Veg - Wegetarianizm / Weganizm Strona Główna Veg - Wegetarianizm / Weganizm
Forum dla Weg(etari)an

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: taffit
2010-07-06, 02:54
wprowadzanie segregacji odpadów w m-scu nauki/pracy
Autor Wiadomość
raill
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-24, 19:52   wprowadzanie segregacji odpadów w m-scu nauki/pracy

Chciałabym wiedzieć jakie kroki należy podjąc ku wprowadzeniu pojemników odpowiednich do segregacji odpadów
czy wiecie jakie są procedury postępowania w takim przypadku?
Pragnę się dowiedzieć jak najwięcej na ten temat, aby móc zainicjować jakieś pozytywne działanie :sloneczko:

Mam nadzieję,że mieszczę się w kategorii "Dobra Rada" :lewituje:
 
 
taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad BoyPomógł: 34 razy
Wiek: 39
Posty: 6770
Skąd: Smog Wawelski
Wysłany: 2007-01-24, 20:12   

o takich rzeczach prawdopodobnie decyduje rada gminy/miasta w porozumieniu z firmami odbierającymi i gromadzącymi odpady

ewentualnie pytać w administracji, gdzie się mieszka, jak to jest rozwiązane

jeśli takie pojemniki są już w mieście, a my chcemy mieć takie koło siebie, to trzeba zorientować się czy nasze osiedle jest w takie wyposażone czy nie... jeśli tak, to sprawa jest prostsza, chodzi tylko o dodatkową lokalizację (uderzyć do administracji na początek), jeśli nie - sprawa trudniejsza, bo trzeba uruchomić pewnie całą procedurę załatwiania (ale też chyba uderzyć najpierw do administracji i tam w razie czego się dowiedzieć co dalej)


nie wiem czy mówisz o Wrocławiu czy jakiejś mniejszej gminie, w przypadku tych drugich może się okazać, że nie będzie możliwości segregacji, bo zwyczajnie nie będzie miał kto takich odpadów odebrać (nie dostosowane składowisko)


ja takie pojemniki mogę sprzedać
:D


[edit]

ooo chyba się zmienił temat...
jeśli chodzi o pojemniki w miejscu nauki/pracy uderzać do władz studiów/zakładu/firmy, wcześniej zorientować się czy firma odbierająca odpady może odbierać segregowane... no i prosić szefów/dyrektorów o zakup...

heh ja mogę przedstawić swoją ofertę :P
_________________
Jadasz rosół z kur wielu?
 
 
 
raill
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-24, 21:39   

oo,miło. :mrgreen:

moja szkoła mieści się we Wrocławiu
potrzebuję informacji od A do Z - czyli gdzie się zgłosić z "petycją", ile wynoszą koszta, i czy ktoś, kto będzie to odbierał pobiera inne opłaty.... a na samym końcu przedstawić wszelakie zdobyte dane i iść do władz wyższych ;)
 
 
raill
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-27, 15:39   

więc? ktoś zorientowany?
 
 
Margot 
Veg przez duże VPomogła: 2 razy
Wiek: 41
Posty: 1425
Skąd: Jasło
Wysłany: 2007-01-28, 12:14   

Hmmm u mnie w Jaśle na osiedlach ustawione są pojemniki do segregacji, natomiast w domach prywatnych urząd miasta determinuje mieszkańców do segregacji poprzez różnego rodzaju zniżki za wywóz śmieci. Zielone Brygady wydają też jasielski kalendarz, w którym umieszczone są zdjęcia unikalnej przyrody naszego miasta i oklic. Ja mieszkam w bloku, ale moja babcia - postępowa kobieta, która segreguje śmieci - co roku przynosi mi taki kalendarz. Wyobraźcie sobie, że u nas są gronostaje!!! Wcześniej o tym nie wiedziałam. A najciekawsze jest to, że żyją one niedaleko osiedli i stadionu basseballowego Mosir - u. Nie wiem, może im się podoba ten sport ;)

