Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
etyka wegetarianina

czemu nie jesz miesa?
z powodow ideologicznych
87%
 87%  [ 142 ]
zeby byc zdrowszym
12%
 12%  [ 20 ]
z powodow finansowych
0%
 0%  [ 1 ]
Głosowań: 163
Wszystkich Głosów: 163

Autor Wiadomość
Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2012-03-13, 22:40   

Mikołaj napisał/a:
czemu nie mozemy zabic swini a mozemy komara?

Ludziom pod względem pokrewieństwa ewolucyjnego i zdolności mentalnych jakoś 1000 razy bliżej do świń niż świniom do komarów. Jeśli więc z tego, że możemy zabijać komary, wynika, że i świnie możemy - to tym bardziej z tego, że możemy zabijać świnie, wynika, że możemy i ludzi.

hexehexe 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2012-03-23, 18:20   

Temat stary, pewnie już nieaktualny dla założyciela, ale inni mogą mieć podobne wątpliwości, więc i ja się wypowiem :) )

Cytat:
z jakiego powodu nie jecie miesa? najprawdopodobniej wiekszosc z was z powodow ideologicznych, prawda?

Prawda :) .

Cytat:
co ideowego nie jedzenia miesa... sam przestalem jesc mieso z tego powodu, teraz nie jem juz z przyzwyczajenia.

Też tak miałam w pewnym okresie... nawet mniej mnie brzydziło mięsojadztwo, wszystko się rozmyło... podobno do wszystkiego się można przyzwyczaić...

Cytat:

czy wedlug was wszystkie zywe stworzenia podlegaja zasadom lancucha pokarmowego a czlowiek nie? czemu? czy zajadywanie miesa jest zle gdyby poddac je ocenie etycznej?

1. Nie wszystkie zwierzątka biorą udział w łańcuchu pokarmowym. (Roślinożerne tylko jednostronnie- zostaną stoczone przez robale, ale dopiero gdy same umrą, np. krowa: je trawę, zaś ją zjedzą robale (ale dopiero po śmierci))
2. Czemu nie człowiek? Bo człowiek jest czymś więcej: ma kulturę, cywilizację, rozwinięty umysł, wyobraźnię i uczucia. Od człowieka wymaga się więcej (przynajmniej ja wymagam więcej)

Inne potrzemy musimy powściągać do tego stopnia, że nie zachowujemy się już jak zwykłe zwierzaczki- wymaga się od nas więcej (kodeks prawa nawet to normuje). Samiec homo sapiens nie może podejść w parku do samicy i zacząć kopulować tak jak robi to kocur kotce... Bo jeśli tak zrobi, to trafi za kraty i dobrze. Jesteśmy Ludźmi, przez duże L, więc nasze instynkty muszą być powściągane i odpowiednio normowane przez wyższe potrzeby i przez wyższe wartości!

Cytat:

czy kiedy jedno zwierze zabija drugie to rowniez jest to niedobre/nieetyczne?

Czy można mówić o ETYCE wśród zwierząt? Etyka jest sprawą ludzką. Zwierzęta żyją po to, żeby jeść i spać (tyle zaobserwowałam na przykładzie mojego Kociaczka :D )

Cytat:
czemu nie mozemy zabic swini a mozemy komara?

1.Jeśli przyjmiemy, że "możemy" zabić komara, to możemy bo:
-zagraża nam (komar malaryczny)
-wkurza nas ciągłym kłuciem więc jest to jakby "obrona własna"

2.jeśli przyjmiemy że "nie możemy" zabić komara, to dlatego że...
-nie mamy prawa ani powodu!

Natomiast świnka- żeby ją zabić, nie wystarczy odruch (tak jak w przypadku komara), bo ona nam nie zagraża (nie mówimy o spotkaniu dzikiej świni z człowiekiem z puszczy 1:1)

Ja sobie z tym radzę tak: NIE ZABIJAM BEZ POTRZEBY. Jak zaatakuje mnie komar malaryczny- zabiję go... Jeśli zostanę zesłana do wioski Eskimosów i po 50 dniach bez jedzenia zostałabym po raz kolejny poczęstowana przez miejscowych mięsem foki- musiałabym je zjeść, a nawet może sama pomagałabym w jej upolowaniu :( (( dlaczego? Bo musiałabym w takiej sytuacji wybierać między moim życiem a życiem foki. Moje życie jest ważniejsze (z mojego pkt widzenia) od życia foki, natomiast moje zachcianki nie mogą decydować o czyjejś śmierci!!!!!!!!!!!

