Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Weganizm - w co się zaopatrzyć na początek?
Autor Wiadomość
Lilia84 
Veg Niebanalny

Wysłany: 2012-08-13, 18:32   Weganizm - w co się zaopatrzyć na początek?

Cześć Wam

Brat jeździ do stolicy przynajmniej raz w tygodniu i może mi zrobić zakupy a tutaj gdzie mieszkam sklepy są słabo zaopatrzone w produkty dla wegan o których Wy nie raz piszecie. Nie potrafię ich wszystkich spamiętać. Mam wrażenie że jem zbyt mało różnorodnie i moja córka prawie-weganka (nie je mięsa, rzadko nabiał) również, póki co suplementujemy pelny zestaw witamin zanim nauczę nas karmić odpowiednio.
Tak więc co się je, co można zjeść :) jak najbardziej różnorodnie, z czego komponować posiłki. Nie ma żadnego spisu w sieci na ten temat i jakby ktoś z dnia na dzień tak jak ja przeszedł na weganizm to nie wie od czego zacząć. Chodzi mi o to, czy ktoś mógłby pomóc w skomponowaniu grupy produktów jakiej warto się trzymać aby się mądrze odżywiać.

Napiszę to, co my jemy, z czego komponuję posiłki, co jestem w stanie kupić w naszych miejscowych sklepach:
- owoce, warzywa -wiadomo,
- tofu, mleko sojowe, jakieś sojowe zamienniki mięsa (rzadko),
- soczewica, groch, fasola, ciecierzyca- różne rodzaje,
- makarony razowe, pieczywo razowe, mąka razowa do wypieków,
- kasza jęczmienna, gryczana, pęczak,
- nasiona: sezamu, maku, słonecznika, dyni, amarantusa, siemienia lnianego,
- cukier trzcinowy do słodzenia (choć nie wiem czy taki zamiennik rafinowanego cukru ma jakieś znaczenie oprócz smaku i koloru),
- sól morska do solenia ( też nie wiem czy to rozsądny wybór, bo chyba bez jodu no i czy ma to jakieś znaczenie dla organizmu jakiej soli używamy jeśli jej używamy?),
- olej z pestek winogron i czasami oliwa z oliwek, jeśli smażę coś na oleju to używam słonecznikowego (nie wiem czy to dobrze),
- zioła póki co suszone.

To chyba wszystko. Co oprócz tego co napisałam może się przydać jeszcze w kuchni, co warto zażywać czy dodawać do posiłków?
Mam nadzieje że ktoś pomoże :roll:

-
,,Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.,, (Mat. 25:40).
Ostatnio zmieniony przez Lilia84 2012-08-13, 18:36, w całości zmieniany 2 razy  

Miła Gosia 
Veg Do Potęgi
eko pedał

Pomogła: 28 razy
Wysłany: 2012-08-13, 19:32   

Lilia84 napisał/a:
- olej z pestek winogron i czasami oliwa z oliwek, jeśli smażę coś na oleju to używam słonecznikowego (nie wiem czy to dobrze),
Z tego co się orientuję, to olej słonecznikowy najzdrowiej jest spożywać na surowo, natomiast do smażenia najlepiej używać oliwy z oliwek; chodzi tu o minimalizację niekorzystnych przemian, jakim podchodzą tłuszcze pod wpływem temperatury - oliwa w tym przypadku wypada najkorzystniej.

Generalnie, to dobry zestaw. Warto dodać od czasu do czasu orzechy, no i póki sezon stosować jednak świeże zioła - natka pietruszki, koperek i szczypior są naprawdę tanie i nieporównywalnie lepiej pachną i smakują niż suszone lub kupowane w zimie : )

Widzę, że bardzo się przejmujesz odpowiednim zbilansowaniem diety. Oczywiście rozumiem to w stu procentach ze względu na dziecko : ) Ale radzę trochę wyluzować, bo podstawy masz dobre i z takim zdrowym i rozsądnym podejściem nie zrobisz nikomu krzywdy z powodu niedoborów. Będzie dobrze!

filifjonka 
Veg przez duże V
powered by plants

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2012-08-13, 19:36   

Ja bym zainwestowała w cały zestaw orzechów i pestek, chyba że masz dobry dostęp w swoim miejscu zamieszkania. A, i suszone owoce, rodzyny, daktyle, śliwki...

Oleje - do smażenia najlepszy olej rzepakowy, do spożywania do sałatek na zimno - olej lniany tłoczony na zimno.