A wracając do tematu, wydaje mi się, że urzędy miasta czerpią korzyści z segregacji śmieci. Nie powinno więc stanowić ogromnego problemu zajęcie się tą sprawą. No, chyba że przeszkadza proza życia (biurokracja i niezdrowe koneksje) - tak też bywa. Ale życzę CI raill POWODZENIA bo warto!!! :sloneczko: Jeśli ma to być szkoła, to wydaje mi się, że najpierw powinnaś porozmawiać z dyrektorem on powinien wiedzieć do kogo się udać.
_________________
http://www.chatkamargot.blogspot.com/
 
 
taffit 
VegAdmin
Pieprzony Bad BoyPomógł: 34 razy
Wiek: 39
Posty: 6770
Skąd: Smog Wawelski
Wysłany: 2007-01-28, 12:33   

Margot napisał/a:
Jeśli ma to być szkoła, to wydaje mi się, że najpierw powinnaś porozmawiać z dyrektorem


dokładnie 8-)
_________________
Jadasz rosół z kur wielu?
 
 
 
raill
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-28, 15:28   

wolałabym odwrotnie - przynieść gotowe info Dyrektorce, bo tylko mogę spróbowac sobie wyobrazić jak wiele spraw ma na głowie. Prosić ją o dodatkowe przedsięwzięcia oznaczało by zupełny brak wyrozumiałości z mojej strony.

ułożyłąm sobie plan: sprawdzę kto wywozi, rzucę propozycję Dyrekcji, ew. sama się skontaktuję z firmą przewozową i spytam o warunki, potem sprawdzić miejsca sprzedaży i ceny pojemników, na koniec dokumentacja trafi do Dyrektorki :mrgreen:
I hope so.
 
 
Margot 
Veg przez duże VPomogła: 2 razy
Wiek: 41
Posty: 1425
Skąd: Jasło
Wysłany: 2007-01-30, 17:14   

Trzymam kciuki :D
_________________
http://www.chatkamargot.blogspot.com/
 
 
lola 
Veg DojrzałyPosty: 60
Skąd: Łódz
Wysłany: 2007-08-03, 23:28   

raill napisał/a:
ułożyłąm sobie plan: sprawdzę kto wywozi, rzucę propozycję Dyrekcji, ew. sama się skontaktuję z firmą przewozową i spytam o warunki, potem sprawdzić miejsca sprzedaży i ceny pojemników, na koniec dokumentacja trafi do Dyrektorki :mrgreen:
I hope so.


Przyznaję,ze jestem ciekawa,czy akcja się powiodła :-)
 
 
raill
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-05, 20:00   

Nie, ponieważ zmieniam szkołę :)
 
 
hcg 
Veg nad VegamiPosty: 220
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-08-11, 02:16   

raill napisał/a:
moja szkoła mieści się we Wrocławiu


z tego co się orientuję przy każdej wrocławskiej szkole (ale nie uczelni wyższej) powinien stać przynajmniej jeden pojemnik uniwersalny do segregacji opadów, tzw. czworak - na papier, szkło białe i kolorowe oraz tworzywa sztuczne. Pojemniczek niewielki, ale zawsze coś. Jeśli takiego pojemnika nie ma to należy się zwrócić do Zarządu Gospodarki Odpadami (071 359 01 80 wew. 104 lub mail: wduda@zgo.wroclaw.pl). Jeśli szkoła jest duża, a posegregowanych odpadów dużo więcej można spróbować powalczyć o osobne pojemniki w kształcie piłek nożnych. To tyle jeśli chodzi o pojemniki odbiorcy odpadów.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o pojemniki, które będą ustawiane wewnątrz budynku. Sprawa jest nieco trudniejsza ponieważ:
- trzeba zakupić pojemniki, a szkoły zazwyczaj pieniędzy nie mają na takie "dodatkowe bajery"
- trzeba znaleźć miejsce na ich ustawienie, a nie zawsze jest gdzie, bo jak by nie było to pojemniki do segregacji są większe i jest ich więcej, a zwykłe (na pozostałe odpady lub dla opornych) też gdzieś stać muszą
- nad pojemnikami powinna wisieć tablica z informacją co można wrzucać a czego nie, a nie zawsze istnieje możliwość zawieszenie takiej informacji
- trzeba wyjaśnić osobom sprzątającym co mają z takimi odpadami robić (co w cale nie będzie miło przyjęte, bo będzie to dla nich dodatkowa praca/kolejne utrudnienie, a wypłata pozostanie taka sama)
- trzeba przeprowadzić zajęcia uświadamiające co do takich pojemników należy wrzucać a czego nie, trzeba więc znaleźć pedagoga, który się tym zajmie, ew. osoby z samorządu czy jakiegoś koła naukowego
- wśród pracowników (nauczyciele, administracja) też trzeba przeprowadzić akcję szkoleniową, bo niestety oni również nie zawsze posiadają na ten temat wystarczającą ilość wiedzy

