Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

RegulaminRegulamin FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: taffit
2009-01-10, 12:27
Wegetarianizm w szkolnym podręczniku
Autor Wiadomość
:) 
Veg nad Vegami
Krówka

Wysłany: 2005-09-15, 14:23   Wegetarianizm w szkolnym podręczniku

Przeglądam sobie swoje podręczniki, ładne i kolorowe. I w 2 podręcznikach znalazłam "wegetarianizm" 8-) i wcale nie pot żeby powiedzieć młodzieży że to nie zdrowe :D w ksiązce od bilogi. z iluściam hektarów zboża można wyrzywić 140-150 osób jedzących tylko skłądniki roślinne, lub 14-15 osób żywiących się mięsem :) jest napisane że wegetarianie są drapieżcami ( drapieżnik powoduje utratę życia innej komórki na korzyść swoją - czy jakoś tak) No i w kiążce od angielskiego. Jakieś tam, co wegetarianie mogą jeść. Co lubisz z wegetariańskirego jedzenia. Jakieś tam historyjki. Jest historyjka o dziewczynka któa jest wegetarianką, i są do tekstu pytania. ALe - tekst - jest na kasecie...

Wegetarianizm, jest sławny ;)

:mrgreen: :sloneczko: :mrgreen: :sloneczko: :mrgreen: :sloneczko:

saso 
Łamacz Klawiatur
mechanik

Wysłany: 2005-09-15, 14:46   

W końcu mity powoli zostają obalane.

P_a_t_i 
Pilny Veg

Wysłany: 2005-09-15, 17:51   

Może nie całkiem do tematu... Ale pamiętam, że nasza nauczycielka od biologii powiedziała nam ( a to było wtedy jak przerabialośmy temat "Zasady racjonalnego żywienia"), że mięso trzeba jeść, że ma te wszystkie składniki itp. itd. A szkoda, że nam się rok temu zmieniła nauczycielka, bo tamta była wagetarianka lub weganką <- sądzę po tym, że raz miała ubraną koszulkę z Vivy ("Kochaj nie zjadaj"- więc coś w tym musi być) i często na 2 śniadanie / jak widziałam/ jadła marchewkę lub jabłko. Szkoda, że już mnie nie uczy :(

nasty_girl 
Veg nad Vegami

Wysłany: 2005-09-17, 10:12   

hehe, a ja przez jeden semestr mialam zajeci z panem ornitologiem, ktory notorycznie wysmiewal moj wegetarianizm albo np. stawal, patrzyl na mnie i krecil glowa z usmieszkiem. ale generalnie bylo zabawnie i moglam sie z nim na luzie klocic (choc moze dlatego mam w indexie 4+ a nie 5 :lol: )

cocaine 
Mały Veg
lady evil

Wysłany: 2005-10-30, 21:54   

Na temat testowania na zwierzętach, a nie wegetarianizmu ale też z podręcznika szkolnego :

Zwierzęta laboratoryjne
Postęp współczesnych nauk medycznych oraz rozwój przemysłu farmaceutycznego nie byłby możliwy bez wykorzystania w badaniach naukowych zwierząt laboratoryjnych, a szczególnie myszy, szczurów, świnek morskich, małpiatek i małp. Prowadzone są hodowle, w których uzyskuje się zwierzęta niezbędne w badaniach laboratoryjnych.

Dalej jest jeszcze tekst o tym, że zwierzęta synantropijne dzielimy na domowe, hodowlane i laboratoryjne. :shock:

Nie mogę doczekac się tej lekcji. Pokłoce się trochę o to z biologicą, bo znając ją i jej podejście do takich rzeczy to będzie nam wmawiać że testy sa konieczne...
I kill you, I'm not gonna crack

Lara 
Natchniony Veg

Wysłany: 2005-10-30, 22:52   

Wprowadzenie eksperymentu na żywych organizmach stanowiło kamień milowy w rozwoju nauk przyrodniczych - i myślę , że ten etap był po prostu konieczny . W drugiej połowie XIX wieku rozwój fizjologii oparty był w dużej mierze na eksperymencie wiwisekcyjnym i przeczynił się do lepszego poznania budowy i funkcji ludzkiego organizmu.
Rozwój ruchu antywiwisekcyjnego również było bardzo ważny gdyż zwracał uwagę na cierpienie zwierząt w wyniku eksperymentów , które nie rzadko były bezsensowne i bezcelowe .