Cytat:
zadajac sobie te pytania doszedlem do wniosku, ze w jedzeniu miesa tak naprawde nie ma nic zlego.

Zdecydowanie jest!!!
Ostatnio zmieniony przez hexehexe 2012-03-23, 18:31, w całości zmieniany 1 raz  

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2012-03-26, 10:55   

WITAM :sloneczko:

Mikołaj napisał/a:
z jakiego powodu nie jecie miesa? najprawdopodobniej wiekszosc z was z powodow ideologicznych, prawda?
co ideowego nie jedzenia miesa... sam przestalem jesc mieso z tego powodu, teraz nie jem juz z przyzwyczajenia.
czy wedlug was wszystkie zywe stworzenia podlegaja zasadom lancucha pokarmowego a czlowiek nie? czemu? czy zajadywanie miesa jest zle gdyby poddac je ocenie etycznej? czy kiedy jedno zwierze zabija drugie to rowniez jest to niedobre/nieetyczne? czemu nie mozemy zabic swini a mozemy komara?
zadajac sobie te pytania doszedlem do wniosku, ze w jedzeniu miesa tak naprawde nie ma nic zlego.
moze ktos odpowie mi na moje pytania?

"Etyka Praktyczna" Peter Singer, z angielskiego przełożyła Agata Sagan ,Wyd. Książka i Wiedza str. 65-89
https://docs.google.com/v...1cicmKliXeT5rXA
http://www.pte.hekko.pl/p..._praktyczna.pdf
rozdział:
3.Równość dla zwierząt?
Rasizm i szowinizm gatunkowy
Szowinizm gatunkowy w praktyce:
-Zwierzęta jako pokarm
-Eksperymenty na zwierzętach
-Inne formy szowinizmu gatunkowego
-Niektóre obiekcje
-Skąd wiemy ,ze zwierzęta mogą odczuwać ból
-Zwierzęta zjadają się nawzajem,dlaczego więc nam nie wolno zjadać zwierząt
-Różnice między ludźmi i zwierzętami
-Etyka i wzajemność

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :sloneczko: :bye:

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2012-04-16, 09:58   Re: etyka wegetarianina

Jenny TEICHMAN "ETYKA SPOŁECZNA"przełożyła Anna Gąsior- Niemiec, wyd.Oficyna Naukowa 2002
Rozdział 5. Istoty Ludzkie a inne zwierzęta str.51-61
https://docs.google.com/v...fNtEM7FFifD6sJA
http://www.pte.hekko.pl/p...a_spoleczna.pdf

Dorota Probucka "Etyka. Wybrane zagadnienia i kierunki"str. 50-64, wyd. Akademii im.Jana Długosza w Częstochowie
https://docs.google.com/v...T12ebyus3vbyr9w
http://www.pte.hekko.pl/p..._i_kierunki.pdf

:bye:

pawel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-16, 12:28   

Czy etyka wegetajanina dotyczy tylko zwierzat? Jak ktos pisal mozna gwalcic, mordowac moze jak tu byly osoby za pedofilia i byc wege? ALbo aborcja wielu wegan np widze jest za zabijaniem dzieci w brzuchu/

madlen 
Natchniony Veg

Wysłany: 2012-04-16, 21:47   

hexehexe napisał/a:
Czemu nie człowiek? Bo człowiek jest czymś więcej: ma kulturę, cywilizację, rozwinięty umysł, wyobraźnię i uczucia. Od człowieka wymaga się więcej (przynajmniej ja wymagam więcej)

człowiek jest częścią łańcucha pokarmowego, ale nie jest zwierzęciem mięsożernym. cywilizacja i kultura nie ma tu wiele do powiedzenia, gdyż po prostu naszą naturą nie jest jedzenie mięsa.

hexehexe napisał/a:
Czy można mówić o ETYCE wśród zwierząt? Etyka jest sprawą ludzką.

