Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: taffit
2011-09-22, 16:13
Jajka czy nabiał
Autor Wiadomość
VEsna 
Natchniony Veg

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-02-17, 11:32   

Tequilla napisał/a:
a mnie się wydaje tak: jeśli już kupować jajka, kupować jedynki

a nie zerówki :) ?

Jeszcze niedawno nie uświadczyłeś takich jajek nigdzie
Teraz zerówki są w każdym markecie, w wielu sklepach w większych miasteczkach

Zgadzam się z Tobą, że co innego erozmowy między nami a co innego w szerszym kontekście. My się tu możemy zabawiać w rozdzielanie włosa na czworo - a nawet powinniśmy - ale generalnie ten realizm (nawet jeśli mamy poczucie, że jest formą relatywizmu) jest po prostu skuteczny.

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2012-02-17, 12:33   

chyba jedynki, bo zerówek to faktycznie nigdzie nie ma. To jest chyba tylko różnica w karmie ( między jeden, a zero), czy też jakaś istotna różnica w samym chowie kur?

cat bless you

VEsna 
Natchniony Veg

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-02-17, 12:50   

No z tego co mi wiadomo "0" to jajak z chowu ekologicznego
a "1" - wolnowybiegowego
nie wczytywałam się nigdy w przepisy (może powinnam to zrobić, hm) ale chyba ekologicznie hodowane kury muszą być w warunkach spełniających wszelkie gatunkowe wymagania. Może jakaś mądra głowa wie dokładnie (nie mówię o tym co można wygooglać, tylko może ktoś zna przepisy). "1" sa od kur mających zapewnione wyjście na wybieg, zapewne określonej wielkości w stosunku do liczebności stada (i znając życie jest to dalekie od komfortu "wiejskiej kurki" ale mogęsię mylić)
edit: znaczy - nie wiem tak jak Ty - ale chętnie się dowiem :)

hm... to ja się znów utwierdzam w przekonaniu, że mieszkam w krainie "szczęsliwości" ;) - mała do niedawna pod-wawska miejscowosc a teraz od niedawna gmina
dwa sklepy sieciowe - rzeczywiście nie ma - są ściółkowe (obok 3 oczywiście)
ale już dwa spore, sieciowe też - ale sieć (chyba? ) lokalna - są jajka z chowu ekologicznego, jajka zielononóżek, jajka przepiórek i inne cudawianki, no i sklep, w którym jest nawiększy wybór wszelkich eko-produktów (np. surowa czekolada, tofu w kilku wersjach, eko warzywa, mąki, oleje oooj duuużo tego) - co najdziwniejsze jest to sklep mięsny :( . Ja co prawda jajek nie jem ale kupuję dla rodziny i nie mam specjalnie problemu z zakupem "0". Nie wiem jak ejst w dużych sieciówkach typu Auchanty czy carrefoury itd. bo nie pamiętam juz jak byłam w takim wielkopowierzchniowym sklepie - 100 lat temu :)
Ostatnio zmieniony przez VEsna 2012-02-17, 12:51, w całości zmieniany 1 raz  

Tequilla 
Veg Do Potęgi
wujek dobra rata

Wysłany: 2012-02-18, 01:33   

ja też od niedawna mieszkam w krainie wegeszczęśliwości :mrgreen: nazywa się Holandia :mrgreen:
Tu problemu z zakupem jakichkolwiek jajek nie ma żadnego ( trójki są od dawna zakazane, więc od 2-jek w dół). W sklepach azjatyckich tofu, czy tempeh w dość śmiesznych cenach (pół kilo hard tofu za 90eurocentów, softtofu za 70 - czyli taniej, niż w Polsce). Inne cuda na kiju, weg tu z głodu nie umrze...No, ale cóż na wieczność tu nie będę..
może się wtedy u nas zmienią ceny lub zarobki kto wie, kto wie.. ;)

cat bless you

fero_magnetyzm 
Pilny Veg

Wysłany: 2012-03-02, 16:12   

ja mieszkam w UK i poniekad tez jest to kraina szczesliwosci dla Vegow - ale chyba nie az taka tania jak Twoja Holandia ;)

Martuśka 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2012-03-07, 22:53   

Tequilla napisał/a:
chyba jedynki, bo zerówek to faktycznie nigdzie nie ma.

im więcej będziemy o nie pytać w każdym miejscu tym szybciej się pojawią
tak było u mnie na bazarku

Joshua 
Veg Dojrzały
WAKE UP !