Przykładowe pojemniki do ustawiania wewnątrz budynku:
http://www.abrys-technika...lang=pl&id=s016
http://www.abrys-technika...lang=pl&id=s022

Dodatkowo, a może nawet z najwyższym priorytetem, należałoby postawić pojemnik na zużyte baterie. Taki pojemniczek można uzyskać bezpłatnie zarówno od wcześniej wspomnianego ZGO (pod tym samym nr telefonu) jak i firmy Reba (http://www.reba.com.pl). Jest z nim najmniej problemu (jest mały, wystarczy jeden na całą placówkę, opróżnia go firma, która go dostarcza), a skutki o znaczeniu ekologicznym w sumie największe :)

Każdą z powyższych kwestii należy uzgodnić z kierownikiem gospodarczym placówki, a on już dalej z dyrektorem szkoły (jeśli szkoła jest mała i nie ma kierownika to wtedy można od razu do dyrekcji, tak jak już wspominali o tym margot i taffit). Jeśli ktoś jest pracownikiem szkoły to wiadomo, że jego pomysły będą traktowane bardziej poważnie i może dojść do ich sfinalizowania (dobre kontakty z kierownikiem gospodarczym czy też dyrekcją będą z pewnością dużym atutem ;) ). Jeśli natomiast pomysłodawcą jest uczeń to bardzo dobrze jeśli będzie miał poparcie wśród nauczyciela/nauczycieli. Dobrze by wtedy było gdyby znalazło się jeszcze kilka osób + opiekun i cały pomysł byłby realizowany w ramach jakiegoś projektu proekologicznego, którym później szkoła mogłaby się pochwalić na zewnątrz :)

W przypadku uczelni wyższych sprawy takie należy załatwiać z administratorem budynku danego wydziału. W przypadku pojemników na baterie z pewnością nie będzie żadnych problemów - na PWr sprawdzają się idealnie. Jeśli chodzi o kolorowe pojemniki wewnątrz budynków to niestety, ale załatwienie tej sprawy graniczy z cudem. Na postawienie takich na zewnątrz szanse są duże - tutaj powinien zadziałać oficjalnie np. Samorząd Studencki i poruszyć ten temat na całej uczelni, machając gdzie się da ustawą o odpadach :)
_________________
sen limoj! sen artaj dividoj! sen mensongo!
 
 
 
D.M. 
Guru Veg
weg liberalnyPomógł: 15 razy
Wiek: 49
Posty: 5118
Skąd: Kielce
Wysłany: 2018-09-01, 21:36   

Ciekawie, że dokładne reguły o tym, co do którego pojemnika wyrzucać, są skomplikowane. Niedawno na naszym osiedlu pojawiły się nowe, dokładniejsze, teksty na ten temat. Po przemyśleniu, co tam napisano, i jeszcze po pewnych dodatkowych konsultacjach zrozumiałem, że wcześniej robiłem niektóre błędy. Po pierwsze, wyrzucałem kartony po roślinnych napojach do kontenerów niebieskich (dla papieru), a trzeba do żółtych, ponieważ tam, oprócz kartonu, są malutkie plastikowe części. Po drugie, uwzględniając wzmiankę o papierze termicznym, który, jak napisano, nie pasuje do kontenerów niebieskich, przeczytałem w Wikipedii, co to za papier termiczny, i okazało się, że z niego robią paragony. Więc, mam wyrzucać paragony osobno od innego papieru (chyba do pojemnika czarnego). (I ciekawie, po co napisali w taki niezrozumiały sposób; niechby wyraźnie przytoczyli paragony jako przykład.)

