Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Amatorzy lesnych owocow strzezcie sie!
Autor Wiadomość
Hate 
Mentor
Pull The PlugPomógł: 33 razy
Wiek: 43
Posty: 8417
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2004-07-16, 23:40   Amatorzy lesnych owocow strzezcie sie!

Czarny postrach lata

Na turystów czekają w lesie tasiemiec i kleszcze

To nie żart ani kaczka dziennikarska. Bąblowica, groźna jak rak odmiana tasiemca, może zabić. Wystarczy zjeść niemyte owoce leśne, na przykład jagody. Leśne plagi stają się z roku na rok coraz groźniejsze.
MAŁGORZATA WOŹNIAK

Jan długo nic nie rozumiał. Dotąd nigdy nie miał kłopotów ze sprzedażą zbieranych o świcie jagód. Ostatnio obniżył nawet cenę o połowę i wypisał ją grubym flamastrem na kartce, ale samochody nadal nie chciały się przy jego jagodach zatrzymywać. Jan zrozumiał, gdy poznał siłę konkurencji. Przy swoich jagodach konkurencja postawiła tabliczkę: „Myte”. – Na pewno nie myli, bo zbieraliśmy razem, ale ludzie częściej zatrzymują się przy nich niż przy mnie – mówi Jan. – I gdy ludzie zaczęli pytać, czy w tych lasach są lisy, wreszcie pojąłem, w czym problem...

Tasiemiec z lasu

W połowie czerwca w kraj poszła plotka, że od jedzenia jagód można dostać raka. – Nie raka, tylko tasiemca – tłumaczy Barbara, handlująca jagodami na bazarku pod Halą Mirowską w Warszawie. Wszystko wyjaśnił jej znajomy lekarz. Kiedy klienci zaczęli powtarzać plotkę o śmiertelnym zagrożeniu, w panice pobiegła do niego, żeby coś wymyślił. „Od zawsze” wiedziała, że jagody są najzdrowsze na świecie. Pomagają na biegunki i dlatego daje się je małym dzieciom.

Okazało się, że w tym co ludzie mówią, jest dużo prawdy. Przerażającej prawdy! Ta prawda nazywa się bąblowica i zabija! Zabójca jest trudny do zauważenia gołym okiem. Ma niespełna trzy milimetry wielkości, a jego larwy, które znajdują się na jagodach, a także na poziomkach, są znacznie mniejsze. To tasiemiec – bąblowiec wielojamowy (Echinococcus multilocularis). Na owocach leśnych znalazł się on za sprawą zarażonych lisów, które takie miejsca upodobały sobie na oddawanie moczu i wydalanie odchodów. Skutki połknięcia bąblowca są dramatyczne, do śmierci włącznie. Larwy dostają się do organizmu człowieka i tworzą w nim torbiele. – Umiejscawiają się w różnych narządach, głównie w wątrobie, płucach i mózgu – mówi profesor Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Rzadsza, złośliwa postać bąblowca, do złudzenia przypomina rozrastający się nowotwór złośliwy. U osób, które zaatakował ten drugi rodzaj tasiemca, często powstają guzy w wątrobie (ten narząd jest atakowany najczęściej), wymagające operacyjnego usunięcia.

Jakie jest ryzyko zakażenia się bąblowicą?

– Nie ma powodów do paniki, ale choroby nie można lekceważyć – uważa profesor Boroń-Kaczmarska. – Trzeba zrezygnować z jedzenia jagód i poziomek prosto z krzaka, a owoce przed spożyciem myć dokładnie pod silnym strumieniem wody. Bąblowica grozi nam praktycznie wszędzie, bo zarażone lisy występują na większości obszaru Polski. A jeśli się zważy, że co trzeci lis jest chory, to o jedzeniu owoców prosto z krzaka trzeba zapomnieć na zawsze. I chronić przed tym dzieci!

