Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Towarzystwo Ochrony Vegan

Jesteś za powstaniem takiej organizacji formalnej czy nieformalnej?
Za formalnym (zarejestrowanym w urzędzie) Towarzystwem ?
40%
 40%  [ 8 ]
Za nieformalną organizacją na luźnych zasadach (czyli podobnie jak do tej pory) ?
5%
 5%  [ 1 ]
Nie ma potrzeby istnienia TOV,
55%
 55%  [ 11 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 20

Autor Wiadomość
Tosiek 
Ban!
Ktosiek

Wysłany: 2010-12-14, 13:03   Towarzystwo Ochrony Vegan

Analogicznie do istniejącego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Dla mnie ważniejsi są ludzie (nawet od ptaków). Wymyśliło mi się więc coś takiego jak Towarzystwo Ochrony Vegan. Sam nie jestem w zbyt dobrej sytuacji materialno-duchowej i przydało by się jakieś wsparcie. Może jako formalna organizacja pożytku publicznego udało by się nam więcej zdziałać dla nas wszystkich oraz dla nawracających się na wege (vegan) zwierzożerców.
Co myśliie o tym pomyśle?
Ostatnio zmieniony przez Tosiek 2010-12-14, 13:07, w całości zmieniany 2 razy  

Anna 
Wyższy Stan Ducha
art of life

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2010-12-14, 13:31   

Ale weganie to ludzie jak wszyscy inni. Nie widzę potrzeby wydzielania ich z reszty społeczeństwa. Wydaje mi się, że to tylko się może przyczynić do przyklejania kolejnych łatek odmieńców, dziwaków, egzaltowanych wrażliwców itd itp.

Weganizm jest kierunkiem, który obieramy dobrowolnie - nie jesteśmy osobnym gatunkiem, tylko grupą złożoną z pojedynczych osób, z których każda podjęła indywidualną decyzję. To jest grupa zróżnicowana dokładnie tak, jak każda inna: narodowościowo, płciowo, wyznaniowo, materialnie, zawodowo... długo by wymieniać.

Poza tym, Towarzystwo Ochrony Wegan sugeruje, że potrzeba weganom jakiegoś szczególnego ochrony. Dlaczego tak uważasz? Tak w kwestiach materialnych, jak i etyczno-duchowych, weganie potrzebują na różnych etapach swojego życia wsparcia nie mniej i nie bardziej niż wegetarianie, witarianie, czy karniści.

Co zaś do wsparcia, czy możliwości działania grupowego, to od niedawna działa np. portal veganbuddy.pl, sporo jest też różnych inicjatyw wegańskich. Dostęp do internetu znacznie ułatwia ich śledzenie.

Meluzyna 
Pilny Veg

Wysłany: 2010-12-14, 14:35   

Zgadzam się z Ann... :-)
poza tym wydaje mi się, że tak nazwana organizacja przysporzyłaby weganom raczej wrogów niż przyjaciół .

Asiu 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2010-12-14, 20:54   

Dołączam do Anny i Meluzyny. Jakieś szczególne próby ochrony, tylko mogłyby pogorszyć sytuację i wręcz spowodować ataki.
A od wsparcia są np. fora takie jak to :-)

Ostatnio zmieniony przez Asiu 2010-12-14, 20:55, w całości zmieniany 1 raz  

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2010-12-14, 21:22   

A ja uwazam, stowarzyszenie czy cos w tym rodzaju dbajace o ineteresy wegetarian i wegan nie jest takim zlym pomyslem, a przykladem na to jest chocby traktowanie wegetarian np w szpitalach (brak posilkow wegetarianskich)
No i niedawny przyklad z dietá w polskim areszcie czy wiezieniu ...

Jedynie nazwa jest nie trafiona.

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related
Ostatnio zmieniony przez an 2010-12-14, 21:23, w całości zmieniany 1 raz  

Anna 
Wyższy Stan Ducha
art of life

Wysłany: 2010-12-14, 21:27   

Cytat:
traktowanie wegetarian np w szpitalach (brak posilkow wegetarianskich)

To, zdaje mi się, podchodzi pod przepisy dot. respektowania praw człowieka i obywatela w ogóle, nie?

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Wysłany: 2010-12-14, 21:28   

Anna napisał/a:
Cytat:
traktowanie wegetarian np w szpitalach (brak posilkow wegetarianskich)

To, zdaje mi się, podchodzi pod przepisy dot. respektowania praw człowieka i obywatela w ogóle, nie?

tylko wychodzi na to, ze najpierw trzeba robic procesy sádowe, a nawet "isc" z tym do strasburga ...

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

Ostatnio zmieniony przez an 2010-12-14, 21:44, w całości zmieniany 2 razy  

eliwinter 
Guru Veg
wu-wei

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2010-12-14, 22:59   

Wydaje mi się, że lepsze bylyby zmiany w ustawach oraz uświadamianie społeczeństwa. Towarzystwo ok, ale prężnie działające i nie Ochrony, tylko Wegańskie na ten przyklad...
Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky

usmiechnięta 
Veg Dojrzały
witarianka 70%

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-12-15, 06:43   

Jeśliby powstało takie towarzystwo, to przyłączyłabym się.
:)