I oto co w związku z tym przychodzi na myśl. Czy to faktycznie jest opłacalne, by wykonywanie tych reguł było powierzane wszystkim zwykłym mieszkańcom wyrzucającym swoje śmiecie? Czy nie wygodniej byłoby, gdyby śmiecie były sortowane przez odpowiednich fachowców niepopełniających błędów w tym zakresie? Ewentualnie, być może, warto, by ludzie dzielili śmiecie tylko na: 1) mokre lub brudne; 2) suche i czyste. A dalszy podział niechby spokojnie robili znawcy. Przecież wszystko jedno ludzie popełniają tak dużo błędów, że chyba zachodzi potrzeba analizowania zawartości kontenerów przez odpowiednie służby.
 
 
arahja 
Veg Do Potęgi
jestę bucąPomogła: 51 razy
Posty: 2486
Skąd: brrrr
Wysłany: 2018-09-02, 12:41   

Nie wspomniałeś o najlepszym rozwiązaniu z perspektywy długofalowej, czyli edukacji. W innych krajach ludzie nie mają problemu z właściwym sortowaniem śmieci, bo są do tego przyuczani od dzieciństwa. Druga ważna kwestia to jednoznaczna i łatwa komunikacja wizualna na kontenerach. Warto przy tym zauważyć, że każdy region może się trochę różnić w zakresie recyklowanego odpadu - w Czechach konkretne granice dla odpadu segregowanego wyznaczają możliwości danej firmy, która śmieci wywozi.
 
 
D.M. 
Guru Veg
weg liberalnyPomógł: 15 razy
Wiek: 49
Posty: 5118
Skąd: Kielce
Wysłany: 2018-09-02, 23:49   

Być może, masz rację, arahja. Przyszło mi na myśl, że chyba wszystkie te reguły nie są trudniejsze od tych reguł, których się uczą dla uzyskania prawa jazdy. A ponieważ prawo jazdy jest bardzo powszechne, to prawidłowa segregacja śmieci również może być bardzo powszechna.
 
 
D.M. 
Guru Veg
weg liberalnyPomógł: 15 razy
Wiek: 49
Posty: 5118
Skąd: Kielce
Wysłany: 2019-03-10, 17:49   

Dzisiaj znalazłem w Internecie taką pomocną radę co do segregacji odpadów podobnych do papieru: trzeba spróbować naderwać ten przedmiot; jeżeli to łatwo się daje, to można wrzucać tam, gdzie papier; a jeżeli nie rozrywa się, to należy wrzucać tam, gdzie plastik. Z pomocą tej metody zrozumiałem, że jednak nieprawidłowo uznawałem za papier opakowania po czekoladzie.

Dla tych, kto czyta tę wiadomość, ale w ogóle słabo się orientuje w tych kwestiach, dodam, że, oczywiście, chodzi tylko o suchy i dość czysty (w sensie niezabrudzony) papier. Inny trzeba wrzucać do pojemnika na odpady mieszane, nawet nie sprawdzając, czy się nadrywa. :)

Jeszcze w tymże miejscu przeczytałem o paragonach. Autor mówi, że w takich ilościach, w jakich one występują wśród śmieci, nie jest straszne, że to trochę niewłaściwy papier. Paragon można naderwać i odpowiednio można wyrzucić razem z innym papierem. Ale ja już się przyzwyczaiłem do jeszcze bardziej właściwego wyrzucania paragonów, czyli z odpadami mieszanymi.

Wracając do reguły o rozrywaniu, powiem jeszcze, że nie wiem, czy pasuje ona do kartonu. Przynajmniej do tektury chyba nie pasuje. Przecież karton i tekturę wyrzuca się razem z papierem, ale nie sądzę, by tekturę łatwo było naderwać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group