w przypadku zwierząt nie można mówić o etyce (btw etyka to nauka, powinno się raczej mówić o moralności, ale mniejsza), bo zwierzęta kierują sie instynktem przetrwania, nie myślą symbolicznie więc nie postrzegają tego w kategoriach dobra/zła, to po prostu zaspokojenie naturalnych potrzeb. trzeba rozróżnić myślenie zwierząt od myslenia człowieka, bo przy największym szacunku do tych pierwszych nasze myslenie się różni. poza tym człowiek nie jest żadna istotą wyższą, która musi powstrzymywać popęd zabijania i jedzenia mięsa, bo to nie jest naturalny popęd tylko wytwór kultury i cywilizacji

pawel napisał/a:
ALbo aborcja wielu wegan np widze jest za zabijaniem dzieci w brzuchu

ja jestem za aborcją a jestem wege i nie widzę w tym żadnej sprzeczności

pawel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-16, 22:22   

madlen napisał/a:

pawel napisał/a:
ALbo aborcja wielu wegan np widze jest za zabijaniem dzieci w brzuchu

ja jestem za aborcją a jestem wege i nie widzę w tym żadnej sprzeczności

Ok. To nie jest temat o aborcji zeby o tym rozmawiac, ale powiem Ci ze byli nawet weganie co twierdzili ze dziecko to szkodnik. Glowna teza jednak bylo (to byl tylko przklad) co innego. To jest tak ze podaje teze, a przklad jest tylko by unaocznic. Fajnie ze sie odnislas do niego ale wolalbym gdybys dala rade sie odniesc do tezy calsiowej. Czy jest mozliwe bycie wege i nie miec caloswej mornosci na inne tematy?

Z regoly jest tak ze grupa spoleczna najpierw stara sie nauczac innych. Wydaja ksiazki broszukrki itp. W miare powiekszania sie grupy potzrebuje ona jednak wewnatrznego nauczania. Mowiac o ETYCE WEGETAJANINA moze czas nacisnac na wewantrzny dialog a nie tylko na zewantrz? Do miesojadow?

madlen 
Natchniony Veg

Wysłany: 2012-04-16, 22:29   

zasadniczo to jesli mówimy 'nie zabijaj' to nie zabijamy żadnej żywej istoty. jeśli zabijamy, to nie mówimy, że nie wolno zabijać. wszystko zależy, co dla kogo jest moralne, wiadomo że nie ma jednej wykładni

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2012-04-16, 23:14   

madlen napisał/a:
człowiek jest częścią łańcucha pokarmowego, ale nie jest zwierzęciem mięsożernym. cywilizacja i kultura nie ma tu wiele do powiedzenia, gdyż po prostu naszą naturą nie jest jedzenie mięsa.

Tak mówią propagandowe wegebroszurki. Nauka niestety twierdzi jednogłośnie, że jedzenie mięsa leży ludzkiej naturze. Człowiek jest wszystkożercą.

Wegepropagandyści popełniają tzw. błąd moralistyczny, owoc myślenia życzeniowego. (Jeśli coś jest złe, to musi być nienaturalne.)

madlen napisał/a:
(btw etyka to nauka, powinno się raczej mówić o moralności, ale mniejsza)

Etyka to zarówno dział filozofii, jak i po prostu moralność.

SJP napisał/a:

etyka
1. «ogół zasad i norm postępowania przyjętych w danej epoce i w danym środowisku»
2. «nauka o moralności»
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Makrela 2012-04-16, 23:29, w całości zmieniany 2 razy  

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2012-04-17, 11:01   

Tomasz Makrela napisał/a:
Nauka niestety twierdzi jednogłośnie, że jedzenie mięsa leży ludzkiej naturze.

Nic dziwnego biorąc pod uwagę niezłe zdolności adaptacyjne człowieka. Dostatek mięsa uczynił z nas zwierzożerców.

Gdy patrzę na człowieka widzę stwora, któremu natura, owszem dała możliwość spożywania mięsa, ale może jakichś robaków czy innych tam bezkręgowców, no ewentualnie małych kręgowców.