Wysłany: 2012-04-08, 18:31   

Jajka? E, dla mnie to taka kurza menstruacja... To się nia nadaje do jedzenia.

filifjonka 
Veg przez duże V
powered by plants

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2012-04-30, 23:53   

Nie wiem czy wybrałam odpowiedni temat, trochę szukałam, ale niech będzie tu.

Zaczęłam myśleć już nad rezygnacją z jajek... na pewno będzie mi z tym łatwiej niż z nabiałem, jajek i tak jem mało odkąd podrożały, więc idą na pierwszy ogień. Stąd pytanie, możecie mi odpowiedzieć lub odesłać do innego wątku, jeśli była o tym mowa, czy coś się zmienia w przypadku odstawienia jajek? Czy zawierają coś ważnego, co powinnam zastąpić? Dodam, że nadal spożywam dużo nabiału, jogurtów i sera. Poza tym mam jeszcze pytanie, na co zwracać uwagę przy czytaniu etykiet, w których produktach znajdują się składniki pochodne od jajek? Teoretycznie powinno być w makaronach, ale rzadko kiedy spotykam.

Jędruś 
Veg przez duże V

Wysłany: 2012-05-01, 00:44   

Chodzi o witaminę B12.

Zobacz temat o B12
http://tiny.pl/hp4m3

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
NO :spam:

Milia 
Wyższy Stan Ducha

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2012-05-01, 10:30   

B12, jesli sie nie myle, jest w algach, a dokladniej w spirulinie.
Mozna ja dostac w tabletkach badz suszona siekana. Jest tez w proszku, ale nie mam pojecia jak sie ja je.
Ostatnio zmieniony przez Milia 2012-05-01, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  

Naziyah 
Ostoja Wiedzy

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2012-05-01, 11:05   

A ja właśnie chcę jednak wrócić do jajek... Bo nawet w naturze, o ile spożywanie mleka innych ssaków nie występuje, to podkradanie jajek i owszem.

Co do B12 w algach to słyszałam że nieprzyswajalne, ja biorę tabletki z Solgaru.
Po 5 latach - podejscie do weganizmu #2!

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2012-05-01, 11:20   

WITAM :sloneczko:

Gdy chodzi o glony/algi warto zerknąć do:
39. DODATEK CO KAŻDY WEGANIN POWINIEN WIEDZIEĆ O WITAMINIE B12?
http://www.surawka.webd.p...d=197&Itemid=18
Cytat:
...Zachwalane źródła witaminy B12 t.j. bakterie w ludzkim przewodzie pokarmowym, spirulina, suszone nori, i inne glony, siewki jęczmienia, i innych rośliny itd. wskazują w oparciu o bezpośrednie badania, przeprowadzone na weganach, że są niepewnymi źródłami witaminy B12, dotyczy to przede wszystkim, wegańskiej diety surowej żywności, makrobiotyki itp.

Raporty o witaminie B12, dotyczące zawartości witaminy B12 w artykułach żywnościowych, są zakwalifikowane jako niepewne źródła witaminy B12. Jest trudno odróżnić, aktywne w ustroju człowieka, formy witaminy B12 od form nieaktywnych, albo raczej aktywnych w ustrojach glonów i innych organizmów, ale nie u człowieka. Te formy witaminy B12, nazwano nieaktywnymi analogami witaminy B12 w ustroju człowieka, stąd całe zamieszanie w okół tej sprawy. Nieaktywne analogi mogą upośledzać metabolizm człowieka, metabolizm powiązany z aktywnymi formami witaminy B12, t.j. prawdziwą witaminą B12. Jedynym solidnym testem, aby stwierdzić, czy źródło witaminy B12 jest odpowiednie to odpowiedzieć na pytanie: czy to źródło B12, zabezpiecza przed objawami niedoboru oraz poprawi status witaminy B12? Ktokolwiek zachwalający jakikolwiek artykuł, jako źródło witaminy B12, powinien być zakwestionowany dopóki dopóty nie przedstawi solidnego dowodu na to co zachwala (chodzi o test na metylomalonyl)...
całość:
http://www.surawka.webd.p...d=157&Itemid=18

:bye:

filifjonka 
Veg przez duże V