Hikikomori 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-12-15, 08:49   

Ochrony nie, ale Promocji lub Obalania Mitów ;) Taka organizacja mogłaby interweniować w przypadkach łamania "praw obywatelskich" - brak wspomnianych wegańskich posiłków w placówkach, które powinny je zapewniać (j.w.). Mogłaby również uświadamiać różnych producentów o potrzebach wegan (sprawa z koszenilą w B12 lub usunięcie ze składu batonów Corny serwatki ;) ), wspierałaby inicjatywy wegańskie (wege knajpa w każdym mieście :mrgreen: ), a gdyby ktoś wypisywał bzdury w gazetach, domagałaby się sprostowania. Gdyby każdy weganin był w niej zarejestrowany, dysponowałaby konkretną siłą konsumencką: jest nas tyle i tyle, jeśli zmienicie receptury waszych produktów (wywalicie te cholerne jajka w proszku i serwatkę, zastosujecie roślinną lecytynę, pektynę zamiast żelatyny, to prawdopodobnie zyskacie tyle a tyle polskich konsumentów.Coś jak Klub OK!, tyle że na naszym podwórku (jakieś certyfikaty?) W kupie siła, tak sobie myślę;] Ale nie "walka z systemem" tylko informowanie i zachęcanie.

Znalazłam przykład, gdzie przydałaby się interwencja takiego stowarzyszenia. Komentarz pod jednym z wykładów p. Desmond:

osoby nie w temacie nie przekonacie.
"wikipedia Białko pełnowartościowe"
bo sprawdzi i stwierdzi, ze bredzicie.

No i fakt, Wiki twierdzi, że tylko białko odzwierzęce jest pełnowartościowe, żadnej wzmianki nawet, że łącząc różne produkty roślinne dostarczamy pełny zestaw aminokwasów.
Ostatnio zmieniony przez Hikikomori 2010-12-15, 09:40, w całości zmieniany 1 raz  

Tosiek 
Ban!
Ktosiek

Wysłany: 2010-12-15, 12:58   

Proby stworzenia weganskiej organizacji formalnej z nazwa zwiazana z weganizmem juz byly:

Miedzy innymi tu:

http://forum.empatia.pl/v....php?f=8&t=1153

http://www.weganizm.pl/vi...983da27bd76d4b4

http://vegie.pl/topics61/4028.htm

Prawdopodobnie organizacja pozytku publicznego moze otrzymac na swoja dzialalnosc nieodplatnie grunty. Informacja ta jest nie potwierdzona poniewaz aktualnie nie mam mozliwosci zrobienia tego. Jestem zajety praca, ktora zapewnia mi minimum egzystencjalne. Czuje sie schorowany i dosc mocno oslabiony. Jezeli jest ktos kto moze wspomoc wspolzalozenie takiej organizacji i ma czas na potwierdzanie informacji podobnych do takiej jak powyej to bede wdzieczny.
Plusem formalnej organizacji weganskiej jest sila duzej liczby osob. Minusem jest zwiazana z tym biurokracja czyli sprawy papierkowe, pisemne zeznania z dzialalnosci itp.
Na poczatek proponuje stworzyc taka organizacje wirtualnie czyli w internecie.
Raczej nie chce aby taka organizacja miala jakiegos prezesa, jakies wladze. Wole aby roznego rodzaju decyzje byly podejmowane przez wszystkich stuprocentowa przewaga glosow (czyli tak jak najprowdopodobniej jest przy wyborze nowego papieza w kosciele rzymskokatolickim). Jezeli jakas jedna osoba bedzie miala mniej lub bardziej powazny odmienny poglad to nalezy dojsc do kompromisu takiego aby 100% osob bylo za lub 100% przeciw w jakiejs sprawie.
Nie chce sie rozpisywac. Mysle ze wiecie co mam na mysli. Nie chce tworzyc stosow ustaw weganskich i nie chce rozpisywac sie na jakies malo powazne tematy.
Proponuje zalozyc temat "Veganska Organizacja Pozytku Publicznego" lub podobny i w owym temacie probowac teoretycznie ja tworzyc. Moze przydalby sie nawet osobny dzial.
Na razie tyle.
Pozdrawiam.

eliwinter 
Guru Veg
wu-wei

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2010-12-15, 13:08   

Ile osób miałaby skupiać taka organizacja zeby uzyskać 100% większość? Jestem przekonana, że po pierwszym głosowaniu zaistniałaby konieczność zmiany zasady większości do, najwyżej, 51%... 8-)
Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Wysłany: 2010-12-15, 21:44   

Tosiek - z tego co widac, wszedzie to byla tylko twoja inicjatywa i brak chetnych do wspolpracy ...

ja to sie dziwie, ze nikt w Polsce nie zalozyl juz dawno takiej organizacji dbajacej o interesy wegetarian i wegan - tak jak vegetarian society w wielkiej brytanii
(ps pisze nazwy duzymi leterami ale koordynacja rák mi nie wychodzi :p i nie mam sily za kazdym razem poprawiac)

taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad Boy

Wysłany: 2010-12-16, 18:24   

Przydałaby się organizacja, która wywalczałaby oznakowanie żywności odpowiedniej dla wegetarian/wegan czy organizacja walcząca o wegetariańskie jedzenie w placówkach publicznych.

Jak dla mnie to priorytet, który zupełnie jest pominięty przez różne organizacje prowege.

I zdecydowanie nie ta nazwa ;)

tiger 
Veg przez duże V

Wysłany: 2010-12-16, 19:17   

taffit ma racje.....oznakowanie przydałoby się

Odpowiedz do tematu