– Zabroniłem zbierania i jedzenia jagód w lesie, pod groźbą dodatkowej służby w kuchni – mówi Stanisław Andruszewski, prowadzący obóz wędrowny dla młodzieży w Górach Świętokrzyskich. – Przed wyborem miejsca na postoje, wysyłamy „zwiadowców”, którzy szukają polanek bez jagód. Nie są to jednak „saperzy”, bo meldując „teren czysty”, muszą wszystkim pokazać ręce i zęby. Bąblowicę potraktowaliśmy na wesoło, ale jednocześnie poważnie.

Okazuje się jednak, że niebezpieczeństwo połknięcia larw tasiemca grozi nam nie tylko w lesie, i nie tylko latem. Jego larwy mogą znajdować się na owocach i warzywach z tzw. gospodarstw ekologicznych albo agroturystycznych, które modnie jest chrupać prosto po zerwaniu. To niedopuszczalne!

– Moi stali klienci ufają mi, bo wiedzą, że zawsze mam czyste i zdrowe jedzenie – mówi Joanna, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego pod Siedlcami. – Ale podawane na deser leśne owoce zaczęłam dokładnie myć, tak na wszelki wypadek. Choć wiadomo, że one najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka. Trochę szkoda.


Lisia choroba

W Polsce pierwszego lisa zainfekowanego bąblowcem wielojamowym wykryto w 1994 roku w okolicach Gdańska. W 1998 roku Instytut Parazytologii PAN zakończył poszukiwanie tasiemca bąblowca u dziko żyjących lisów. Okazało się, że zarażone zwierzęta były w 18 z 49 dawnych województw.

Dotarcie bąblowicy do Europy (wcześniej występowała jedynie w lasach północnej Syberii, Alaski i Kanady, w basenie Morza Czarnego oraz w rejonie Alp) to skutek rozrzucania z samolotów szczepionek przeciwko wściekliźnie. W ten sposób wzrosła populacja lisów, które rozeszły się po całym kontynencie, zarażając kolejne zwierzęta.

Borelioza

Okres wylęgania boreliozy objawiającej się w postaci rumienia wędrującego, wynosi przeciętnie od 3 do 30 dni. Jednak objawy wczesnego stadium zakażenia mogą wystąpić nawet po wielu miesiącach, a stadium późnego – nawet po kilku latach. Obraz kliniczny jest zmienny i często objawy mogą być słabo zaznaczone albo w ogóle nie występować. Tymczasem tylko właściwa diagnoza i prawidłowe leczenie mogą zapobiec powstawaniu nieodwracalnych zmian w stawach i sercu.

Do zakażenia boreliozą może też dojść po spożyciu skażonego krowiego (koziego) mleka, które nie zostało przegotowane. Szczepionki przeciw boreliozie w Polsce nie ma. Amerykański Urząd ds. żywności i Leków zarejestrował w USA preparat LYMErix firmy SmithKline Beecham, ale wkrótce wycofano go z rynku. Szczepionka dawała wysoką skuteczność – około 78 procent, ale nie była kupowana ze względu na możliwe skutki uboczne.

za onetem
_________________
Tyle rzeczy do zrobienia. Tylu ludzi do zniszczenia.

https://smialezdjeciapatrycji.wordpress.com/

I blog na fb:

https://www.facebook.com/...06096063015461/
 
 
saso 
Łamacz Klawiatur
mechanikWiek: 43
Posty: 343
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2004-07-17, 00:06   

O dżizas, straszne to . Pierwsze słyszę. Czy ktoś zna jakiś przypadek zarażenie się tym ??? Bo ja nie..
 
 
 
frik??? 
Ostoja Wiedzy
skate or cryPomógł: 2 razy
Wiek: 36
Posty: 454
Skąd: wroclaw
Wysłany: 2004-07-17, 02:50   

lisów są ogromne ilości w lasach, między innymi dzięki szczepionkom na wścieklizne. Słyszałem już wcześniej informacje o chorobie. Niebardzo rozumiem jednak jedną rzecz. Bo bąblowica to chyba powikłania związane z tym tasiemcem. Z lekcji biologi wyniosłem że tasiemiec jest pasożytem który nie dąży do zabicia swojej ofiary ze względu na własne dobro. Pozatym ta choroba jeśli jest śmiertelnie groźna dla ludzi to dla lisów rówierz. Powinna zatem zmniejszyć się diametralnie ilość lisów. O tej chorobie z resztą mówili już w zeszłym roku trzeba się chyba wstrzmyać z jedzeniem z krzaków.


