Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
GOTOWANIE - tworzenie czy odtwarzanie istniejących smaków?
Autor Wiadomość
jokada 
Veg Niebanalny

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2011-05-27, 08:24   GOTOWANIE - tworzenie czy odtwarzanie istniejących smaków?

Tak mnie naszło, i ciekawa jestem jakie macie podejście jeśli chodzi o gotowanie

Im więcej czytam przepisów i ogladam produktów w sklepach tym bardziej mam wrażenie że w kuchni wege coraz wiecej jest odtwarzania smaków/form zbliżonych do diety nie wegetariańskiej/nie wegańskiej
sojowe kotlety ala schabowe, czy tez o smaku kurczaka
tofucznica
jogurty sojowe

Czy lepiej tworzyc nowe potrawy?
Czy jest to tesknota/potrzeba jedzenia tego co dawniej? Tego co jedza inni?

Nie chodzi mi czy cos jest lepsze, gorsze
Tylko o wasze zdanie, podejście do tego ;)

light sensitive 
Veg przez duże V
What next big sky

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2011-05-27, 09:00   

osobiscie nie mam potrzeby odtwarzania smakow, ktorych na dobra sprawe nie pamietam. Byc moze to kwesta nazewnictwa. Smak pasztetu soczewicowego w niczym nie przypomina wolowego, a jednak konsystencja czy forma wygladu moze byc "podobnawa" to dlatego uzywam slowa "pasztet". Ale jesli ktos ma pomysl jak inaczej trafnie, krotko i zwiezle nazwac "zmiksowana i zapieczona mase warzywna" to jestem otwarta. :mrgreen:
„Jeśli wskutek nadmiernego jedzenia utkniesz w drzwiach frontowych czyjegoś domku, będziesz zmuszony pozwolić swemu gospodarzowi używać twoich tylnych łapek zamiast wieszaka na ręczniki. Cóż, tak to bywa.”

yuka66 
Veg nad Vegami

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2011-06-15, 11:37   

Ja szukam nowych smakow - denerwuja mnie podrobki - soja nigdy nie bedzie smakowac jak mieso, a tempeh jak boczek.

vespertine
Pilny Veg

Wysłany: 2011-06-15, 11:52   

Ja nigdy nie mam i nie mialam potrzeba odtwarzania 'mięsnych smakow'. Sam zapach mnie odrzuca, a co dopiero smak ;) Dlatego też nie jadłam nigdy parówek sojowych. Abstrahując już od smaku- takie sojowe parówki chyba nie są zbyt zdrowe? Może ktoś mi podpowie?

Ja często nazywam moj handmade pasztet soczewicowo-warzywny pasztetem, ale jedynie ze względu na konsystencję. To zresztą troche niefajna nazwa, ale cóż, skoro tak sie przyjęło.

vanityy 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2011-06-15, 12:47   

light sensitive napisał/a:
osobiscie nie mam potrzeby odtwarzania smakow, ktorych na dobra sprawe nie pamietam. Byc moze to kwesta nazewnictwa. Smak pasztetu soczewicowego w niczym nie przypomina wolowego, a jednak konsystencja czy forma wygladu moze byc "podobnawa" to dlatego uzywam slowa "pasztet". Ale jesli ktos ma pomysl jak inaczej trafnie, krotko i zwiezle nazwac "zmiksowana i zapieczona mase warzywna" to jestem otwarta. :mrgreen:

Bez sensu, przeciez warzywne pasztety byly znane juz dawno, dawno daaawno temu zanim ktokolwiek slyszal o ideologicznym weganizmie w naszej czesci europy. Pasztet to potrawa z czegos co uprzednio zostalo ugotowane lub podduszone,a potem doprawione i zapieczone. Składniki nie maja tu nic do rzeczy.
Ja lubie i czesto kupuje szynki sojowe (ulubiona to salami) kocham tofucznice, kotlety sojowe doprawiam przyprawa do kurczaka, ulubione obiady to zestaw ziemniaki, sos, surówka i kotlet :-)
Bardzo sie zawsze podjaram jak zrobie ciasto, ktos je konsumuje i dziwi sie ze weganskie jest :)
Oczywiscie weganskie nietradycyjne rzeczy tez sobie robie i wcinam.