Qsha 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-01-10, 11:24   

To ja mam jeszcze cos lepszego:)
robilam sobie dzisiaj testy maturalne z biologii takie probne i bylo pytanie zeby podac dwa argumenty co do wegetarianizmu i weganizmu.
zajrzalam do klucza odpowiedzi a tam bylo napisane ze " weganizm jest bardzo szkodliwy " :D fantastycznie, najlepsze jest , ze jak sie nie trafiw klucz to punktu brak :)
pozdrawiam OPERON :D

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2009-01-10, 12:15   

O cholera, a kto za to odpowiada - tworzenie testów i klucza? Napiszmy w tej sprawie maile do twórców, co? (można też ewentualnie podzwonić]

John Milton

Qsha 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-01-10, 12:26   

Juz Ci mowie : Ewa Holak, Waldemar Lewiński i Barbara Ruda-Groborz :D

nec. 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-01-10, 14:16   

a te testy są zatwierdzone przez MEN ? to wydawnictwo (Operon, tak?) miało jakąś akcję wspólnie z Gazetą Wyborczą, więc zawsze można też napisać do nich, bo im podobno nie jest wszystko jedno :) i czasem nagłaśniają takie sprawy. ale może przesadzam.

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2009-01-10, 14:47   

Od razu maile jakies - to chyba troche akcja 'na wariata'?

Na poczatek to by chyba wypadalo zapytac z ktorego roku jest podrecznik i jesli istnieja nowsze wydania to czy pytanie wciaz tam jest i czy z ta sama odpowiedzia.
Po drugie - czy sa to pytania wymyslane przez autorow czy przedruki z egzaminow wstepnych/matur?
Nastepnie ktos moglby dokladnie skopiowac tutaj to pytanie i odpowiedz, zeby kazdy mogl sobie wyrobic swoje zdanie.

Rob 
Wyższy Stan Ducha

Wysłany: 2009-01-10, 14:57   

szmeras napisał/a:
Nastepnie ktos moglby dokladnie skopiowac tutaj to pytanie i odpowiedz, zeby kazdy mogl sobie wyrobic swoje zdanie.

Jestem za, tylko skoro jest to test, odpowiedź może być typu "weganizm jest szkodliwy". Odpowiedź bez uzasadnienia to żadna odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez Rob 2009-01-10, 14:58, w całości zmieniany 1 raz  

szmeras 
Ostoja Wiedzy
ja latam!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2009-01-10, 15:18   

ok, juz zauwazylam, ze chodzi o testy maturalne.

Tylko czy to byl test wyboru z 1 prawidlowa odpowiedzia czy bylo pytanie otwarte, a w kluczu byly tylko sugestie odpowiedzi?
Inna sprawa jest ilu nauczycieli wie, co to w ogole jest weganizm...No ale moze oni tez sprawdzaja prace wg klucza...

Qsha 
Pilny Veg

Wysłany: 2009-01-10, 17:19   

teraz nie mamjuz tej ksiazki przed soba, bylo to wydanie probnch cwiczen operonu na rok 2005... generalnie chodzilo o to zeby napisac ze wegetarianizmobniza cholesterol i jest dobry, a weganizm jest bardzo niebezpieczny i nie powinno sie na niego przechodzic bo dochodzi do niedoboru podstawowych skladnikow.... a pzreciez wszyscy wiemy ze wystarczy nauczyc sie sprytnie je zastepowac vege jedzonkiem;)

Jakub 
Guru Veg
takCZYtak,CALLmeJAK

Wysłany: 2009-01-10, 17:51   

Aha, czyli fałszywy alarm. Nie dość że sprzed lat, to jeszcze brak konkretów. ;)

John Milton

Odpowiedz do tematu