Do słodzenia - nie badałam jeszcze tematu, ale sama myślałam o zainwestowaniu w jakiś syrop, z agawy albo melasy, ewentualnie jeśli Cię stać to syrop klonowy.

Kasze - dodaj jaglaną i mannę, będą fajne śniadania na słodko dla córki

Rozumiem, że mleko kokosowe odpada bo smakuje Ci mydłem? ;-)
Możesz spróbować kupić mleko w proszku, niektórzy polecają, a starczy na długo.

Ja w moim żelaznym zestawie mam jeszcze takie pierdoły, jak sosy sojowe, pesto, ocet sojowy, balsamiczny, jabłkowy itp.
Przydatna ale droga jest mąka z cieciorki (dyszka za 500g), poza tym mąka kukurydziana (daje się trochę do naleśników)

Veganlicious 
Pilny Veg
Go vegan

Wysłany: 2012-08-13, 20:23   

Od siebie dodam otręby i zarodki pszenne - sypać, gdzie popadnie! :)

filifjonka 
Veg przez duże V
powered by plants

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2012-08-13, 20:48   

Cytat:
ocet sojowy

ryżowy miałam na myśli, ech te azjatyckie wynalazki.

Lilia84 
Veg Niebanalny

Wysłany: 2012-08-13, 21:55   

no tak nie napisałam o jednym, o orzechach, tak więc zajadamy orzechy (gł. migdały i włoskie) oraz owoce suszone typu żurawina, rodzynki, ogólnie te które nie są w cukrze, czyli naturalne. Używam też octu balsamicznego, uwielbiam go.
Póki co odpuszczam z tym mleczkiem kokosowym bo coś nie za bardzo mi smakuje. Pesto z papryki mi się marzy ;) kiedyś kupiłam w lidlu, jest przeeeepyszne.
Syropu klonowego nie tknę chyba do końca życia odkąd próbowałam się odchudzać mieszankami na bazie tego syropu..
I zapomniałam że natka pietruszki, szczypior i koperek to też przyprawy, używam ;) wiecie ja jestem dziewczyna z przedmieść teraz a kiedyś za czasów mamy młodości była to wieś :mrgreen: tak więc mamy tutaj ogród, pole, folię ;) to i szczypiorek itp. mają gdzie rosnąć, a że rosną w sezonie odkąd żyję to nie traktuję ich z jakąś większą powagą, tak więc nawet o nich nie wspomniałam, chyba nawet zaliczam je do warzyw, bo wyrastają z warzyw najczęściej ;)

Jeśli chodzi o wyluzowanie to rzeczywiście się przejmuję, a to dlatego że córka prawie nabiału nie je, nie podchodzi jej, i to mnie martwi. To moje pierwsze dziecko, traktuję ją bardzo poważnie ;) tak więc jej żywienie również.

Dzięki za porady dziewczyny ;) wiem już mniej więcej czego mi jeszcze brakuje
,,Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.,, (Mat. 25:40).
Ostatnio zmieniony przez Lilia84 2012-08-13, 22:11, w całości zmieniany 6 razy  

arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucą

Pomogła: 46 razy
Wysłany: 2012-08-14, 16:27   

Miła Gosia napisał/a:
Z tego co się orientuję, to olej słonecznikowy najzdrowiej jest spożywać na surowo, natomiast do smażenia najlepiej używać oliwy z oliwek; chodzi tu o minimalizację niekorzystnych przemian, jakim podchodzą tłuszcze pod wpływem temperatury - oliwa w tym przypadku wypada najkorzystniej.

Nie nie nie. Zupełnie na odwrót. Nie należy smażyć na oliwie z oliwek.

VEsna 
Natchniony Veg

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-08-14, 21:38   

Jeśli masz szansę na dostawę conajmniej raz w tygodniu, może po prostu zaplanuj około tygodniowy jadłospis?
Tak mniej więcej - bo rozumiem, że trudno zaplanować w sobotę na co będziesz miała ochotę/czego będzie potrzebował Twój organizm w czwartek.

Ale taki "mniej więcej" jadłospis pomógłby też zaplanować zakupy i nie ryzykujesz potem spiżarni uginajacej się pod kaszą jaglaną, z którą nie wiesz za bardzo co zrobić ;)

Surri 
Żona Admina
Pizdata

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2012-08-16, 17:49   

arahja napisał/a:
Nie nie nie. Zupełnie na odwrót. Nie należy smażyć na oliwie z oliwek.
Właśnie to miałam pisać. Smażenie na oliwie jest wysoce niezdrowe i niewskazane.