Ale krowa??

madlen 
Natchniony Veg

Wysłany: 2012-04-17, 22:54   

człowiek zaczął jeść mięso, kiedy zaczął wytwarzać artefakty kulturowe, więc to nie jest natura. poza tym w wielu książkach przytaczane są badania, które potwierdzają naturalną roślinożerność człowieka. to, że jesteśmy w stanie coś przyswoić ie znaczy, że leży to w naszej naturze. poza tym nie powiesz mi chyba, że mamy naturale zdolności p do polowania?

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2012-04-18, 10:55   

madlen napisał/a:
poza tym w wielu książkach przytaczane są badania, które potwierdzają naturalną roślinożerność człowieka

Pytanie brzmi, którego człowieka? Współczesnego? Przodka? Jeśli przodka, to którego?

Kilka dyskusji na ten temat:
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=673
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=2192

i cytat z tego postu:

Cytat:
"Powstanie różnych nisz ekologicznych sprzyjało sukcesowi tych gatunków, które były zdolne do najszybszego przystosowywania się, natomiast zniknięcie wielu elementów dawnego środowiska było równoznaczne z wyrokiem śmierci na gatunki, które dostosowywały się wolno. Mikroskopowe badania zadrapań na zębach Homo habilis i Australopithecus robustus wykazały, że były one dobrze wypolerowane, co sugerowałoby, iż hominidy te żywiły się owocami, a nie spożywały trawy i nie kruszyły kości. W odróżnieniu od nich, zęby Homo erectus były bardzo porysowane i miały liczne zagłębienia, co wskazywało na wszystkożemość tych hominidów; musieli oni między innymi jadać korzenie pokryte glebą. Zestaw ich narzędzi, a być może i broni, był udoskonalony, co sugerowałoby aktywne, zorganizowane polowania oraz wzrost spożycia mięsa. Wydaje się zatem, że Homo erectus przetrwał tam, gdzie Homo habilis i Australopithecus musiały ustąpić, gdyż zdołał dostosować się do surowszych warunków spowodowanych bardziej suchym klimatem. "

Cytat:
to, że jesteśmy w stanie coś przyswoić ie znaczy, że leży to w naszej naturze.

Adaptacja jest jak najbardziej naturalną cechą organizmów.

Cytat:
poza tym nie powiesz mi chyba, że mamy naturale zdolności do polowania?

Zależy czy wykorzystywanie naszego mózgu uznać za "naturalną zdolność". Naturalność (o bardzo mętnej definicji) nie powinna stanowić przedmiotu dyskusji dotyczącej etyki. Czy używanie kosy i cepa podczas pozyskiwania ziarna zbóż jest naturalne?

Przedmiotem dyskusji o wegetariańskiej etyce powinno być rozważanie czy nasz mózg wykorzystujemy do tego, by minimalizować cierpienie innych istot czy do tego by je powiększać. Nie zastanawiajmy się, czy jedna i druga postawa jest naturalna, bo to do niczego nie doprowadzi.

Dlatego bardziej w kategoriach luźnego spostrzeżenia należy traktować stwierdzenie typu: "Patrząc na zewnętrzną budowę człowieka, widzimy zwierzę zdolne do chwytania wysokobiałkowych robaków, zrywania owoców, wygrzebywania warzyw, łuskania ziaren, a nie zwierzę, które zagryza bydło."

Tomasz Makrela 
Veg przez duże V
pinkg pomg

Wysłany: 2012-04-18, 17:25   

madlen napisał/a:
człowiek zaczął jeść mięso, kiedy zaczął wytwarzać artefakty kulturowe, więc to nie jest natura.

1. Zdanie człowiek zaczął jeść mięso, kiedy zaczął wytwarzać artefakty kulturowe może być prawdziwe dla człowieka rozumianego jako rodzaj (homo), ale nie jako gatunek (homo sapiens sapiens). My chyba rozmawiamy o ludziach jako gatunku, a nie jako rodzaju, o homo sapiens sapiens, a o nie neandertalczykach i reszcie małpopodobnej czeredy? Człowiek rozumiany jako gatunek jadł mięso od zawsze.
2. Zacytuj jakiś naukowy artykuł, który potwierdza, że człowiek (niech już będzie człowiek rozumiany jako rodzaj) przed wynalezieniem tychże artefaktów nie jadł robaków ani padliny.
3. Jeśli używanie narzędzi jest nienaturalne, to znaczy, że nienaturalnie postępuje pająk, który używa narzędzia w postaci pajęczyny? Albo owad, który poluje na inne owady za pomocą za pomocą ziarenek piasku? (Donald Griffin pisał o takim, nie pamiętam nazwy.) Ewentualnie ptak używający patyczka do wydłubywania z kory robaków? Homo sapiens ma używanie narzędzi w genach, tak jak i ww. zwierzątka. Pogląd, że odczytywanie instrukcji zapisanych w genach jest nienaturalne, wydaje mi się strasznie karkołomny.