Można pogłaskać naszego królika i nadać mu imię. Królik ma to w dupie a państwu będzie miło

denat 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2011-06-15, 15:22   

vespertine napisał/a:
Dlatego też nie jadłam nigdy parówek sojowych. Abstrahując już od smaku- takie sojowe parówki chyba nie są zbyt zdrowe? Może ktoś mi podpowie?

no lista składu jest dłuuga, w orico to chyba nawet glut. sodu jest. Ale co z tego? Jak zjem raz na jakiś czas to nie umrę, życia też sobie nie skrócę, a przyjemność dania - parówki w plasterki, smazone z cebulką, papryką ostrą jest niedoopisania :D Jasne jem zdrowo, nawet bardzo. Ale od czasu do czasu się skuszę na coś powyższego, dla mnie jedzenie jest przedewszystkim przyjemnoscią, a jeśli jest zdrowe to fajnie że idzie w parze :D

A co do tematu:
Te wszelkie alternatywy wyżej wymienione, powstały też zapewne dlatego, że takie produkty są kierowane nie tylko dla niejedzących mięsa z powodów ideologicznych ale też np. uczulownych na laktoze, białko zwierzęce.
Ja tam nie widzę nic złego że parówki sojowe to parówki a nie jakieś pałeczki sojowe ;P Przynajmnije wiem czego się można spodziewać.
Ostatnio zmieniony przez denat 2011-06-15, 15:22, w całości zmieniany 1 raz  

vanityy 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2011-06-15, 15:57   

denat napisał/a:
Ale co z tego? Jak zjem raz na jakiś czas to nie umrę, życia też sobie nie skrócę, a przyjemność dania - parówki w plasterki, smazone z cebulką, papryką ostrą jest niedoopisania

no cześć 8-)
;)

Można pogłaskać naszego królika i nadać mu imię. Królik ma to w dupie a państwu będzie miło

vespertine
Pilny Veg

Wysłany: 2011-06-16, 00:45   

A smakują bardzo podobnie do mięsnych? jak tak to uciekam jak najdalej, jak nie to przetestuję.

Tofferina
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-16, 08:00   

Według mnie, to te parówki są baaardzo ,,mięsne"-a po ich podgrzaniu mięsny smak/zapach wyraźnie nabiera mocy

denat 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2011-06-16, 08:39   

tak szczerze to nawet nie pamiętam jak smakują mięsne parówki, więc się nie będę wypowiadał. Ale co mogę powiedzieć to te z orico (chociaż droższe) to są dużo dużo lepsze. Chociaż konsystencja nie powala, są takie rozlatujące zwłaszcza jak się ich nie trzyma w lodówce. Za to polsoji chociaż gorsze w smaku są już bliższe konsystencją do tych mięsnych. Aha no i Orico sa niewegańskie :<
Ostatnio zmieniony przez denat 2011-06-16, 08:41, w całości zmieniany 1 raz  

vanityy 
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2011-06-16, 12:08   

Tofferina napisał/a:
Według mnie, to te parówki są baaardzo ,,mięsne"-a po ich podgrzaniu mięsny smak/zapach wyraźnie nabiera mocy

dla mnie sa bardzo bardzo mięsne, a dla mojego bylego lubego w ogole miesne nie byly wiec chyba trzeba przetestowac samemu (:

vespertine
Pilny Veg

Wysłany: 2011-06-16, 16:55   

Jak mięsne to nie testuję :mrgreen: Ja tez nie pamiętam smaku zwykłej parowki, ale jednak sama struktura troche mnie odrzuca :D

light sensitive 
Veg przez duże V
What next big sky

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2011-06-16, 18:08   

vanityy napisał/a:
Bez sensu, przeciez warzywne pasztety byly znane juz dawno, dawno daaawno temu zanim ktokolwiek slyszal o ideologicznym weganizmie w naszej czesci europy.

haha, nad etymologia slowa pasztet i parowka nigdy sie nie zastanawialam -
ale slownik mowi o pasztecie:
"potrawa z kilku gatunków duszonego lub gotowanego mięsa i podrobów, które się miele i zwykle zapieka"
„Jeśli wskutek nadmiernego jedzenia utkniesz w drzwiach frontowych czyjegoś domku, będziesz zmuszony pozwolić swemu gospodarzowi używać twoich tylnych łapek zamiast wieszaka na ręczniki. Cóż, tak to bywa.”
Ostatnio zmieniony przez light sensitive 2011-06-16, 18:10, w całości zmieniany 2 razy  

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2011-06-16, 18:20   

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasztet
Pasztet – potrawa przyrządzana z jednolitej masy przygotowanej z surowego, gotowanego lub pieczonego mięsa, podrobów, drobiu, dziczyzny, warzyw, grzybów, ryb, soi lub sera

Ale o nazewnictwie to tutaj
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=413

Połykaj z Surri

m4teusz 
Veg nad Vegami
Peanut Butter Junkie

Wysłany: 2011-06-17, 14:04   

Jadłem dziś pierwszy raz w życiu seitana. I mam mieszane uczucia. Tzn. żarcie było niezłe, ale zrobione tak, że musiałem sam sobie wmówić, że to naprawdę nie jest mięso. Chyba wolę, jak mogę, nie wiedząc, że to nie jest ochłap, ocenić, że nie jest. Czy jakoś tak.

Odpowiedz do tematu