacz Klawiatur

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2005-04-20, 12:37   

Cytat:
Dzieciom się tego nie mówi, tylko że krówki dają mleko, a świnki mięso...

taaaak, że krówki daja mleko a jak już nie mogą go dawać (po jakis 5ciu latach drastycznej eksploatacji) to też dają mięso...

mary jane 
Veg Niebanalny

Wysłany: 2005-04-26, 15:41   

młodsze dzieci, czyli np. przedszkolaki myślą, że kiełbaski rosną na drzewach. 6letni brat mojego chłopaka nie miał pojęcia, ze żeby on mógł zjeść kiełbasę musi zginąć cielak! gdy o tym usłyszał był bardzo zdziwiony i smutny. jednak rodzinna propaganda kazała mi się zamknąć i dziecko wciąż uwielbia swojego pieska, a z drugiej strony wcina mielone :/

va
[Usunięty]

Wysłany: 2005-05-14, 00:37   

inne? bo nie lubię? bo nie pamietam dlaczego? hmm bo byłam młoda i głupia i myśłałam, że po śmierci zostanę pająkiem, to bodajże główna przyczyna. nadbudowa ideologiczna przyszła z wiekiem. aa no i nie lubię, brzydzę się i tak dalej ;p

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2005-06-04, 01:36   

Cytat:
czy wedlug was wszystkie zywe stworzenia podlegaja zasadom lancucha pokarmowego a czlowiek nie? czemu?

oczywiście, że podlegamy zasadom łańcucha... natura zaś mówi nam, że nie jesteśmy przystosowani do spożywania mięsa (w sensie fizjologicznym oraz często psychicznym)..

inną kwestią jest nasza zdolność adaptacyjna - nasi przodkowie prawdopodobnie sięgnęli po mięso, gdy chcieli przeżyć epokę zlodowacenia

Cytat:
czy zajadywanie miesa jest zle gdyby poddac je ocenie etycznej? czy kiedy jedno zwierze zabija drugie to rowniez jest to niedobre/nieetyczne?

etyka pojawia się tam, gdzie istnieje możliwość wyboru - zwierzęta jej nie mają - my TAK

Cytat:
czemu nie mozemy zabic swini a mozemy komara?

z tego samego powodu, dla którego usuwamy kleszcza ze skóry... komarów nie jemy, tylko bronimy się przed nimi :roll:

defu 
Veg przez duże V
wedżi pedżi

Wysłany: 2005-06-04, 10:11   

okazuje sie ze to wszytsko nie jest takie proste. ludzie jedli mieso przed zlodowaceniami i gdyby tego nie robili nie byloby nas teraz tutaj, pozatym czlowiek w pewnym stopniu przystosowany jest do trawienia miesa.

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2005-06-04, 11:03   

kiedyś drążyłem temat "jak to się stało, że człowiek zaczął jeść mięcho"

w swojej biblioteczce znalazłem ciekawostkę:

Powstanie różnych nisz ekologicznych sprzyjało sukcesowi tych gatunków, które były zdolne do najszybszego przystosowywania się, natomiast zniknięcie wielu elementów dawnego środowiska było równoznaczne z wyrokiem śmierci na gatunki, które dostosowywały się wolno. Mikroskopowe badania zadrapań na zębach Homo habilis i Australopithecus robustus wykazały, że były one dobrze wypolerowane, co sugerowałoby, iż hominidy te żywiły się owocami, a nie spożywały trawy i nie kruszyły kości. W odróżnieniu od nich, zęby Homo erectus były bardzo porysowane i miały liczne zagłębienia, co wskazywało na wszystkożemość tych hominidów; musieli oni między innymi jadać korzenie pokryte glebą. Zestaw ich narzędzi, a być może i broni, był udoskonalony, co sugerowałoby aktywne, zorganizowane polowania oraz wzrost spożycia mięsa. Wydaje się zatem, że Homo erectus przetrwał tam, gdzie Homo habilis i Australopithecus musiały ustąpić, gdyż zdołał dostosować się do surowszych warunków spowodowanych bardziej suchym klimatem.

:D

tak więc okazuje się, że człowiek to niezły twardziel i po prostu jesteśmy w stanie przeżyć niesprzyjające nam warunki, kosztem innych stworzeń

sylwia 
Veg Do Potęgi
"ta zła"

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2005-06-04, 18:35   

dowiedzialam sie ostatnio, ze teoria o powielaniu w kolejnych pokoleniach zmian w genach bedacych wynikiem zprzystosowywania sie do zmiennych warunkow srodowiska moze nie miec uzasadnienia. Geny ludzkie nie zmienily sie od 40 000 lat, tak wiec zyjemy w srodowisku zupelnie nam nie sprzyjajacym...Troche :offtopic: ale ciekawe..

P.S. Dowiedzialam sie tego od. prof.dr hab. US, zeby znowu nie bylo tekstu o"niedouczonych ignorantach", czy cos w ten desen :twisted:

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2005-06-05, 10:35   

prof.dr hab. US napisał/a:
teoria o powielaniu w kolejnych pokoleniach zmian w genach bedacych wynikiem zprzystosowywania sie do zmiennych warunkow srodowiska moze nie miec uzasadnienia.

:hmmm: to chyba odważna teoria

:) 
Veg nad Vegami
Krówka

Wysłany: 2005-06-20, 17:43   

Daję prostą odpowiedź :
IDEOLOGICZNYCH :D

hatiffnatka 
Natchniony Veg

Wysłany: 2005-07-08, 21:49   

z powodow ideologicznych (jak wiekszosc tutaj) i szacunku dla zycia kazdej istoty (poza komarami :x )

:) 
Veg nad Vegami
Krówka

Wysłany: 2005-07-17, 14:59   

hmm. może jednak dla zdrowia - nie mojego, zwierzątek ( a swoje tak przy okazji)

xVeganBoyx 
Łamacz Klawiatur
Vegan Revolution

Wysłany: 2005-07-17, 15:38   

Cytat:
z powodow ideologicznych (jak wiekszosc tutaj) i szacunku dla zycia kazdej istoty (poza komarami )
widze szacunek wybiorczy ....

Owsianka 
Veg Dojrzały

Wysłany: 2005-08-08, 14:37   

Po pięciu latach wegetarianizowania sytuacja kształtuje się nieco inaczej niż na początku tej drogi, jednak pierwotnym bodźcem była kwestia zdrowotna.

Odpowiedz do tematu