madlen napisał/a:
poza tym w wielu książkach przytaczane są badania, które potwierdzają naturalną roślinożerność człowieka.

W jakich na przykład? I czy nie są one traktowane przez mainstream naukowy jako herezja?

madlen napisał/a:
poza tym nie powiesz mi chyba, że mamy naturale zdolności p do polowania?

1. Dyskusja dotyczy tego, czy jedzenie mięsa jest dla nas naturalne, a nie tego, czy polowanie. Można jeść mięso i nie polować - nazywa się to padlinożerstwem.
2. Tak, bez wątpienia mamy naturalne zdolności do polowania na robaki, żaby i inne drobne a powolne żyjątka.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Makrela 2012-04-18, 17:57, w całości zmieniany 13 razy  

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2012-04-24, 09:57   

"Etyka problemy i poglądy" PETER VARDY, PAUL GROSCH
str.193-202, rozdział 16
'Prawa zwierząt"
https://docs.google.com/v...RbzZlacHsikpYnw
http://www.pte.hekko.pl/pliki/elzanowski/etyka.pdf

:bye:

marti 
Łamacz Klawiatur

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2012-04-24, 20:15   

Na poczatek witam wszystkich, bo to mój pierwszy post tutaj :D

Osobiście uważam, że nie powinno się rozważać czy coś jest naturalne, dlatego, ze człowiek wyewoluował z takiego a takiego gatunku, zaczął polować, wcinać mięso i to jest naturalne. Ewolucja jest czymś, co nie nastąpiło, to się dzieje ciąglę, nowe umiejętności są dodawane do naszego repertuaru, aby przetrwać, a stare niepotrzebne przestają byc używane. Także teraz, jako gatunek jesteśmy na szczycie i jesteśmy w stanie przeżyć w zdrowiu bez rzeczy, które były potrzebne kiedyś tam, bo zwyczajnie potrafimy poradzić sobie inaczej.
Nie uważam, by człowiek musiał polować (czy dzisiaj zabijać w rzeźniach) by przetrwać. Skoro pies (uznawany przecież za o wiele bardziej mięsożerne zwierzę niż człowiek) nie potrafi polować (no może część potrafi, ale łańcuch łowiecki u większości psów się kończy przed schwytaniem, lub przed rozszarpaniem i zjedzeniem zdobyczy), a ewoluował znacznie krócej niż człowiek, a utracił w pewnym stopniu instynkt łowiecki (ba, potrafiliśmy go przerobić np. na pasienie owiec), to jaki problem miałby mieć człowiek, zeby samemu wreszcie zakceptować, ze nie jest już dzikusem z dzidą, który poluje, bo nadeszła zima i nie można już owocków z drzewek zjadać.

Ja się przyznam wege jestem krótko, mimo że jakaś tam świadomość się we mnie rodziła już wcześniej, to niestety ulegałam wpływom ciemnoty, przystawałam na "kompromis" (rzadko, ale od czasu do czasu trzeba zjeść mięso, człowiek się napracuje to musi porządnie zjeść, bo to, bo tamto). Naszczęście trafiłam wreszcie w środowisko (internetowe wprawdzie, ale daje mi ogrooomnie dużo), które nie neguje, a usprawiedliwa i uczy. No, a głównym powodem mojej decyzji były moje zwierzaki (psy), które bardzo kocham i zaczęłam zauważać obłudę, że mam tak różny stosunek do innych zwierzaków i przestałam postrzegać kurczaka jako kotleta.

http://mini-transformacja.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez marti 2012-04-24, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu