Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Towarzystwo Ochrony Vegan

Jesteś za powstaniem takiej organizacji formalnej czy nieformalnej?
Za formalnym (zarejestrowanym w urzędzie) Towarzystwem ?
40%
 40%  [ 8 ]
Za nieformalną organizacją na luźnych zasadach (czyli podobnie jak do tej pory) ?
5%
 5%  [ 1 ]
Nie ma potrzeby istnienia TOV,
55%
 55%  [ 11 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 20

Autor Wiadomość
Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2010-12-16, 21:52   

Ja bym proponował nazwę: Towarzystwo Wspierania Wegan (TWW)

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
NO :spam:

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2010-12-16, 22:00   

Ale to chyba nie tylko o wegan chodzi ale ogolnie wszystkich wegetarian :)
Osobiscie preferujé okreslenie stowarzyszenie lub zwiázek niz towarzystwo (ktore sie wieloznacznie kojarzy)

I oczywiscie, ze oznakowania by sie przydaly i tylko jakos to wszystko zawsze pozostaje tylko w kwestii teorii ... :( (juz kiedys ten temat byl poruszany tu na forum)

Aha, a zalozyciel musialby byc osoba godná zaufania (pasowalaby mi jedna taka osoba, ale obawiam sié, ze zupelnie niezainteresowana taká pracá :roll: )

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related
Ostatnio zmieniony przez an 2010-12-16, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  

ipse_fecit 
Veg nad Vegami
vegan starter

Wysłany: 2010-12-17, 00:58   

Hmmm...
Ja mogę mówić tylko za siebie - osobiście specjalnego wsparcia nie potrzebuję.
Nazwa jest nietrafiona.

Ale owszem, zazdroszczę brytolom tego 'suitable for vegans' na każdym produkcie żywnościowym, który w istocie jest 100% roślinny. Może i jakaś organizacja pozarządowa by się przydała, która zajęłaby się ułatwianiem życia vegom i przyszłym vegom. Tak, byłoby świetnie, gdyby weganie mogli bezproblemowo zjeść obiad z normalnej restauracji ze znajomymi. Albo mogli kupić kanapkę z tofu w całonocnym, jak ich głód przyszpili.
Najważniejsza i tak jest edukacja od małego. To stowarzyszenie mogłoby też zająć się szkołami - akcje jednodniowe wegańskie w stołówkach, pogadanki na lekcjach itp.
A nie, że dzieciak myśli, że ta słodka świnka u babci, która tak uroczo chrumka to inny byt niż smakowity kotlet.

A Empatia dokładnie czym się zajmuje? To jest stowarzyszenie z osobowością prawną zajmujące się ochroną zwierząt oraz promocją weganizmu. Więc po co nową partię, Weganizm jest najważniejszy, tworzyć?
Oni są duzi, można by się może jakoś pod nich podpiąć? Z nimi coś zdziałać, znaczy...? Czy nie? :mrgreen:

ropucha 
Pilny Veg

Wysłany: 2010-12-17, 12:34   

Jak dla mnie pomysł dobry:) Nie wiem czy potrzebna jest do tego nowa organizacja czy któraś z już istniejących mogłaby sie tym zająć. Jednak takie oznakowania na opakowaniach i jedzenie wege w szpitalach, w szkołach, na uczelniach, w zakładach pracy itp itd byłoby bardzo przydatne.

Anna 
Wyższy Stan Ducha
art of life

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2010-12-17, 15:53   po namyśle i przeczytaniu wcześniejszych wypowiedzi...

... podtrzymuje wcześniejsze ogólne wątpliwości, ale dochodzę też do wniosku, że organizacja, skupiająca się na tym, żeby w korzystny dla wegan sposób wpływać na rozwiązania systemowe, pewnie bardzo by się przydała. Ale żaden tam nieformalny kolektyw, żadna partyzantka, tylko regularna organizacja, mająca prawne podstawy działania w imieniu całkiem pokaźnej grupy konsumentów/obywateli.

Pytanie, czy musi być to coś nowego, czy może podpowiedzieć/udzielić poparcia/wesprzeć ludzi już działających. Właśnie.

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2010-12-17, 21:51   

ipse_fecit napisał/a:
Ale owszem, zazdroszczę brytolom tego 'suitable for vegans' na każdym produkcie żywnościowym, który w istocie jest 100% roślinny. Może i jakaś organizacja pozarządowa by się przydała, która zajęłaby się ułatwianiem życia vegom i przyszłym vegom. Tak, byłoby świetnie, gdyby weganie mogli bezproblemowo zjeść obiad z normalnej restauracji ze znajomymi. Albo mogli kupić kanapkę z tofu w całonocnym, jak ich głód przyszpili.
Najważniejsza i tak jest edukacja od małego. To stowarzyszenie mogłoby też zająć się szkołami - akcje jednodniowe wegańskie w stołówkach, pogadanki na lekcjach itp.
A nie, że dzieciak myśli, że ta słodka świnka u babci, która tak uroczo chrumka to inny byt niż smakowity kotlet.
Dla mnie wazniejsze jest to, zeby w szpitalu czy na szkolnej stolówce byly zawsze do wyboru opcje wege-wegan.

ipse_fecit napisał/a:
A Empatia dokładnie czym się zajmuje? To jest stowarzyszenie z osobowością prawną zajmujące się ochroną zwierząt oraz promocją weganizmu. Więc po co nową partię, Weganizm jest najważniejszy, tworzyć?
Oni są duzi, można by się może jakoś pod nich podpiąć? Z nimi coś zdziałać, znaczy...? Czy nie? :mrgreen:
Tylko jakos Empatia tym nie jest zainteresowana ... Ale moze ktos ich chce przekonac ?

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related

spaceage 
Veg nad Vegami

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-12-19, 13:53   

taffit napisał/a:
Przydałaby się organizacja, która wywalczałaby oznakowanie żywności odpowiedniej dla wegetarian/wegan

O to już (???) Jeuropejski Sajuz zadbał i obowiązkowe będzie od nie wiem którego roku chyba 2015? W każdym razie już od 3 lat polskie prawo stwierdza że jeżeli produkt jest określony jako wegetariański a tych wymogów nie spełnia to dochodzi do złamiana prawa.

Każde zarejestrowane stowarzyszenie wymaga płacenia składek, prowadzenia wyborów do władz etc. więc obawiam się że dosyć szybko by upadło po fazie tzw. słomianego zapału (piszę to na podstawie swojego charakteru i doświadczeń, może inni są lepiej zorganizowani) czy kłotni kto wie lepiej.

A z drugiej strony fajnie by było poznać innych wegan bo ja np. nie znam w sumie ;) . Nie mówiąc o korzyściach wynikających z tego że ktoś upominałby sie o przestrzehanie prawa lub tworzenie nowych regulacji pro-wegan :) .

usmiechnięta 
Veg Dojrzały
witarianka 70%

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-12-21, 08:27   

Formalności w organizacji, i np.wybory władz, składki .. brrrr to coś okropnego,
jednakże, aby skutecznie coś przeprowadzić, to w takiej formacji jest łatwiej.
A tak to rola wegan i pokrewnych to.. trochę jak hobby, z którym niewiele liczyć się muszą wielkie korporacje, czy państwo..

pawel
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-04, 00:45   

Moze malo kto wie, ale piersze stowrzyszenie obroncow Ludu, wczsniej znane jako stowrzysznei ABECADLO (od postulatu powszechnej edukacji) wyewulowalo ostatecznie w Stowrzysznie OBRONCOW PRAW CZLOWIEKA. jakies 170 lat temu Ci obrońcy walczyli na ulicach Paryza w tymze celu na barykadach/ a nie obce im były i podkaldanie bab, zamachy itp.

Moze juz sie nie pamięta tez jak wydrebnila sie potem grupa walki o prawa kobiet, czarnych itp, choc powątpiewano czy takie odbrebne organizacje sa potrzebne. W sumie kobieta...tez człowiek...ponoć; )

W każdym razie, podziwiam tutaj w jaki sposb An zminila ruch wiatru w tym temacie. Juz omal tlum by sie zebrał by ukrzyżować Toska. Z jakigos powdu czasmi ludzie sie dostoswauja do siebie i nagle wszysy maja taka sama opinie...

Co prawda Toskowi chyba chodzi o zupełnie co innego....ale tak czy tako AN ma plusa, za zwrot w ogolnym biegu...

Tosiek 
Ban!
Ktosiek

Wysłany: 2011-01-04, 20:49   

A jest sens istnienia Towarzystw Ochrony Ptaków???
Na przykład takiego sformalizowanego jak OgólnopolskieTOP:
http://www.otop.org.pl/o-otop/kim-jestesmy/

Znakowanie produktów, że są np vegan to dodatkowe koszty powodujące wzrost ich cen i wydłużenie czasu produkcji. Warzywa, owoce i inne rośliny jak najmniej przetworzone nie potrzebują specjalnego znakowania, Próbuję myśleć kategoriami człowieka żyjącego w społeczności wiejskiej (często niestety manipulowanej przez zwierzożerny kler kościoła rzymskokatolickiego itp. ludzi)

Może wegańska pozarządowa organizacja pożytku publicznego powinna mieć jak najkrótszą nazwę. Na przykład "Stowarzyszenie Vegan" .....?
W Zjednoczonym pseudoKrólestwie anglokolonialistów (w Anglii) istnieje "Vegan Society" ( http://www.vegansociety.com <- com - komercyjne??? )
Ostatnio zmieniony przez Tosiek 2011-01-04, 21:05, w całości zmieniany 2 razy  

ekosławek
Veg Dojrzały

Wysłany: 2011-01-05, 20:16   

Tosiek można już odwiedzić tą sieć wegan wiosek, coś takiego organizowałeś. Chętnie bym coś podpatrzył. Pozdrawiam

Tosiek 
Ban!
Ktosiek

Wysłany: 2011-01-11, 02:20   

Z sieci wegan osad polecam gospodarstwo we wsi Nowy Młyn koło Golubia Dobrzynia. Info o tym gospodarstwie tutaj: http://vegie.pl/topics220/3609.htm?start=570#55888

pawel
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-11, 21:53   

Mam wrazenie ze Tobie Tosiek chdzi o 2 rzeczy. O Towrztswo Ochrny Wegeatrajn i dwa o jakies rozwiazanie Twego zycwego dylematu. Jesli idzie o drugi temat to nie jestem w tym najlepszy ale tak na oko to mozna powrdzic wziecie sie za siebie: ) JEst taka teza ze "jak sobie poscielmy tak sie wyspimy" jest to z jednej strony straszne z drugij mile. Straszne bo naprawde ojej- wsztsko zalezy od nas- jak sobie uylozymy w zyciu- pozytwyne bo ozbnacza ze wsytrczy poznac zasady zadzace swiatem byc silnym iz aczac sobie ukladac...na nowo..

ps Znajac Ciebie sie obrazisz za te radhy. Wiec nie ma co sie obrazac. Zycze powdznia.

bartek.z 
Natchniony Veg
gorau arf, arf dysg

Wysłany: 2011-01-12, 12:13   

O nazwie:
W mojej skromnej opinii lingwisty amatora, wszystko tylko nie weganizm przez 'v', nie ma takiej litery w języku polskim, a weganizm jest na tyle ugruntowanym zjawiskiem że możemy spalszczać tą nazwę do woli.
Cokolwiek z 'ochroną' sugeruje że jest się przed czym ochraniać i że są jakieś ataki, a przecież nie ma.
Towarzystwo Wspierania Wegan sugeruje, wspieranie ludzi a nie idei. Ja bym się do takiej organizacji nie zapisał, i znowu wspieranie ma lekki odcień tego, że weganie mają gorzej, jest tu jakieś wartościowanie i po co.
Towarzystwo/Stowarzyszenie/Związek[?] Promocji Weganizmu odpowiada temu co ja bym od takiej organizacji chciał - żeby promowała, nie musi nikogo wspierać ani chronić. Ma być źródłem rzetelnej wiedzy, dbać o interesy tej grupy, zajmować stanowisko tam gdzie to potrzebne i ładnie wyglądać - za pomocą swojej liczby członków pokazywać że jest nas trochę więcej niż tyle co na zlot przyjeżdża.

O Empatii:
Empatia ma trochę inną misję niż tylko promocja weganizmu. Podłącza pod weganizm cierpienie zwierząt a jest to tylko jedna z motywacji do wybrania takiego sposobu żywienia(nie mój np. - nie wiem czy wstąpiłbym do takiej organizacji). Mnie interesuje organizacja, która zajęłaby się wyłącznie weganizmem, bez balastu prowadzenia publicznej dyskusji 'dlaczego', której często nie można wygrać. Patrzenie na weganizm przez pryzmat cierpienia zwierząt, zaryzykuję stwierdzenie choć pewien nie jestem, może przysporzyć jej więcej wrogów w porównaniu do sytuacji gdy unikanie cierpienia zwierząt byłoby tylko jedną z proponowanych zalet (dla tych którzy to kupują) podczas promocji.

O potrzebie:
Z pewnością taką widzę. Tu, kiedy widzę produkt z logo 'vegan society' to odpuszczam sobie sprawdzanie składu bo wiem, że VS ma autorytet i zrobili to lepiej ode mnie. Kiedy widzę ich logo na szybie restauracji (gdzieś widziałem raz :P ) to staram się zapamiętac to miejsce żeby tam wrócić. Jednym słowem mają swój 'brand recognition' zakorzeniony w mojej głowie - jakby byli jakimś wirtualnym tworem, forum czy czyms podobnym, pewnie bym ich nie znał. Potrzeba mi czegoś takiego w przestrzeni publicznej, co będzie zdobywać swoje miejsce w umysłach ludzi. Zgadzam się z większością funkcji, które podaliście wyżej. znakowanie żywności (w UK wcale nie jest z tym tak różowo, wiele jeszcze można zrobić, lepiej jest oznakowana żywność halal niż wegańska, trochę styt).

Ja się z Anką/Anna zgadzam (bo ja się w ogóle z nią zgadzam :P ), że ma mieć prawne ręce i nogi, a nawet dalej, dawać pracę paru ludziom, pobierać składki, które ja chętnie bym płacił.

Fajnie by było, gdyby takiej organizacji udało się być neutralnej w kontekście rozczłonowanego społeczeństwa polskich wegan po internecie, jest co najmniej kilka forów z różnymi wobec siebie sympatiami. I chyba widzę tu potencjał do konfliktów i sympatii i jej braków.

Dobrze by było tez podpatrywać co i jak robią podobne organizacje w innych krajach i rżnąć z ich jak leci, bo to kopalnia pomysłów jest niewykorzystana.

meeh

Odpowiedz do tematu