Połykaj z Surri

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2012-08-16, 20:48   

Ponieważ na wegańskich dietach może być zbyt mało tłuszczy nasyconych, proponuję pamiętać o ich źródłach jak np kokosie - tłuszczu kokosowym, ewentualnie palmowym, który chyba mniej smaczny.
A w kwestii offtopa tłuszczowego polecam pewne podsumowania ;)
http://www.forumveg.pl/vi...start=30#126799

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related

krzysztof
Veg Do Potęgi

Wysłany: 2012-08-17, 11:11   Re: Weganizm - w co się zaopatrzyć na początek?

Cześć Lilia84 :sloneczko:

W pierwszej kolejności znajdź w bliższej lub dalszej okolicy rynek , targ , giełdę itp. gdzie lokalni rolnicy przywożą najróżniejsze świeże warzywa i owoce ,które wykorzystasz w komponowaniu wegańskich dań - to podstawa.

Simie lniane lub dobrej jakości olej lniany

Orzechy brazylijskie (nie zjada się ich dużo ok.1-3 dziennie więc nie musisz zrażać się ceną ).

Kasza jaglana , pełnoziarnisty ryż itp.

:bye:

Noirtier
Mały Veg
Noirtier

Wysłany: 2012-08-18, 14:49   

Tylko czy te tłuszcze nasycone są na pewno niezbędne? Czy w związku z tym lepiej było by ich specjalnie sobie nie dodawać?

PS. W tym kontekście polecam książkę:

Dieta wegetariańska: prosta i zdrowa. Autorem jest lekarz z Lublina, Tomasz Nocuń.

VEsna 
Natchniony Veg

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-08-18, 15:31   

Jeśli nie posiadasz (bo ja posiadałam nawet prowadząc konwencjonalną kuchnię, ale różnie to bywa):

zaopatrz się w dobry blender (smoothie, koktaile wszelkie z mlekiem orzechowym lub sojowym mrrr, pesto, pasty do chleba)

młynek "do kawy" - najlepszy taki z targu staroci - drewniany z rączką - korbką i szufladką :) Hahah - nie mieli lepiej niż elektryczny ale ... ma duszę :)
do mielenia ziarenek, platków owsianych na "makę", którą wspaniale zageścisz nieco wszelkie ciasta na naleśniki, placki, muffiny, do mielenia lnu i sezamu na tahini

moździeż do rozcierania przypraw a jak masz parę to nawet do utarcia pesto

sokowirówę jeśli nie masz, chciaż zaraz mnie na pewno ktoś poprawi - że wyciskarka lepsza. Zgadzam się. Więc może od razu wyciskarkę? Ja na razie jade na sokowirówce :)

to nie są oczywiście rzeczy niezbędne ale ułatwiaja życie :)

an 
Veg Do Potęgi
UCZCIWOŚĆ ponad TWA

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2012-08-18, 16:25   

Noirtier napisał/a:
Tylko czy te tłuszcze nasycone są na pewno niezbędne? Czy w związku z tym lepiej było by ich specjalnie sobie nie dodawać?

PS. W tym kontekście polecam książkę:

Dieta wegetariańska: prosta i zdrowa. Autorem jest lekarz z Lublina, Tomasz Nocuń.

Odradzam tę książkę, podobnie jak opieranie się na przekonaniach Grodeckiej.

Tłuszcze nasycone jak wszystko w umiarkowanych ilościach jest potrzebne.
Ponieważ weganie nie spożywają ich ze zwierzęcych źródeł, więc nie ma obaw co do nadmiaru.

http://www.youtube.com/wa...E&feature=share Rewelacyjny wykład naukowy o wierzeniach, cudach, religii, moralności ...

.... http://www.youtube.com/wa...feature=related

Alispo 
Veg Do Potęgi

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2012-08-18, 19:17   

W etycznej diecie weganskiej olej palmowy odpada..i też nie widze w nim nic dobrego dietetycznie,ale wiadomo,teorie rozne..
Moim zdaniemto czego uzywasz w kuchni jest jak najbardziej w porzadku(o ile oczywiscie jesz roznorodnie,a nie w kolko ten sam skladnik;)

Odpowiedz do tematu