Mapka występowania Echinococcus multilocularis
A oto fotka łobuza

na koniec info ze strony firmy turystycznej:

OSTRZEŻENIE DLA WSZYSTKICH SPOŻYWAJĄCYCH OWOCE LEŚNE!!!

W ostatnich latach rozprzestrzenia się śmiertelnie groźna dla ludzi choroba (śmiertelność sięga 80%), wywoływana przez larwy bąblowca wielojamowego (Echinococcus multilocularis) - niespełna trzymilimetrowego tasiemca gnieżdżącego się w jelitach psów, lisów i wilków. Do zarażenia ludzi dochodzi po przypadkowym zjedzeniu jaja pasożyta. W zeszłym roku w pewnym rejonie Polski, chorobą tą dotkniętych było kilkadziesiąt procent lisów!


TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI


Uwaga własna: aby uniknąć choroby, w celu zabicia pasożytów i ich jajeczek, trzeba wszelkie owoce (jagody, poziomki, maliny, jerzyny) nisko rosnące w lasach (także grzyby), poddać obróbce cieplnej. Np. jagody przed spożyciem umyć, zlać zimną wodę i zalać na chwilę wrzątkiem. Oczywiście zupa jagodowa, czy pierogi z jagodami po ugotowaniu są bezpieczne. Natomiast czy bezpieczne są kupowane różnego rodzaju produkty (np. jogurt) z jagodami - nie wiem.
Na domiar złego, nie można mieć pewności, czy zarażony pies albo lis nie pozostawił "pamiątki" po swoim pobycie na polu z tuskawkami, pietruszką, sałatą itp. Zagrożone może być też dziecko bawiące się w zanieczyszczonej przez psa piaskownicy.
_________________
mechaniczna pomarańcza
 
 
 
nasty_girl 
Veg nad VegamiWiek: 39
Posty: 150
Skąd: zielona góra
Wysłany: 2004-07-18, 15:32   

aaaaaaaaaaaaaaaa
a ja wczoraj wyzeralam jagody ktore moja mama dodawala do ciasta :shock:
umre na jakies okropne bable
jestem za mloda zeby umierac
aaaaaaaaaaaaaaaaaa
musieliscie o tym pisac? teraz sie bede schizowac ze mam te wrzody czy co tam wychodzi w srodku :roll:

ale co tam, z larwami czy nie i tak byly dobre jagodki :twisted: troche zwierzecego bialka nikomu nie zaszkodzi ;)
k.
_________________
Prawo Flugga
Kiedy chcesz zastukać w niemalowane drew­no, okazuje się, że świat składa się wyłącznie z aluminium i winylu.
 
 
 
scrible 
Wyższy Stan Ducha
szatanista


Wiek: 36
Posty: 740
Skąd: blisko Breslau
Wysłany: 2004-07-18, 19:32   

Nie martw sie nie tylko Ty umrzesz. Ja także ostatnio jadłem jagódki, ale nie zauważyłem oznak białka na nich. Więc może przeżyjemy oboje. Ale mam poważne pytanie. Jeśli umrzesz (nikt tego nie chce ale sama wiesz że istnieje taka możliwość) to czy będe mógł sobie wziąść Sebe na własność?? Tak sie tylko pytam ;)
_________________
www.contraband-radio.com

Piątek godzina 22:00 czczimy szatana, naszego pana!!!
Kto nie słucha dostanie bana.
 
 
 
nasty_girl 
Veg nad VegamiWiek: 39
Posty: 150
Skąd: zielona góra
Wysłany: 2004-07-23, 12:58   

podanie odrzucone. seba popelnia rytualne sati w takim wypadku :twisted:
scrible ty zony miales szukac o ile pamietam a nie tu sie kurcze wciskac miedzy nas :pupa: ;)
_________________
Prawo Flugga
Kiedy chcesz zastukać w niemalowane drew­no, okazuje się, że świat składa się wyłącznie z aluminium i winylu.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group