Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Nie zżerać mi rafy!"
Autor Wiadomość
Rekin 
Pilny Veg
Bestia z Głębin

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2014-01-30, 15:40   "Nie zżerać mi rafy!"

Dieta wegańska znalazła się wśród postanowień noworocznych.
Miałam dosyć gryzącego sumienia, hipokryzji i udawania, że nie istnieje żaden związek między daniami z owoców morza, a pustymi rafami i wodami, w których spędzam coraz więcej czasu. Przebywanie ze zwierzętami w ich środowisku było trochę jak uderzenie obuchem - ośmiornica sprzątająca swój dom z kamieni, mątwa, która ostatnio wypłoszyła mnie siadając na mojej dłoni (zajęta byłam robieniem zdjęć i nie wiedziałam co się dzieje), ryby, które w ogóle nie uciekają, majestatyczne orlenie czy też moje ukochane rekiny, które wcale nie budzą strachu.
I z drugiej strony - zniszczenia dokonywane przez ludzi. Nurkowie narzekający na puste, pozbawione ryb rafy nad talerzem ze stekiem z tuńczyka. Przecież związek przyczynowo - skutkowy widać gołym okiem! Zdecydowałam, że wolę moich podwodnych przyjaciół widzieć w ich naturalnym środowisku, a kumple marnie przechodzą przez gardło.

Nie lubię robić czegoś na raty, więc jak szaleć to szaleć - od 2014 dieta wegańska, bez żadnych wegetariańskich półśrodków. Trochę poczytałam, doszłam do wniosku, że zbyt wiele informacji na raz nie sprawia, że robię się mądrzejsza, w głowie miałam mętlik, wszystko wydawało się skomplikowane, więc zarzuciłam czytanie i stwierdziłam, że po prostu spróbuję.
W praktyce wszystko okazało się o niebo prostsze. Jedzenie jest przepyszne, nie czuje się wcale żadnych wyrzeczeń, ani trudności. Miałam trochę obaw co do częstych w mojej pracy wyjazdów, ale jak wyszło po ostatnim pobycie na Malcie - nie taki diabeł straszny, a kreatywność to podstawa. Mąż też mi nie narzeka, je razem ze mną i wszystko mu bardzo smakuje. Już się cieszy, że będzie mi robił wegańskie sushi :)
Dodatkowo, lżej i łatwiej przychodzi mi opowiadanie moim kursantom o tym, jak ważna jest ochrona środowiska i jak mogą przysłużyć się swoim podwodnym kumplom, chronić rafy, popularyzować dobre nawyki. Jest o czym dyskutować :)

P.S. Zawsze jak słyszę reklamę, ostatnio popularną w Tv, oleju z wątroby rekina, to mam ochotę komuś przyp***

orzechova 
Guru Veg
żółtodziób

Pomogła: 75 razy
Wysłany: 2014-01-30, 16:09   Re: "Nie zżerać mi rafy!"

Rekin napisał/a:
P.S. Zawsze jak słyszę reklamę, ostatnio popularną w Tv, oleju z wątroby rekina, to mam ochotę komuś przyp***

piąteczka!

podobno połowy krewetek są największą masakrą dla podwodnego ekosystemu. Kocham ośmiornice, chciałabym zobaczyć kiedyś taką w naturalnym środowisku..

powsinoga 
Veg przez duże V

Wysłany: 2014-01-30, 16:15   

orzechova napisał/a:
Kocham ośmiornice

One cię też.

Rekin 
Pilny Veg
Bestia z Głębin

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2014-01-31, 13:56   Re: "Nie zżerać mi rafy!"

orzechova napisał/a:
Rekin napisał/a:

piąteczka!

podobno połowy krewetek są największą masakrą dla podwodnego ekosystemu. Kocham ośmiornice, chciałabym zobaczyć kiedyś taką w naturalnym środowisku..

Prawda, niestety. Większość zwierząt, która łapie się w sieci jest wyrzucana i ginie zupełnie bez sensu. W tym delfiny, rekiny i inne gatunki zagrożone wyginięciem.
Kiedy teraz Zachodnia Australia zezwoliła na zabijanie rekinów "bo stanowią zagrożenie dla ludzi" (jest to tak zwana "gówno prawda") myślałam, że się zastrzelę. Tyle organizacji, tyle akcji uświadamiających, tyle kasy wpakowanej w to wszystko, wysiłku... i nic, Beton. Jak nie zastrzelisz, to nie przekonasz.

Ośmiornice są fantastyczne i szalenie inteligentne - bez problemu odkręcają słoiki, kombinują, myślą. Na Malcie sporo było tych pociesznych zwierzaków - obserwowanie ich to straszna frajda. Chwila w bezruchu i wychodzą z kryjówki i próbują nawiązać znajomość :)

Odpowiedz do tematu